Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Zrážky a horiace pneumatiky pred ukrajinským parlamentom v Kyjeve

Zrážky a horiace pneumatiky pred ukrajinským parlamentom v Kyjeve

Zrážky sú hlásené z centra Kyjeva, kde sa davy demonštrantov zhromažďujú proti ekonomickej kríze a stúpajúcim cenám súkromných pôžičiek. Miestne médiá tvrdia, že niekoľko ľudí sa pokúsilo vlámať do ukrajinského parlamentu.

Demonštranti sa zrazili s políciu a zablokovali vstupy do budovy parlamentu.

Dav takzvaného „Finančného Majdanu“ požaduje, aby parlament schválil zákon o reštrukturalizácii súkromných pôžičiek v cudzej mene, čo by prekonvertovalo dlhy ľudí do národnej meny na predkrízových úrovniach.

Demonštranti zapálili pneumatiky a pokúsili sa vlámať do budovy parlamentu. Poriadková polícia ich zatiaľ dokázala zadržať.

Life News však informuje, že niekoľkým aktivistom sa podarilo dostať do budovy, pričom roztiahli transparenty so svojimi požiadavkami a hlasno vyjadrovali súhlas s tými poslancami, ktorí hlasovali za zákon o reštrukturalizácii.

Parlament predtým odmietol zákon, ktorý by poberateľom pôžičiek umožňoval splatiť svoje pôžičky v hrivnách pri výmennom kurze okolo 5 hrivien za dolár. Súčasný výmenný kurz je okolo 20 hrivien za dolár, keďže Ukrajina čelí hlbokej finančnej kríze.

Hnutie „Finančný Majdan“ je v Kyjeve aktívne niekoľko mesiacov, s demonštráciami blízko parlamentu a národnej banky. Ich požiadavky zahrňujú náhrady pre tých, ktorých bankové úspory boli krízou najhoršie zasiahnuté.

Požadujú tiež rezignáciu premiéra krajiny Arzenija Jaceňuka a ministerku financií Natalju Jaresko.

Najmenej 11 aktivistov „Finančného Majdanu“ vo štvrtok už štvrtý deň držalo protestnú hladovku vedľa budovy parlamentu. Jeden z nich bol vzatý do nemocnice.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

Leave a Reply