Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ženevské krytie pre vojnovú cestu USA k Rusku

Ženevské krytie pre vojnovú cestu USA k Rusku

proruski-protestŽenevskú dohodu podpísanú koncom minulého týždňa Spojenými štátmi a Ruskom na utlmenie napätia na Ukrajine Washington využije ako krytie pre podnecovanie ďalších konfliktov s Moskvou.

Zdanlivý účel „deeskalácie konfliktu“ je len cynické, nesprávne pomenovanie. Washington má v úmysle pokračovať vo svojom dlhodobom strategickom obkľučovaní Ruska a vo vojenskej agresii.

Pri podpisovaní dokumentu v Ženeve minulý štvrtok tak Rusko urobilo bezpochyby v dobrej vôli, s cieľom upokojenia nepokojov na Ukrajine a s cieľom pokúsiť sa zapojiť Američanmi vedené sily NATO do konštruktívneho dialógu.

Ale Moskva možno urobila fatálnu chybu. Ženevského summitu, ktorý zvolali Spojené štáty, sa zúčastnilo Rusko, Európska únia a delegácia z NATO-m podporovanej chunty v Kyjeve, ktorá si vo februári nezákonne vzala moc od zvolených autorít.

Chunta v Kyjeve nemá od ukrajinského ľudu žiadny legálny mandát – čo je fakt, ktorý roznietil rozšírené protesty na východe krajiny, kde je obyvateľstvo zväčša proruské a proti pučistom v Kyjeve.

Napriek tomu Západné vlády a médiá pomazali nevolený režim v Kyjeve ako „vládu Ukrajiny“. Hoci existuje hojne dohadov o tom, že režim podporený CIA prišiel k moci zorganizovaním masovej vraždy civilistov počas neslávnej streľby ostreľovačov na kyjevskom námestí Majdan 20. februára. Sprisahanci puču, ktorí následne vyvlastnili vládne úrady v Kyjeve, by preto mali byť predmetom kriminálneho vyšetrovania, nie chválení a oslavovaní ako „ministri“.

Rusko svojou účasťou na Ženevskej konferencii pod Washingtonským sponzorstvom účinne priznalo legitímnosť režimu v Kyjeve. Predtým Moskva trvala na tom, že zosadený prezident Viktor Janukovyč a jeho volebný mandát z roku 2010 zostal suverénnou autoritou Ukrajiny. Teraz sa zdá, že sa Moskva podriadila Američanmi podporenej zmene režimu.

Kým Ženevský dokument vyzýva na odzbrojenie všetkých skupín naprieč Ukrajinou a opustenie nelegálne okupovaných verejných budov, obmedzenia sa majú uplatniť len jednostranne – proti proruským, protikyjevským demonštrantom na východe a juhu Ukrajiny. Režim v Kyjeve a jeho úderné oddiely v polovojenskom Pravom Sektore tvrdia, že odzbrojovacie povinnosti sa na nich nevzťahujú.

Vskutku, cez víkend boli na kontrolnom bode mimo mesta Slavjansk zastrelení traja proruskí civilisti po tom, ako strelci v autách zahájili paľbu. Verí sa, že útok majú na svedomí polovojaci z kyjevského Pravého Sektora, ako tvrdia správy agentúry Itar-Tass.

Čo je ešte hrozivejšie, kyjevská chunta sa vyhráža obnovením „protiteroristických“ tvrdých zákrokov proti demonštrantom na východe, s rozmiestnením ukrajinských národných ozbrojených síl – pokiaľ sa demonštranti okamžite nerozídu a neodovzdajú svoje zbrane.

Kým americký štátny tajomník John Kerry podpisoval v Ženeve „deeskalačný“ dokument, Washington oznámil, že začne režimu v Kyjeve posielať „nesmrtiacu“ vojenskú pomoc. Toto je ten istý úskok, ktorý Washington hral v Sýrii, kde protitankové strely, dodané Spojenými štátmi a zapojenie podvratných špeciálnych jednotiek popreli podobné tvrdenia o „nesmrtiacej“ vojenskej pomoci.

Takže zločinný puč na Ukrajine nie len že bol legitimizovaný, teraz je otvorene vyzbrojený na rozdrvenie civilných demonštrantov vo veľkých pruhoch krajiny, ktoré odporujú NATO-m podporovaným vládcom v Kyjeve.

Bohužiaľ, Rusko tento vývoj umožnilo svojou účasťou na minulotýždňovom Ženevskom fóre.

Moskva mala trvať na tom, aby bolo ostatným skupinám na východe a juhu Ukrajiny dovolené zúčastniť sa Ženevského summitu a nechať ich vyjadriť ich sťažnosti za rovnakých podmienok. Nezákonný, NATO-m inštalovaný režim by sa nikdy nemal nazývať „vládou Ukrajiny“.

Navyše, čo je ešte problematickejšie na tzv. Ženevskej dohode je to, že Washington a jeho európski spojenci, s plným zvýraznením od poslušných Západných médií odteraz kladú bremeno „deeskalácie“ napätia a konfliktu na Ukrajine priamo na Moskvu.

Ak sa proruské protestné skupiny vo východných a južných mestách Doneck, Charkov, Lugansk, Slavjansk a Odessa, okrem iných, neodzbroja a nerozídu – to jest, nevzdajú – potom bude Rusko obvinené z „pokračujúcej agitácie“.

To sú znamenia, že Washington pripravuje sebanaplňujúcu predpoveď. Pár hodín po podpísaní Ženevského dokumentu americký minister obrany Chuck Hagel hovoril svojmu poľskému náprotivku, že v Poľsku by mohli byť rozmiestnených až do 10 000 amerických vojakov. Tento krok je integrálnou súčasťou pokračujúcej rýchlej expanzie vzdušných, námorných a pozemných síl NATO v baltských krajinách Lotyšsku, Litve a Estónsku, rovnako ako v Rumunsku, Bulharsku a na Čiernom mori.

Inými slovami, kým sa Rusko upísalo ku „deeskalácii“, Washington pokračuje so svojím strategickým vojenským obkľučovaním Ruska, čím porušuje sľuby NATO, že tak nebude robiť.

Taktiež, nie skôr ako bola Ženevská konferencia ukončená, americký prezident Barack Obama spochybnil ruskú spoluprácu a povedal, že jeho administratíva navrhuje nové, tvrdšie ekonomické sankcie proti Moskve.

Ako cez víkend informovali New York TImes: „Pán Obama je sústredený na izolovanie Putinovho Ruska prostredníctvom prerušenia jeho ekonomických a politických väzieb s vonkajším svetom, obmedzovaním jeho expanzionistických ambícií vo svojom vlastnom susedstve a tým, že z neho efektívne urobí vyvrheľský štát.“

Medzitým Washington Post tvrdil: „Obavy boli zvlášť akútne v troch baltických krajinách, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskej ríše a teraz sa boja, že by mohli byť ďalšie na údernom zozname Vladimíra Putina.“

Vojnová rétorika a mentalita vo Washingtone – odkazujúca na Rusko ako na „vyvrheľský štát“ a Putinov „úderný zoznam“ – nie je len paródiou na skutočné dôvody, prečo NATO zmenilo režim a spôsobilo prevrat na Ukrajine. Ukazuje to tiež, že USA sú nastavené na kurz kolízie s Moskvou.

Ženevská, takzvaná dohoda, je len krytím pre Washington, aby mohol sledovať svoju agresívnu vojenskú agendu voči Rusku.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Finian Cunningham, PressTV

O ::prop

18 komentárov

 1. Je to paradox, kedysi nám vnucovali svoje choré chápanie sveta Rusi, teraz to robia Američania.Americká politika je momentálne najväčšie zlo na svete.Škoda, že tak málo ľudí v Európe si to uvedomuje, že celá táto“ análna únia “ aj s Amerikou nás ženú do vojny s Ruskom.V Európe bude vojna so všetkými dôsledkami a ilumináti sa po jej skončení pripravujú na zavedenie celosvetovej totality.

 2. maršal Žukov

  Putin nerobí fatálne chyby. Putin je šachista a ešte lepší, ako bol Stalin. Autor článku – vyčkaj času ako hus klasu…

 3. Uvaha:
  Aby ludia pocitovali rovnovahu potrebuju rozlisovat aj tzv. ‚dobro‘ a aj ‚zlo‘; lavicu aj pravicu; vzdialene ci blizke a tak ten kto nema rad agresiu zapadu, dostane moznost obdivovat vychod.
  Nakolko radi by sme zili inde, ked si poriadok nevieme spravit u seba doma, mozno v niektorych pripadoch aj vo svojom vlastnom zivote ?

 4. Mám k článku veľa výhrad, že ani neviem na ktorú vec reagovať. V prvom rade by ma zaujímalo, odkiaľ zobral autor tú drzosť obviniť dnešnú Ukrajinskú vládu zo zorganizovania masakrov na majdane a pritom tvrdiť že dôkazov je plno. Dôkazy nie sú žiadne a pokiaľ by naozaj boli, aký význam by malo nepredložiť ich? Taktiež by ma zaujímalo, prečo Finian Cunningham podáva neoverené informácie, obzvlášť keď mnohé z nich sú ľahko vyvrátiteľné. Asi najväčším faux pas po obviňovaní z masakru civilistov je spájanie dnešnej Ukrajinskej vlády s Pravým sektorom. Toto si autor takmer s istotou prebral z Ruskej propagandy kde je PS z obľubou používaný ako najväčší strašiak. V skutočnosti je Pravý sektor absolútne bezvýznamná frakcia Ukrajinskej názorovej scény majúca podporu asi tak v jednom percente populácie, možno ešte menej.

  • Ukážka toho, že ruská propaganda neobchádza ani „západných“(?) novinárov – a vôbec nie je márna. PressTV môže ako tak zodpovedne informovať o situácii na Strednom Východe, nie o Európe. Naviac, keď je Rusko ich blízky spojenec, na ktorom sú z hľadiska bezpečnosti veľmi závislí. Hja, koho chleba ješ, toho pieseň spievaj…

  • Jeden dôkaz, prečo dnešná ukrajinská chunta nemá záujem na nejakom vyšetrení tsreľby na majdane – boli odstránené prakticky všetky stromy zasiahnuté odstreľovačmi. Takže ano, tza chvíľu už dôkazy nebudú žiadne. Aj Muzičko sa zasebevraždil.

   • Gratulujem, stal si sa ďalšou obeťou ruskej propagandy. Všetky stromy v miestach masakrov do jedného stoja a ani sa ich nikto nechystá odpíliť. Ja som tú ruskú frašku v ruskej televízii ohľadom údajne vyrúbaných stromov samozrejme videl a viem aj presne, kde to natáčali. Natáčali to absolútne mimo miest kde sa bojovalo – na miestach medzi Národnou bankou až po dom zo šikmými stenami, ktorý je až pred križovatkou s Lipskou ulicou. Tieto miesta boli jednak absolútne mimo masakrov a jednak boli tieto miesta v čase masakrov plne pod kontrolou projanukovyčových síl.

    • Brzdi trochu clovece, na youtube boli desiatky videi ktore pojednavali o strelbe odkial a kam sa strielalo. Aj zastrelenie Muzicka ma znacnu vypovedaciu hodnotu, takze ohanat sa „ruskou propagandou“ je nanajvys posetile.

     • Nebudem brzdiť ani trochu, pretože nemám dôvod brzdiť. Kedykoľvek dokážem že ruská tv ohľadom výrubu stromov v mieste streľby klamala a tie „dôkazy“ o streľbe zo strany majdanovcov v tých videách je len mlátenie prázdnej slamy. Čo sa týka smrti Muzyčka – má to nulovú výpovednú hodnotu, pretože jednak bol dôvod na zásah proti Muzyčkovi z dôvodu neodovzdania zbraní a jednak doteraz nie sú definitívne objasnené okolnosti smrti Muzyčka. Všetko to sú iba špekulácie a ruská propaganda, presne ako tie tvoje videa.

 5. ženevské rokovania treba brať podľa výsledkov rokovania Kerry-Lavrov štyri hodiny za zatvorenými dverami, pred ktorými kľačal minister zahr.veci Ukrajiny a boľševička Asthonová. Tak ako tvrdia všetky normálne západné zdroje bola to výhra Putina, získal čas,treba si všimnúť, že v ten deň bola Putinova “ priama línia“ a potom si prečítať memorandum zo Ženevy. To dostupné, boli podpísané aj iné ale len medzi Kerrym a Lavrovom.

 6. ja nechápem, komu a čo môže vadiť na ruskej propagande. Každý predsa vie, že účel svätí prostriedky a čo sa tohto prípadu týka, tak tie prostriedky si oveľa starostlivejšie vyberajú Rusi. S NATO a USA sa to nedá ani len náznakom porovnať.
  Alebo to akože Rusi sa majú týmto psychopatickým štváčom postaviť tak, že budú do nich hádzať zožmolené guličky čerstvého chleba? Veď preboha trochu rozmýšľajte hlavou a nie riťou.

  • Izvinite tavarišč Maršal, ale po Rusku tancuje kazačok približne 2 860 000 írečitých ruských psychopatov s rodokmeňom a tí by veru nesedeli len tak nečinne niekde pri prameni Volgy a nespievali by si tam družne Hare Krišna. Mám preto dôvodné podozrenie, že každý kto rozmýšľa hlavou a nie riťou predovšetkým chápe, že keď by sa už teda dotyční brechúni mali ohadzovať chlebovými žmolkami, lajnovými guľičkami alebo lopatkami a vedierkami, boli by psychopatickí štváči na oboch stranách pieskoviska.

 7. Ja by som to tak nevidel ze Rusko ucastou na zenevskej konferencii potvrdilo legitimitu Kijevskej fasistickej vlady. Tato vlada je nelegalna, nevzisla z volieb ale zo statneho prevratu organizovanym cudzimi mocnostami ako EU a USA. Este ziju pamatnici ktori si pamataju, ze do decembra 2013 bol Janukovyc dobry az do chvile kedy odmietol podpisat ponizujucu asociacnu zmluvu. Zenevska dohoda hovori o odzbrojeni vsetkych nelegalnych formacii, cize aj tej nelegalnej v Kijeve ktora sa tvari ako vlada.

 8. O celej kijevskej chunte platí „Ex iniuria ius non oritur“ – nezákonná vláda nemôže vytvárať žiadne „zákonné“ formácie.

Leave a Reply