Domov / Hlavná strana / Čítanie / Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre

Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre

Výber citátov o židoch:

Vie to dnes každý i ten sedliačik na horách, že žid mu je nepriateľom, že antisemitizmus musí vzrásť na poli tých krívd, ktoré trpí ľud slovenský pod vypínavosťou židovskou.

Anton Bielek, 1897

 

Bohatstvo Židov nie je bohatstvom zeme, v ktorej bývajú, ale je bohatstvom vražednej rasy, vedúcej hrozný boj proti všetkému, čo nenáleží k nej. Boj ten je rozsiahly, organizovaný, povedomý a skoro na celej čiare víťazný. Ako neobstojí ďatelina pred kukučinou, tak neobstojí agrárny ľud slovenský pred židovstvom, ktoré nežije samo sebou z pôdy, ale ako parazit z iných organizmov.

Svetozár Hurban Vajanský, 1881

 

Polyp na dne mora nemá toľko tykadiel a ciciakov, ako žid spôsobov ku znivočeniu celých rodín.

Svetozár Hurban Vajanský, 1881

 

Žid je pánom v sklepe, žid je pánom v krčme, žid je pánom vo veľkých dielňach, žid je pánom v palácoch, v kráľovských dvoroch, žid je pánom v súdnej stolici, vo dvoranách zákonodarných, a žid je pánom v chalúpke roľníkovej, v rodine, v škole, ba v kostoloch a v súkromnosti sŕdc, poneváč je pánom v novinách a pánom groša, chleba, odevu a celého nášho bytia a hnitia.

Andrej Kmeť, 1899

 

Jedna z najhlavnejších úloh našej obrany národnej je: vymaniť sa z područia židovského…

Fedor Houdek, 1900

 

Už za starodávna ukazovali židia zárodky tých vlastností, ktorými dnes dusia človečenstvo. Ich hrabivosť, vypínavosť, intolerancia, lesť a chabosť nechala stopy nevymazateľné.

Svetozár Hurban Vajanský 1881

 

Tí židia, tí židia! Narástol im hrebeň, nekonečný prepych chytil sa ich. Nepracú sa do kože, a možno, že ich aj svrbí! Spupnosťou neslýchanou kopú ľud a mučia ho, vysmievajú a opľúvajú! Bezpečne spoliehajú sa na moc a groš. Administrácia ich bráni a liberáli im ruky bozkávajú. Goldstein Sami už nestrieľa len do obrazu Krista, ale do živých sŕdc kresťanov, nepľuje len na oltár, ale do tváre jeho služobníkov. Narástol im hrebeň a horí krvou, spupnou a zhýralou. Už cítia sa nepremožiteľnými pánmi krajov, ba celej krajiny! Ej, tí židia, tí židia!! Hrajú sa s ohňom, hrajú!

Svetozár Hurban Vajanský, 1897

 

Poznám spôsoby maďarizácie, ale za ešte väčšie zlo ťažiace Slovákov, považujem židov.

 

Nežiadam od nich kresťanskú morálku, veď nie sú kresťania, ale im chýba to, čo nazývame ľudskosť.

 

Netolerantnosť židovská nemá medzí, tak ako vypínavosť a bezohľadná drzosť, ktorá rastie pomerne k sile a vážnosti, aké nadobúda si semitické plemeno.

Svetozár Hurban Vajanský, 1881

 

Tento cudzí národ, nespojený nijakým putom s naším národom, národ, ktorý zo zásady zavrhoval kresťan­stvo a preto nepoznal lásku k blížnemu, hrozným spôsobom šafáril medzi našimi kmeňmi. Bezohľadne vyciciaval v svoj prospech a v prospech zemianstva úbohý ľud a snažil sa ho mnohorakým spôsobom zviesť a morálne rozložiť, nemilosrdne a s podporou zemianstva ho pripravoval o majetok. Odtiaľ pramení hlboká anti­patia našich kmeňov voči tomuto Bohom zabudnutému národu…

Ľudovít Štúr, 1851

 

V minulých storočiach boli v meste aj Židia; mali dokonca takú veľkú moc, že málo chýbalo, aby neovládli mesto, ktoré celkom vyžmýkali mimoriadne ťažkými úžerami.

Matej Bel, 1735

 

Náš úbohý, nevzdelaný slovenský ľud je už dnes takmer poddaným židovstva; ono vyciciava jeho prácu, ono otravuje ho pálenčenou nákazou, ono prekáža každé jeho duševné povznesenie, ubíja jeho mravy, hanobí a hubí jeho reč, napomáha maďarizácii a pri každej príležitosti protiví sa snahám alebo pomáha ubíjať činy bojovníkov za práva slovenského ľudu. Voči hriechom, akých dopúšťa sa židovstvo na veci slovenskej, je naše trpné stanovisko takmer nepochopiteľné.

Svetozár Hurban Vajanský, 1884

 

Že od židov trpíme veľmi, to cítime každodenne. Oni sú našimi najhlavnejšími nepriateľmi v politike a najnebezpečnejšími vo veciach hospodárskych.

Milan Hodža, 1904

 

Dedinky, v ktorých niet židov, sú bohatšie, gazdovia sú majetnejší a pitie pálenky je v nich skoro neznáme. Naproti tomu mestečká a dediny, zaplavené židovskými kolóniami čiže osadami, majú pijanov a leňochov a jednotlivci zo dňa na deň upadajú so svojím majetkom…

Jozef Miloslav Hurban, 1841

 

Kdekoľvek je nejaká špinavá otázka, úžera, podludníctvo, sprenevera, musí byť v tej spoločnosti Žid alebo Židia. Ale čo je materiálna škoda proti duševne škode, proti znemravňovaniu spoločnosti?

Michal Bodický, 1920

 

Vynaložili sme veľké úsilie, aby sme sa dozvedeli, akého priestupku sa dopustil najzločinnejší národ, prečo ho vypovedali z mesta. Nenašiel sa však nikto, kto by nám to vysvetlil. Prijali sme teda výklad, že najväčší lotri spomedzi dvojnožcov zneuctili bezbožnými rukami Najsvätejšiu Sviatosť oltárnu.

Matej Bel, 1735

 

Všade, kde povstali prenasledovania židov, bola k tomu podnetom židovská drzosť.

Svetozár Hurban Vajanský, 1882

 

Druhou veľkou vinou dnešného úpadku sú Židia. Ich vzrast na Slovensku. Oni sú najhorší cudzopasníci zo všetkých.

Ondrej Kalina Smetanay, 1895

 

Knihu „Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre“ si môžete objednať v našom obchode.

O ::prop

21 komentárov

 1. Fúha. Toto sme sa na literatúre teda neučili. Ktovie prečo…

 2. Vajanský, Štúr, Hurban, Hodža, Bielek, Kmeť, Bel, Bodický, Kalina-Smetanay…., atď.
  Kde sa, p.Zet, nabrali na Slovensku už pred viac ako sto rokmi, všetci títo ‘paranoidní konšpirátori’, ktorí všade, ako sa zdá, videli len židov?
  Tých bolo aj vtedy plno, ale vtedy ešte neboli ľadničky…

  Ovšem toto je na zasmiatie:
  “Goldstein Sami už nestrieľa len do obrazu Krista….. “
  …nebol Kristus žid?

  “národ, ktorý zo zásady zavrhoval kresťan¬stvo…”
  …a títo páni nemali ani poňatia o pôvode kresnstva…

  “Náš úbohý, nevzdelaný slovenský ľud je už dnes takmer poddaným židovstva….
  …už je síce vzdelanejší, ale stale poddaný…

  • Oprava
   ……a títo páni nemali ani poňatia o pôvode kresťanstva

   • Sitra Ahra, po mnoha uvahach jsem prisla na to, ze Jezisi Kristus nebyl zid. Byl pouze vychovan v zidovske rodine. Jezis Kristus je jedinym synem samotneho Boha a Marie pouze „surogate“ matkou. Duvod, proc si to myslim, protoze Bible o Kristovi rika, ze byl perfektni, kdezto Marie, ikdyz byla prikladnou zenou, sama o sobe rekla, ze je „hrisnice“jinymi slovy – zdedila Adamovu nedokonalost.

    • Kristus je hoax, bol predovšetkým hojne využívaný na manipuláciu a podvracanie Rímskej ríše. Kristus bol z kmeňa Judea, čiže Žid. Existuju aj tézy, ktoré tvrdia, že Jahve bol púštny démon. Nech to bolo akokoľvek, toto hebrejské náboženstvo z púšte nemá nič spoločné s pôvodnými hodnotami našich predkov z čias paganizmu, z čias, keď sme ešte žili v súlade s prírodnými javmi a boli vedení stoicizmom. Viď. symbolika obetovania „zla/diabla/čerta“ v podobe capa/barana. Vždy sa obetujú dvaja chudáci. Prvý zhorí zaživa v ohni a druhý, ktorý dostane meno Azazel (pohanský význam), je utýraný v divočine. Toto symbolizuje potlačenie pohanov a ich viery, pretože naši predkovia si tieto majestátne zvierata spájali so svojími božstvami a vnímali ich veľmi pozitívne. Cap/baran sa nikdy nevzdáva, je to večný bojovník a žije v hierarchii, kde je vždy na vrchole ten najsilnejší — alfa. Dnes majú z capa/barana kinder „satanisti“ symbol diabla; rebélia voči bohu. V zásade drvivá vačšina kresťanov, respektíve ľudí, ktorí sa k tomuto abrahamickému otroctvu dobrovoľne hlásia, ani nepozná bibliu a nikdy ju nečítala; prijali niečo, čo nepoznajú. Toto sú proste roky automatizácie a vymývania mozgov. Častý argument je aj to, že kresťania vybudovali Západnú civilizáciu (Rímska ríša), no ignorujú fakt, že Rímska ríša bola pohanská v dobe, keď túto civilizáciu vybudovala. Práve kresťanstvo sa pričinilo na všeobecnom úpadku Rimanov. „Kresťania levom!“

   • Tí páni, ktorých Vy naozaj môžete volať iba pánmi, mali viac rozumu a charakteru, než celé židovstvo dohromady. Pogromy neboli len tak z ničoho-nič, ľudia dobre vedeli, odkiaľ fúka, kde je ten mor. A vedia to aj dnes…

  • Tým narážate na moje pripomienky k Vášmu názoru že arabská kráľovská rodina je židovská? 🙂 V tom prípade porovnávate neporovnateľné. Tí spisovatelia opisovali to čo videli, to čoho boli (zrejme) svedkami, takže ich paranoidné konšpirovanie nebolo až také paranoidné, bolo to skôr konštatovanie faktov, nie výmysly čo by si prečítali v nejakom pochybnom konšpiračnom médiu.

 3. “Tým narážate na moje pripomienky k Vášmu názoru že arabská kráľovská rodina je židovská?”
  …nie, naražam na vašu poznamku, že som ‘paranoidný konšpirátor’ a že vidím žida aj v mojej ľadničke….

  ….že Saudská rodina je židovvská, nie je môj názor (ja moje názory nepresadzujem, píšem len historické fakty), dal som link, tak ešte raz…dajte si do prehliadača (browser) otázku “is Saudi Royal Family Jewish?” a výjde vám toho neúrekom…

  …moja otázka vám: Veríte v konšpiráciu? Veríte, že to čo sa deje v Európe je konšpirácia?

  • p/sl. Jaris, Váš názor si vážim, ale je veľmi mýlny. Čo teda bol Ježiš, keď tam nič iné nebolo, len židdovstvo? A jeho “otec” nebol židovský boh YHWH/
   Jahwe? Vy nepoznáte vašu bibliu, kde sa píše najmenej 5 krát, že Isa/Ježiš bol žid, ba dokonca rabín?
   Dám Vám dva príklady z mnohých:
   Ján (4: 22)
   Kristus hovorí k žene zo Samarie: “Vy Samaritáni v skutočnosti neviete koho uctievate; my židia vieme koho uctievame, pretože spasenie príde od Židov”.

   Marek (15: 12)
   Pilát potom prehovoril k davu: “Čo teda chcete aby som urobil s ním, ktorého nazývate kráľom Židov”?

   Nový Zákon bol taktiež napísaný židmi – zaoberá sa postavou Ježiša Krista, ktorý je identifikovaný hneď v prvej kapitole (Matus 1) ako priamy potomok Abraháma, Izáka a Jakuba, cez Dávida, Jozefa a Máriu, s veľkým prízvukom na to, že je čistokrvný žid.

   Vy skutočne veríte v nejaké “nepoškvrnené počatie” , alebo “surrogate motherhood” v roku 0,00? V ktorom storočí, prosím Vás žijete?

 4. V zásade nemám nič proti tomu čo bolo napísané, v kontexte tu niekto dobre vystihol, že rozdiel medzi kresťanstvom a judaizmom + islamom je ten, že iba kresťanstvo hlása lásku k blížnym a odpúštanie hriechov, ale chýba tomu hlava a päta. Bolo by dobré spomenúť kedy sa prestalo za úžeru kameňovať. Úžera je postulovaná v Starom zákone ako ťažký hriech. Chcelo by to nejaký postreh, ako samotní židia vnímajú rozdielny prístup k sebe samým a voči ostatným.
  Inak parazitické prvky v sebe má nakúodovaný aj islam (platenie poplatkov od neveriacich zdržujúcich sa v islamskom teritóriu tzv. „džízy“, momochodom, ktorý politik na tieto praktiky poukazuje?)
  Celé toto je však o inom. Parazitické individuá sú aj v „osadách“ a aj medzi nami bielymi a využívajú neschopnosť svetskej moci uplatniť a vymáhať dodržiavanie rovnakých kapitálových pravidiel medzi luďmi a na celom svete. A to je vážny problém, ktorý nie je doteraz riešený (Viď konverzia bieleho britského obyvateľstva na kapitál a jeho nahrádzanie imigrantmi). Určite uznáte, že v Británii to nie je o židoch.

 5. Celé je to o tom, že nie sme kolektívne sa vôbec ochotní brániť zlu, nie sme ochotní bojovať a nevieme si vymôcť poriadok. Napr. poslanec v parlamente aj keby bol ochotný a naivný sa skôr dostane k rovnakému a väčšiemu kapitálu, keď presadí zákonom nejakú inú povinnú okrádačku na účet pospolitého obyvateľstva a tvári sa starostlivo viď. povinné prilby na lyžovanie a bicyklovanie alebo iné chobotiny typu malých vodných elektrární ….. .

 6. mimochodom nebezpečný je aj luteranizmus, nakoľko kaník je luterán a zvýšil odchod do dôchodku na 62 rokov (od 2003), čím okradol veľmi veľa slovákov a ožobráčil. schvaľovala mu to aj židovka schmognerová. nehovoriac už o tom, že kaníkov brat norbert je vlasníkom jednej z dôchodkových poisťovní tzv. 2. pilier.

  • Podľa tejto logiky – Kaník je aj beloch a Slovák, takže je nebezpečná biela rasa a obzvlášť Slováci…

  • Kaník nepoškodil Slovákov kvôli svojmu luteranizmu – to nie je ideológia, ktorú by on primárne vyznával. Keď už by sme chceli v jeho prípade poukázať na nejakú ideológiu, tak treba spomenúť neoliberalizmus. Nedávno ma však pozitívne prekvapil týmto článkom: http://aktualne.atlas.sk/ekonomika/slovenska-ekonomika/komentar-luda-kanika-zastavime-vymieranie-slovenska.html

   • aman, tá podpora 3 dieťaťa je nereálna, ženy s 3 a viac deťmi by sa už nemohli tak ľahko rozvádzať, ani nového partnera by si už nehľadali tak ľahko. pôrodnosť je záležitosť žien. 1 muž môže do roka oplodniť aj 100 žien (vid. boris inseminátor), ale ak na 2 mužov bude len 1 žena a to emancipovaná, tak pôrodnosť to nezvýši. v našej spoločnosti prevažujú ženy, ale väčšinou už nie sú vo fertilnom veku. do 45 rokov sú v prevahe muži. ak si ešte odrátaš mladé ženy, ktoré pracujú v zahraničí, kde si zväčša nájdu napr. nemeckého partnera, tak ten pomer je ešte viac mužov oproti ženám. prípadov, keď si muž vezme cudzinku je naozaj výnimočné.
    ilumináti sa snažia tento napätý stav riešiť tak, že pre zbytočných mužov sa snažia nanútiť homosexualitu (preto tie dotované gayparády), aby sa v nich nehromadil testosterón a náhodou ich nedefenestrovali ale makali na nich vo fabrikách. v minulosti riešili prebytok mužov vojny.
    v takej číne , či indii, kde preferujú rodičia chlapca je ten nepomer ešte väčší a to sú jadrové mocnosti.
    ak niekto dúfa, že by sa mohol oženiť s kaníkovou dcérou a mať s ňou 4 deti, musím ho sklamať, tá je predurčená ísť študovať do us na niektorú z iluminovaných univerzít a tam sa spári s cudzincom, synom niektorého z us iluminátov.oni už nie sú ľudský druh. oni ženú tento svet do vojny.

 7. podľa toho čo učinil, kaník nie je ani človek, má hodnotu švába.

 8. Škoda, že to není česko-slovenský projekt. Naši spisovatelé k tomu taky měli co říct:

  „Padl sice cukrovar, padl blahobyt, ale zvyk pití kořalky zůstal a ten v rukou Židů nemilosrdnými důtkami zmrskal a do dneška mrská všechen habrůvský lid. Nevymaní se už z nich celé nynější pokolení, a kdo ví, co ještě čeká pokolení příští.“

  Vilém a Alois Mrštíkové (Po pádu cukrovaru v Silůvce líčí místní poměry)

  „Krevní choroby nosí do Habrůvky vojáci, nemanželské děti ze židovských služeb děvčata, nestrávené a až k pláči zpitomělé idee nosí z Brna dělníci a tak zvaná židovská morálka všemu tomu dává teprve přelud. Jásá Israel. Vždyť v mravním úpadku lidu odjakživa spočívala vítězná síla jeho rasy.“

  Vilém a Alois Mrštíkové

  „Židé žijí všude jako národ cizí, u nás co nejcizejší. Vědomí cizosti té není jen u nás, kde má ráz již hotového národního nepřátelství, nýbrž všude jsou a zůstanou bodákem, vraženým do našeho masa.“

  Jan Neruda (Pro strach židovský)

  „Tisíc let žije mezi námi, pranic se nezměnilo, ta cizota vyvolává onu vnitřní nechuť lidu k němu, o které již Wagner mluví: Ve střední Evropě se fysiognomie vyrovnávají, Žid zůstává při své.“

  Jan Neruda (Pro strach židovský)

  „Ovšem lid český, pramálo tvrdý ke svým nepřátelům, a tím méně odhodlaný k nejpřísnějším soudům nad Židem.“

  Jan Neruda (Pro strach židovský)

  „Je třeba pomoci proti pijavce lichvě, dobře někdy lisem prohnat, ač ne do krve, bylo pravidlem tenkrát lidí nejdobromyslnějších.“

  Jan Neruda (Pro strach židovský)

  „Roztroušeni světem se stali lidem úmorem lidstva, co pijavice nejhoršího druhu nežijí nikde z práce své, žijí z mozolů a potu cizího. Krev pracujícího lidstva musí sloužiti k vyšperkování jejich bohatých salónů.“

  Jan Neruda (Obrazy z ciziny)

  „Němectvo se instinktivně zdravě chrání proti básníku rouhači a básníku revoluce. Heine byl Žid. Smysl židovství je revoluce.“

  Otakar Březina (Mé svedectví o Březinovi, Jakub Deml)

  „Kde vládnou Židé, tam národ hyne, je to znamení konce jako vši.“

  Otakar Březina (Mé svedectví o Březinovi, Jakub Deml)

  „Židovstvo mezi národy má svůj sen o ovládnutí celého světa a tohoto cíle může dosáhnout a dosahuje jedině rozvrácením a rozvrácením všech národů, namlouvaje jim, že není národů, že jsou jen lidé, kteří až se zřeknou svých národních a vlasteneckých báchorek, mythů a lží, snadno se dohodnou… Naproti tomu však Židé sami mezi sebou vášnivě pěstují, křísí a fedrují právě židovský nacionalismus. Děti své horlivě učí hebrejsky, stavějí, ctí a navštěvují synagogy, zalidňují Palestinu, ve všech zemích a městech svými emisary, řečníky, důvěrníky a propagátory šíří a živí sionismus.“

  Otakar Březina (Mé svedectví o Březinovi, Jakub Deml)

  „Pracují tiskem, pracují nikoliv pro široké lidstvo, nýbrž jen a jen pro sebe ve všech politických stranách, nevzjímaje ani katolických, pracují ve vědě, v umění, v sociálních otázkách, ve sportu svou typickou drzostí a všechno ji mezi arijci prostoupili jako kvas.“

  Otakar Březina (Mé svedectví o Březinovi, Jakub Deml)

  TOMÁŠ ŠTÍTNÝ ZE ŠTÍTNÉHO 1333 -1401
  „A tak mají je míti, aby s nimi nehodovali, nezvali jich k sobě, ani se myli s nimi, ani v nemoci lékařšké pomoci jejich si nevyžadovali. Také nemají je u křesťanů činity úředníky, aby nevládli nikdy křesťany.“ (To znamená z dnešního hlediska úplný zákaz styku s Židy – pozn. redakce)

  Tomáš ze Štítného (Návod jisté šlechtične, jak naložit s penězi Židy vylichvařenými)

  „Žid nemá míti práva, aby svědčil proti křesťanu, ale křesťan může svědčit proti Židu. Nemají páni také dopustiti, aby chodili (Židé!) jako křesťané, ale přinutiti se mají, aby chodili tak, aby bylo znáti, že jsou Židé. Kdokoliv z pánů by opak činil a židům pomáhal, vělni hřeší, jak se po hříchu často stává!“

  Tomáš ze Štítného

  „Poněvadž to, co Židé lichvou vyzískají, nemohou si právem podržeti. Vezmeš-li ty od nich to, ani ty nemůžeš si toho sobě ponechati, leč by to bylo na tobě nebo tvých předcích lichvou vyzískáno. A mají-li to na jiných vylichvařeno a tys to vzal, máš to vrátiti těm, kterým to Židé měli vrátiti, pak-li je můžeš nalésti, pak-li ne, obrať to podle rady tvého biskupa a jiných dobrých v milosrdné skutky nebo k obecnému užitku zemskému.“

  Tomáš ze Štítného

 9. Neuznáme. Židé získali v Anglii vládu už v roce 1657, za Olivera Cromwella, kdy pozval vyhnané židy po 350 letech zpět do Anglie. To byl počátek konce anglie.

 10. Gabriel A. Levicky

  fanaticka a fantasmagoricka nenavist voci inym, je vzdy podmienena nedostatkami nenavidiacich….ako si niekto moze hovorit, ze je krestan, ked vola po zabijani a paleni? Ucenie zidovskeho rabina (ak je to naozaj tak), je v priamom rozpore s volanim o odpustenie a lasku k bliznym…Ta zuriva nenavist je hanbou celeho sveta…

  • Určite?
   Vy neveríte na objektívnu lásku, keď si niekto alebo niečo objektívne zaslúži naše city, úctu, obdiv? To ste dosť , ale vážne výrazne duchovne ochudobnený, priatelu.

   Ale ak existuje objektívna láska, existuje aj objektívne nenávisť ku veciam, ktoré si ju objektívne zaslúžia. Je to druhá strana tej istej mince.
   Jednoducho, pán Gabriel, prestaňte tu klamať a mýliť ľudí.

  • Eva Dospelova

   Gabriel A. Levicky…dovolim si reagovat,viete kto stal za ruskou relvoluciou a zavrazdenim Ruskej Carskej rodiny?…a co sa dalej udialo v Rusku,Holodomor ,66 mil zavrazdenych ruskych ludi Zidmi[Askenazi,Talmudik Zidmi],ktori su tu az doteraz…..a su vsade,obsadili vsetky dolezite miesta vo svete……mate pocit,ze su k nam laskavy,vludny a toleratny??…silne o tom pochybujem…Zidia su ne-ludia s odlisnou DNA a krutym srdcom…nemaju zlutovanie nad nicim a nad nikym….iba slepy a hluchy nevadi,cim a ako vladnu…a vy pan Levicky nazyvate krestanov[alebo aj nekrestanov] ,ze volame po zabijani a paleni?…Slavik ludia patria k najmierumilovnejsim narodom,precitajte si historiu z nezavislych zdrojov…..a ucenie zidovskeho rabina spajate so slovami „odpustenie a laska k bliznym“….?…citala ste niekedy zidovsky Talmud…urcite nie,inak by ste taketo veci netvrdili…..

Leave a Reply