Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Zoran Dindič: Suverénne Kosovo ako „drahá zábavka“ pre Balkán

Zoran Dindič: Suverénne Kosovo ako „drahá zábavka“ pre Balkán

SUSPECTS IN ASSASSINATION OF SERBIAN PM ARRESTED IN SPAINV roku 2003 zavraždený srbský predseda vlády Zoran Dindič bol považovaný za prozápadného – napriek tomu varoval pred kosovskou nezávislosťou a potvrdil dvojité štandardy USA. Výňatky z „Balkánskeho denníka“ jedného ruského novinára.

Zorana Dindiča som spoznal koncom 1999 v Berlíne. Potom, čo sa NATO na jar 1999 nepodarilo Slobodana Miloševiča leteckými útokmi zbaviť moci, bolo rozhodnuté staviť na srbskú opozíciu – medzi nimi na jej špičkového zástupcu Dindiča, ktorý promoval v Nemecku.

Ministerka zahraničia USA Madeleine Albrightová nechala zorganizovať pre srbských Demokratov prezentáciu v jednom berlínskom hoteli. V sále bolo veľa nemeckých a srbských novinárov. Týmto boli k dispozícii pre otázky a odpovede Zoran Dindič, Vuk Draškovič a Milo Djukanovič.

Aj ruskému novinárovi poskytol Dindič rád interview. Vtedy povedal, že demokracia v Srbsku skoro zvíťazí a ľud sa bude konečne cítiť slobodne. V októbri 2000 sa dostal Dindič so svojim tímom k moci. O rok neskôr ma prijal vo svojej kancelárii. Predovšetkým sme hovorili o probléme Kosova. Povedal: „My nechápeme, prečo Západ tak aktívne podporuje kosovských Albáncov a obhajuje ich právo na suverenitu – pričom nechce obraňovať práva Srbov v Kosove. Kosovská suverenita by bola veľmi drahá zábavka pre celý región. Kosovskí Srbi sa s tým nezmieria. V prípade, že sa stane Kosovo suverénnym, vyvolá to reťazovú reakciu na Balkáne.“

Niekoľko dní pred Dindičovými 50. narodeninami v auguste 2002 sme hovorili celú hodinu, hoci protokol predpokladal len 20 minútové interview. Srbský šéf vlády potvrdil vtedy dvojité štandardy Západu:

„Američania bojujú proti terorizmu po celom svete, poskytujú však kosovským separatistom krytý chrbát, tým ktorí vyhnali z Kosova skoro celé srbské obyvateľstvo. My nesmieme deliť teroristov na dobrých a zlých. Vo Washingtone to robia ale stále. To je veľmi nebezpečné pre celý svet. Existuje mnoho teroristov na Balkáne, podnikajú bombové atentáty a vraždia ľudí kvôli nezávislosti Kosova. Civilizovaný svet musí proti teroristom bojovať, namiesto toho, aby sa delili na priateľov a nepriateľov. Nemali by existovať dvojité štandardy. Treba bojovať proti násiliu, ktoré teror inštrumentalizuje pre svoje účely. V Kosove sa to deje do dneška. Nemalo by sa to prehliadať, nesmú sa hľadať kompromisy s teroristami, ktorí sú pripravení usmrtiť tisíce ľudí, aby dosiahli nezávislosť.“

V interview s belehradskými novinami Večernje Novosti povedal Dindič 7. marca 2003, že kvôli svojmu postoju ku Kosovu a Metochii je rozhádaný s mnohými medzinárodnými organizáciami. Svoje názory však nechcel zmeniť. „Ja som bol zvolený ľudom, aby som obraňoval záujmy Srbska“, zdôraznil Dindič. Päť dní neskôr bol zavraždený.

V súčasnosti sa často hovorí, že Dindič využil Západ, aby zvrhol Miloševiča. V Bruseli a Washingtone sa vychádzalo z toho, že Dindič splní všetky pokyny, aby Západ dostal nakoniec Kosovo pod svoju kontrolu. Avšak pragmatický Dindič odmietol byť na vodítku. V posledných mesiacoch sa stal srbským tvrdohlavcom, ktorý pochopil: keď sa vzdáme Kosova, stratí Srbsko neskôr aj Vojvodinu a Sandžak – Srbsko sa tak stane poslušným trpasličím štátom. A Srbi to neodpustia.

Konstantin Katčalin / 26.12.2012

Preklad Juraj Borský, ::prop
Zdroj ruvr.ru

O ::prop

Leave a Reply