Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Zruinovaná armáda: Občania majú darmi nakŕmiť kyjevskú armádu

Zruinovaná armáda: Občania majú darmi nakŕmiť kyjevskú armádu

Mariapol UkrajinaVoľakedy disponovala Ukrajina mocnou vojenskou silou. Teraz nedokáže kontrolovať ani vlastné územie; situácia na Východe je prekérna. Vláda požiadala verejnosť o dary – nie príliš úspešne.

Kyjev – Situácia na Východe Ukrajiny je čoraz viac napätá: Po potýčke na cestnom zátarase v blízkosti Slovjanska, pri ktorom bol najmenej jeden mŕtvy, požiadal veliteľ proruských milícií vládu v Moskve o vyslanie jednotiek. „Tu sa vraždia naši bratia. Len Rusko dokáže mesto ochrániť“, povedal Vjačeslav Ponomarev podľa rozhlasového vysielača Hlas Ruska.

Pritom poskytuje ukrajinská armáda vlastne málo dôvodov, aby sa jej báli – jej stav je viac ako dezolátny. Podľa správy“Washington Post“ je jej situácia tak prekérna, že ministerstvo obrany už týždne vyzýva občanov krajiny na poskytnutie darov.

A Ukrajinci podľa tejto správy reagujú na túto výzvu: občania zásobujú poľné tábory armády s jedlom a pitím. Deti predávajú to, čo sami napiekli, aby darovali výnosy z toho. Občianske iniciatívy organizujú zbierky topánok, oblečenia a konzerv.

Do piatku prišlo podľa ministerstva obrany v Kyjeve dohromady deväť miliónov dolárov prostredníctvom darov od firiem a jednotlivcov, z toho dva milióny cez horúcu linku pre mobilné telefóny.

Bašta samoobsluhy v korupčnej krajine

To zodpovedá kvapke na horúcom kameni. Totiž len v minulom roku vydala Ukrajina, podľa Ústavu pre výskum mieru SIPRI celkovo 5,3 miliardy dolárov pre armádu, teda viacej ako 500-násobok doteraz zozbieraných darov. A napriek tomu je to stále málo: Noviny (W.P.) postavili túto sumu oproti vojenskému rozpočtu Švédska, ktoré má len pätinu obyvateľov Ukrajiny – tento predstavuje 6,5 miliardy dolárov…

Avšak omnoho pustošivejšie sa pre vybavenie ukrajinskej armády prejavilo nie jej podfinacovanie – ale skutočnosť, že z toho mála peňazí sa ešte menej použilo na vyzbrojovanie. Ukrajina platí beztak za vysoko korupčnú krajinu, avšak armáda sa javí samotná v tomto prostredí ako bašta samoobsluhy.

„Washington Post“ cituje vice-šéfa vlády Vitalija Jarema: Vyšetrovanie prednedávnom ukázalo, že v istom zbrojárskom podniku bolo zo 100 dolárov odložených bokom 81! „Ak by tieto ukradnuté prostriedky boli použité pre modernizáciu armády, nemali by sme teraz žiadny problém“, povedal Jarema.

Následky tohto dlhoročného rabovania v armáde dostávajú Ukrajinci pri aktuálnom napätí s Ruskom pred oči. Pritom táto mizéria sa javí nielen tým, že Ukrajina disponuje zväčša zastaralým a zhrdzaveným vojnovým materiálom zo sovietskych časov – chýbajú ešte ďaleko základnejšie veci.

Rozkazy sa nedostávajú k miestam nasadenia

Tak viazla Kyjevská mobilizácia počas Krymskej krízy mimo iné aj preto, že nádrže cca tisíc bojových tankov boli prázdne. Až po dare jedného oligarchu mohla byť nakúpená nafta. A Andrij Parubij, šéf Národnej bezpečnostnej a obrannej rady informoval, že v Krymskej kríze boli síce prijaté rozhodnutia – ale neexistovali žiadne komunikačné zariadenia, ktoré by mohli tieto povely sprostredkovať na miesto nasadenia.

Mimo krachujúco vyzbrojenej armády viedli naviac chybné rozhodnutia nového kyjevského vedenia a starých kontaktov napr. k ruskej tajnej službe k tomu, že Ukrajina sa javí v súčasnosti ako bezbranná. Potom, čo armádne a policajné zväzky v predošlých dňoch prebehli k proruským milíciám, javilo sa vyhlásenie Veľkonočného pokoja – teda vysadenie tzv. anti-teroristického boja na Východe krajiny – skôr neúmyselne komicky.

O to hrozivejšie musí preto vláde v Kyjeve pripadať aktuálny vývoj na Východe. Po smrteľnom incidente na cestnom zátarase pri Slovjansku žiada samozvaný „starosta“ a pro-ruský šéf milícií Ponomarev Rusko, poslať jednotky, alebo aspoň zbrane, pre boj proti ukrajinskej armáde.

Rusko zatiaľ bez reakcie na volanie po jednotkách

Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že išlo o proruskú inscenáciu za incidentom a opierajú sa o to, že ruská štátna televízia a médiá blízke Kremľu ako prvé informovali o prestrelke. Tento incident, také sú podozrenia, by mohli ruskému prezidentovi dať zámienku, vpochodovať na východ Ukrajiny.

Práve tri dni stará Ženevská dohoda medzi USA, EÚ, Ruskom a Ukrajinou, odzbrojiť ilegálne ozbrojené zoskupenia a obsadené verejné budovy uvoľniť, by bolo potom hodné toaletného papieru. Ruské Ministerstvo zahraničia reagovalo na prestrelku v nedeľu s obvineniami voči Kyjevu. Tamojšiemu vedeniu chýba snaha „držať nacionalistov a extrémistov na uzde a odzbrojiť ich“.

Avšak ruská vláda ešte nereagovala na prosby o vyslanie jednotiek a zbraní, povedal šéf milícií Ponomarev v nedeľu poobede. V Kyjeve to ale vyvolá menej pokoja.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: 20.04.2014 – fdi, Spiegel

O ::prop

Leave a Reply