Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Žravé monštrum Izrael

Žravé monštrum Izrael

demonAko roztočili Süddeutsche Zeitung antisemitský kolotoč

»Ja som zhrozený«, povedal Ernst Kahl. Umelec zistil prostredníctvom telefonátov, že jedna z jeho kresieb vyšla v utorok v »Süddeutsche Zeitung« v kontexte, ktorý Dieter Graumann považuje »skoro za úroveň Der Stürmer«. »Som absolútne šokovaný«, hovorí prezident Centrálnej rady židov, »že v takýchto renomovaných a serióznych novinách ako sú SZ sa zrejme takýmto spôsobom ľahkovážne hrá s pocitom krivdy. Veľmi sa divím, ako je možné, že antisemitské asociácie sa tu takto ľahkovážne pripustili.«

DÉMON. Obrázok predstavuje nebezpečné monštrum s tesákmi a rohmi, s nožom a vidličkou v ruke. K tomu sa pod obrázkom okrem iného hovorí: »Nemecko obsluhuje. Desaťročia je Izrael zásobovaný zbraňami, čiastočne zadarmo. Nepriatelia Izraela považujú túto krajinu za pažravého Molocha.«

Touto kresbou je ilustrovaná dvojitá recenzia dvoch kníh o Izraeli, Petera Beinartsa – „Americkí Židia a Izrael. Čo sa pokazilo“ a Wernera Sonnesa „Štátny záujem? Ako Nemecko ručí za bezpečnosť Izraela“. Text od Heiko Flottaua má nadpis »Úpadok liberálneho Sionizmu«.

Flottauova recenzia je vecná. Avšak zobrazenie dáva jeho textu smerovanie do otvoreného antisemitizmu. Za to autor nemôže. Kreslič ešte menej. Tento obrázok, ktorý tu démonizuje Izrael, bol pôvodne nakreslený pre časopis »Der Feinschmecker«. Noviny Süddeutsche Zeitung, vysvetľuje Ernst Kahl, majú zásobu jeho obrázkov, ktoré využívajú na ilustráciu príspevkov. Bez toho, že by sa spýtali – ako zdôrazňuje: »Bol by som rád, keby sa ma najprv spýtali. Vtedy ba som určite povedal nie.«

EFFEKT. Bez ilustrácie Ernsta Kahlsa by sa textu Heiko Flottaua nedalo nič vyčítať. A bez jeho textu by bol Kahlsov obrázok neškodný. Až kombináciou oboch, plus textom pod obrázkom vzniká vedome zlomyseľný efekt, ktorý pripomína najhoršie, v konečnom dôsledku vražedné, protižidovské štvanie. Zodpovednosť má len samotná redakcia Süddeutsche Zeitung, v ktorej v rubrike »Politická kniha« vyšiel text aj kresba.

Zodpovedná redaktorka, Franziska Augstein, si však nie je vedomá žiadnej viny: »Rohaté, hladné monštrum Ernsta Kahla nemá s antisemitským klišé nič spoločného«, napísala na Süddeutsche.de. Predsa však: »Potom čo obrázok viedol k nedorozumeniam, bolo by bývalo lepšie, zvoliť nejaký iný.«

V stredu sa redakcia Süddeutsche Zeitung oficiálne dištancovala: »Zverejnenie kresby v tomto kontexte bola chyba«, zaznelo v stanovisku.

TLAČOVÁ RADA. Medzitým vyzval American Jewish Committee (AJC) nemeckú Tlačovú radu na to, aby odsúdila Süddeutsche Zeitung za kombináciu obrázku a textu pod ním. »Je škandálne, že jedny veľké nemecké noviny používajú sto rokov starú antisemitskú obrazovú reč. Spájanie antisemitských stereotypov s politikou izraelskej vlády prispieva k nenávisti voči židom a izraelcom«, vyhlásila riaditeľka AJC Berlin Ramer Institute, Deidre Berger.

»Takéto nenávisťou naplnené zobrazenia porušujú základné hodnoty našej demokracie. Je šokujúce, že jeden vedúci nemecký denník zverejní kresbu, ktorá zobrazuje Izrael ako lačné, krvilačné monštrum. Týmto táto kresba potvrdzuje primitívne stereotypy o židoch a podporujú nacistický mýtus, že židia sú si sami zodpovední za svoje vlastné nešťastie«, hovorí Berger ďalej.

Izraelský veľvyslanec v Nemecku Yakov Hadas-Handelsman sa obrátil listom na šéfredaktora SZ Kurta Kistera, v ktorom ostro kritizoval konanie novín. V jednom Facebook-Poste veľvyslanectva sa píše: »Berieme na vedomie, že Süddeutsche Zeitung medzitým súhlasí, že jedno takto démonizované predstavenie Izraela, ako ›pažravého molocha‹ v obraze a texte nesmie byť dávané do súvisu s kritikou Izraela.«

Redakcia SZ zo svojej strany ľutuje »spôsobené nedorozumenia«.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Jüdische Allgemeine

Komentár redakcie:
Aké netýkavky.

O ::prop

9 komentárov

 1. Trafená hus zagágala !

 2. Pazravy Izrael,
  pazravi Zidia,
  nieco noveho?

 3. „…podporujú nacistický mýtus, že židia sú si sami zodpovední za svoje vlastné nešťastie“

  bez vánku sa ani lístok nepohne, milí priatelia…

   • Ľudová múdrosť „každý si je strojcom svojho osudu“ bude podľa chazarských nadľudí tiež nacistickou mytológiou, budovanie kultu vyvolených a nedotknuteľnosti týmto primitívnym spôsobom im prinesie viac škody ako osohu. Výrok z článku opäť potvrdzuje, že jeho autor vo svojej namyslenosti a pohŕdaní ostatnými nie je schopný žiadnej sebareflexie. Neschopnosť poučiť sa z vlastných chýb ešte nikomu nepriniesla nič dobrého.

 4. Nuž, nech sa nesprávajú ako nenažraté hovädá (napísal by som svine, ale to by nebolo košér) a potom s obrazom nenažratého hoväda ich nik nebude identifikovať !

  • Skôr ako ona biblická šelma charakterizovaná číslom 666. Ale oni prehrajú, ich diabolská peňažná politika, aby sa ľudia klaňali obrazu šelmy, je proti Božiemu zámeru s ľudstvom na Zemi:

   „Systém hladu je vzpriamený skrz chamtivých finančníkov, banky a mužov v pozadí, šedý zástup tých, ktorí obyvateľstvo vyciciavajú, áno ktorí orabúvajú národy o ich šaty. Systém vyrástol a funguje v skrytosti, v zadných komôrkach, neoficiálne na javiskách, ku ktorým pristupujú vlády. Oni držia vlády prichytené na neviditeľných vláknach, a vašich politikov a mocnárov si učinili bábkami tohto systému.“
   http://lorber.szm.com/vybrane/otvortevaseoci.htm

 5. Nebolo by od veci, keby sa médiá sústredili na to, či je ten článok pravdivý. Lebo keby sa sústredili na to, tak by vyšlo najavo, že ten obraz jednoducho len dokresľuje pravdivé tvrdenia v tom článku.
  Aj Hitler a jeho potomkovia by sa takto mohli do nepríčetna urážať, aké filmy sú o ňom natáčané…

Pridaj komentár