Domov / Hlavná strana / Komentáre / Zbytočná smrť

Zbytočná smrť

slovak-army-kandaharV afgánskom Kandaháre zahynul slovenský vojak a ďalší boli zranení. Je mi úprimne ľúto zbytočne zmárneného života a utrpenia jeho rodiny. Musíme si však jasne povedať, kto je za jeho smrť zodpovedný.

Obviňovať strelca zo smrti slovenského vojaka je síce fakticky správne, ale nie je to celá a definitívna pravda. Presne si pamätám prejav Václava Havla, ktorý v roku 1989 povedal „Již do žádného paktu nepůjdeme.“ Celá jeho činnosť bola ale v príkrom rozpore s jeho slovami. A v tejto činnosti pokračovali viac či menej aktívne aj politici už samostatnej Slovenskej republiky. Výsledkom ich snaženia bolo to, čo koncom roka 1989 nikto z občanov opitých údajnou slobodou ani netušil – v roku 2004 sa Slovensko stalo členom NATO.

Týmto činom, ktorý nám mal poskytnúť bezpečnosť, aj keď dodnes netuším pred kým alebo čím, sme stratili aj posledné zvyšky slobody. Tým sa definitívne naplnil výrok Benjamina Franklina, ktorý povedal „Tí, ktorí sú ochotní vzdať sa slobody, aby si zabezpečili bezpečnosť, si nezaslúžia ani slobodu, ani bezpečnosť.“

Zo slovenských vojakov sa stali žoldnieri v žolde západnej, ale hlavne americkej, ziskuchtivosti. Obetujú svoje životy za väčšie zisky amerických korporácií. A čo na to naši najvyšší predstavitelia, minister obrany či premiér Slovenskej republiky? Minister obrany vyhlásil, že tento teroristický čin nás (zrejme myslel úradníkov ministerstva a vládu) nevystraší. Nielenže našich vojakov z Afganistanu neodvolá, ale dokonca ich kontingenty zvýši! Veď treba ukázať, že aj malá myš dokáže revať ako lev. A premiér? Ten si išiel zvyšovať svoje preferencie priamo do Afganistanu. Slovenský národ predsa musí jasne vidieť, ako mu leží na srdci blaho slovenských vojakov. Ktorí tam ale vôbec nemali byť a nemajú tam vôbec čo hľadať!

Účasť slovenských jednotiek v Afganistane je činom agresie. Nikto z Afganistanu nás tam nevolal, na Slovenské územie nedopadali žiadne afgánske rakety, neútočili na nás žiadni pastieri kôz, ani žiadne afgánske tanky, lietadlá či zbrane hromadného ničenia. Teda, kto je potom vlastne teroristom? Ten, kto strieľa vo vlastnej zemi po cudzích vojakoch, ktorí jeho krajinu násilne obsadili? Nie je náhodou agresorom a teroristom ten, kto v cudzej zemi násilím presadzuje svoje záujmy? Prečo potom nazývame napríklad povstalcov z SNP, ktorí povstali so zbraňou v ruke voči nacistickým okupantom partizánmi, hrdinami a bojovníkmi za slobodu? Z akého dôvodu ich nenazývame – teroristami? Veď urobili presne to isté, čo afgánci robia okupantom z NATO. Tento dvojitý meter je však dnes štandardom. To, čo nám ide do karát nazývame hrdinským činom, čo sa nám nepáči a nevyhovuje našim (lepšie povedané americkým) záujmom, to je terorizmus.

Glváč tvrdí, že nás tento teroristický čin nevystraší. Jeho, spolu so svojou suitou pätolizačov, to zrejme naozaj nevystraší, veď má ochranku, má na to ako právomoci, tak aj prostriedky. Uvidíme však, ako to zapôsobí na morálku dobrovoľníkov do týchto misií.

Slovensko sa definitívne stalo legitímnym cieľom skutočných „teroristických“ akcií – teda útokom konaným na našom zvrchovanom území. Skutoční vinníci tohto stavu sú politici a vlády, ktorých jediným cieľom bolo presadzovanie všemožných záujmov, len nie záujmov slovenských. Ich treba viniť za úmrtia slovenských vojakov a ich treba trestať.

Riešenie tu ale je. Okamžite stiahnuť všetky vojenské kontingenty zo zahraničia. Vystúpiť z NATO. Začať opäť budovať vlastnú armádu, ktorá na rozdiel od súčasnej bude aj bojaschopná. A čo je hlavné, opätovne zaviesť základnú vojenskú službu. Dnes aj tak nemajú mnohí mladí prácu. Ako žiť na sociálke, môžu sa priučiť disciplíne. A v konečnom dôsledku by na tom zrejme ani štátny rozpočet nebol horšie ako dnes. O takéto riešenie však politici očividne záujem nemajú. Pud sebazáchovy im hovorí, neučte svojich otrokov bojovať…

Autor: Andrij Stryj, www.protiprudu.org

O Andrij Stryj

andrij.stryj@protiprudu.org

26 komentárov

 1. peter sveter kilometer

  presne tak. nasi tam nemaju co robit. na druhej strane sucitim s rodinamy ale dalsi fakt je ze ti chalosi co tam idu, velmi dobre vedia ze tam nejdu okopavat rajciny a co im tam hrozi a dokonca su na tie misie tlacenky lebo su tam samozrejme ovela lepsie prasule a koniec koncou asi kazdy vojak aspon teda tzv. profik chce zazit nejaku akciu.
  takze nejake prehnane chvalospevy ci zalmy myslim nie su na mieste.

 2. „Je mi úprimne ľúto zbytočne zmárneného života …“ Nie je to chyba? Nemá tam byť zmámeného? /peniazmy, prosprechárstvom, vlastnou blbosťou/

 3. Málokto si uvedomuje, že nie my sme potrebovali NATO, ale NATO potrebovalo nás. Čo ale nebráni politikom, aby si nárokovali svoje zásluhy za vstup do NATO. Veď im to raz bude pripísané na rováš a uvidíme, či sa k tomu potom budú tak vehementne hlásiť.

 4. Kaliňákovo vyjadrenie: „Sú to zbabelí ľudia a našou povinnosťou je s nimi bojovať,“ Toto je prosím naša vláda, verejne podporuje štátny terorizmus! Ako si mohli dovoliť tí afgánci brániť svoju zem! Teroristi! Ale keď bojovali proti červenej armáde, akí to boli pre USA hrdinovia a bojovníci za slobodu. Nikdy som si nemyslel, že sa budem zastávať afgánskych hrdlorezov. Zločiny našej vlády sú však ešte horšie.

 5. Vojaci a policia nesluzia nam, ale poli-sračkám. Maju dost rokov, aby chapali svoj podiel zodpovednosti na devastacii planety. Zbranou a nasilim nevytvoria ani pokoj ani mier. Jeho smrt je rovnako smutna ako kohokolvek ineho, bezmenneho. V jeho pripade o svojom konci rozhodol on sam, vybral si smrt vo vidine dobreho zarobku. Nie je mi ho luto…

 6. Naše vojská tam nemajú čo hľadať, v tom sme za jedno (z toho skôr viním ekonomické dôvody viac než politické, ale to je už na druhú tému o plodoch milovaného korpo-kapitalizmu).
  Neviem však či by som už dával náboženských moslimských fanatikov z Talibanu do rovnakého vreca s ľuďmi v SNP, teda aspoň za predpokladu, že by slovenskí povstalci nepreferovali zákon šaríja pred tým „svetským“. Mnoho domácim samotný Taliban vadí, nakoľko sa jedná o fundamentalistov a vrahov cvilistov (a mnohých iných). Tým sa nesnažím prítomnosť vojsk NATO ospravedlňovať, len vravím ako sa veci majú. Za nepoškvrnenosť Talibanu by som určite ruku do ohňa nedával, nezabúdajme tiež, že títo ľudia zavraždili aj našich horolezcov – ľudia čo im nič neurobili, ani neokupujú ich zem.

  • Herman J. Gál

   Toto nemá nič spoločné s moslimami alebo inými náboženskými fanatikmi, či nepoškvrnenosťou Talibanu. To je proste agresia voči zvrchovanému štátu a odboj voči agresii je nazývaný „terorizmus“ Preto je plne na mieste Stryjova analógia s SNP.

   Taktiež ma mrzí zmárnený mladý život. Tie Lajčakové vyjadrenia že „Teroristi sú zbabelci “ alebo „Našim cieľom je nedovoliť, aby sa opakovali takého hanebné útoky v budúcnosti“ sú vrchol spupnosti a idiotizmu duchom malého človiečika, ktorý nechce pochopiť, že je Agresor. A voči agresorovi sú dovolené všetky možné akcie.

   Čo sa bude diať Nithus ak náhodou bude NATO od nás žiadať záväzný kontingent vojakov do Sýrie? A najvyšší veliteľ ozbrojených síl SR vydá rozkaz na mobilizáciu? A odvedú Vám z rodiny 18 ročné dieťa aby položilo život za židovské záujmy v tom regióne? Budete sa potom pýtať či má pravdu Assád alebo povstalci?

   • S tou Sýriou si pekne zapotil.

   • Takže aj poprava cudzích horolezcov je akt obrany štátu proti agresorovi?
    Taliban je zodpovedný za ich smrť, aj našeho vojaka, preto nemožno súhlasiť s tým, že tento incident nemal s Talibanom a náb. fanatikmi nič spoločné. Má. Je dôležité ujasniť si pojmy aby sa nemiešali s dojmami.
    Táto skupina neháji záujmy Afganistanu sú to žoldáci s prepojením na Al-Kaidu, ktorá bola v 80tych rokoch trénovaná samotnou CIA a zásobovaná USA, pretože chcela takýmto spôsobom „zabezpečiť“ ochranu pred rozširovaním sovietskeho vplyvu (v tom čase najväčšieho nepriateľa US impéria). Škoda len, že sa im ochranársky pes postavil na odpor. Históriu učiť na tomto fóre nikoho nemusím dúfam. Vráťme sa späť na zem. Nemám nijaké sympatie k NATO, ale ani k pochybným paramilitantným skupinám, už vôbec nie ideologickým. Ich existencia dávno predchádzala Slovenskej prítomnosti v regióne, aj prítomnosti NATO. Vraždí civilné obyvateľstvo a to ako domáce tak aj cudzie (Peter Šperka a Anton Dobeš). Preto musíme riešiť aj ich, nielen spojeneckú agresiu v regióne.

    Pýtate sa čo sa stane ak bude NATO žiadať kontingent vojakov? Vláda SR a Prostitútka s.r.o. v jednej osobe ho pošle v darčekovom balení a nikto z nás s tým nič nenarobí, leda by ste mal plán ako zvrhnúť vládu a zamedziť zahraničný vplyv na ňu, čo si myslím, že nemáte. Mne z rodiny neodvedú 18 ročného dieťa, pretože mám sám momentálne 24 rokov a to by som musel ako 6 ročný podať veľmi zaujímavý výkon, ktorým by som zahanbil aj našich cigánov z osady. No ak by k tomu hypoteticky došlo,alebo sa k tomu seriózne schyľovalo tak bohužiaľ odchádzam aj s rodinou z krajiny, pretože by tým vláda vyslala jasný impulz, že je Slovensko len ďalšou provinciou Amerikanizmu a ja nemienim byť cudzí otrok vo vojne ktorá sa ma netýka.

   • Aby to nebolo zle pochopené, hovoril som o scenári kde by takéto naverbovanie do Sýrie bolo od nás povinné.

    • Herman J. Gál

     Samozrejme, s tou Sýriou to bol len príklad. Hypotetický. Ale fakt? Vieme, čo je v prístupovej zmluve k NATO? Čím sa zaväzujeme? Čo tie naše politické svine podpísali? Dá niekto ruku do ohňa za to? Ja teda nie.

     To, že to bol Taliban, hlásajú naše sračkomety. To, že za všetkým zlom sveta stojí Taliban, tiež hlásajú naše sračkomety. Fakt je ten, že keď bol Afganistan chvíľku bez cudzej pomoci, Taliban pálil ópiové polia a zaviedol poriadok. To však nevoňalo amíkom a rozodli sa pestovanie drog prevziať do vlastných rúk.
     http://www.protiprudu.org/produkcia-opia-v-afganistane-neustale-rastie/
     Takže pohľad na Taliban má určite minimálne druhý uhol, ktorý si tiež treba uvedomiť.

     Keby sa trieskali dve frakcie Afgáncov navzájom, bolo by mi to ľúto, ale v podstate je to ich vec. Akýkoľvek vonkajší vojenský zásah je neopodstatnený a neospravedlniteľný. Lebo potom to dopadne takto:
     http://www.protiprudu.org/americka-armada-vrazdi-deti/

     A kde sú predvolebné kecy našej politickej mafie o stiahnutí vojsk z Afganistanu? 3 cm od zadku!
     http://www.protiprudu.org/slovenski-zoldnieri/

     • ,,Tálibán v zemi zavedl totalitní stát založený na radikální verzi islámského práva šaría, zpřísněného navíc o některé staré paštunské zvyky. V čele státu stanul mullá Muhammad Umar a jeho poradci. V zemi byly zavedeny tradiční tresty – veřejné popravy, bičování, ukamenování a utínání končetin. Byla zavedena celá řada zákazů – muži se nesměli holit, byla zakázána hudba, televize, sportovní zápasy, ženy musely být na veřejnosti zcela zahalené, nesměly chodit samy a nesměly pracovat, bylo zakázáno vytvářet nebo vlastnit podobizny lidí a zvířat.

      Za oběť tohoto extrémního výkladu islámu padlo mnoho vzácných kulturních památek, zejména soch, které byly s odkazem na poslední zmíněné pravidlo systematicky ničeny. Asi nejznámější obětí tohoto vandalství byly dvě monumentální sochy Buddhů v Bámjánském údolí,[1] pocházející z 5. – 6. století. Země se stala vyloženě nebezpečnou pro cizince křesťanské víry, neboť za křesťanskou misijní činnost byla trestem smrt a tálibové si pod tímto pojmem představovali leccos.´´

     • niekto: Treba povedať, že je to ich vec. Keď majú také zvyky, nech si ich užijú. Keď chcú likvidovať svoje pamiatky, nech si ich likvidujú. Pozrime sa na to takto: ako by sa nám páčilo, keby teraz Afgánci (len ako príklad) vpadli na Slovensko s tým, že nechceme zahaľovať ženám tváre, že jeme prasačie mäso a pod? Majú svoje zvyky, prevádzkujú ich vo svojej zemi, nech si kľudne aj rituálne odrezávajú vajcia. Je ti ICH vec, ktorá nám môže byť hlboko v anále. A ešte k tej kresťanskej viere v Afganistane. Aký máte názor na šírenie islamských mešít po Európe? Páči sa vám to? Asi nie. Prečo sa teda divíte, že sa im nepáčia kresťanské misie u nich? Poznáte príslovie: Nerob druhým to, čo nechceš aby oni robili tebe? Prečo sa toho nedržíme?

     • Herman J. Gál

      Pre Niekoho
      Ctrl+C a Ctrl+V, Len nech tam je nejaký text, že?? Zvyšok Vám už napísal osmoza.

     • Teraz tu neobhajujem inváziu do Afganistanu, píšem iba proti Talibanu.

    • Pre Hermana J. Gála
     Fíha. Gratulujem Vám aký ste bravúrny objaviteľ. Mimochodom preto som ten text preto dal aj do úvodzoviek ale užite si 5 minút ,,slávy´´. A zmysel to malo ako odpoveď na Vaše ódy na Taliban ako tam zaviedol poriadok narozdiel od Vaších prázdnych rečí o priamej demokracii. Možno trpíte paranojou, neveríte ničomu, stále si hľadáte druhú stranu aby ste boli výnimočný alebo kôli nenávisti k USA musíte každú jej akciu komentovať naopak ?

     Osmóza
     Vo všeobecnej deklarácii ľudských práv sú práva aj ako náboženská sloboda. Pre prijatie tejto deklarácie hlasoval aj Afganistan. Len ich svetom by som to nenazval drvivá väčšina obyvateľov islamských krajín (aj Afganistanu) sa obáva extrémistických skupín a ich teroristických útokov. Vtedy ešte v Afganistane boli aj ľudia ktorý sympatizovali so ,,svetským´´ režimom ktorý tam kedysi bol (Demokratická Republika Afganistan). Taliban vôbec nebol pre Afgáncov žiadna spása asi aj preto sa tam vtedy odohrala občianska vojna a krajina bola rozdelená. Svoju vôli proti Talibanu prejavili Afgánčania aj pri voľbách.

     Mimochodom účasť na zahraničných misiách nie je podmienka našej účasti v NATO.

     Nakoniec pekné obrázky Afgánčaniek kedysi http://bsnews.info/wp-content/uploads/2013/04/Afghan-women-in-the-1970s.jpg a dnes http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/About/General/2009/8/1/1249157752758/Women-in-Islamic-dress-we-001.jpg . Vtedy im také obliekanie nevadilo na margo predstáv niektorých o islamskom svete.

     • Herman J. Gál

      Prečo chcete za každú cenu riešiť pomery v cudzej rodine a cudzom byte? Ste azda jeden jediný spravodlivý, ktorý tomu rozumie a vie? Prečo odmietate akceptovať náboženské rozdiely a s tým spojenú morálku? Lebo ich morálka je zlá a Vaša dobrá? To Vám fakt stačí? To je dosť plytké…
      Ako by ste nazval človeka, ktorý sa Vám nasťahuje do bytu a so zbraňou v ruke bude Vašej rodine „mierumilovne a demokraticky“ vysvetľovať, že zuby sa umývajú sprava do ľava a nie naopak, a čo si máte obliecť alebo obuť?
      Je paranoja to, keď nebudem s Vašim domácim návštevníkom súhlasiť a tvrdiť, že tam nemá čo hľadať? Lebo ak áno, potom som trebárs aj paranoik…

     • Ach, zasa nepochopil.
      Celé to bola len odpoveď na vaše sny o tom aký je Taliban dobrý a ako ho všetci milujú. A teraz si to môžte prečítať odznova.

     • niekto: Nikto netvrdí, že Taliban je dobrý, je to len vaša dedukcia. Je to banda fanatických hrdlorezov, ktorí si nezaslúžia ani štipku súcitu. Pokiaľ ale máme byť aspoň trocha objektívni, treba priznať, že keď sa vo svojej krajine bránia agresorom, sú v práve.

      Teraz k vašej deklarácii ľudských práv. Vyzerá to podľa vašich slov, že tie ľudské práva treba presadzovať aj keby sme mali vybombardovať celý Afganistan. Tieto Havloidné „humanitárne“ kecy si nechajte do diskusií na stránkach Amnesty International a podobných organizácií. Ja tomu neverím. Keď chcete ľudské práva nastoľovať bombardovaním a vraždením, prosím, je to váš názor, aj keď divný. Prečo nejdete s bombardérmi nastoľovať ľudské práva do Číny či Severnej Kóreje? Alebo do Izraela? Tým netvrdím, že práve tieto režimy považujete za dobré alebo s nimi súhlasíte. Poukazujem len na nelogickosť a nekonzistenciu „deklarácie ľudských práv.“ Tá je totiž dôležitá len vtedy, keď to mocným vyhovuje. Inak na ne ani v najmenšom nedbajú.

      To, že v Afganistane sú aj iné názory, ako názory Talibanu, nemení nič na tom, že by sme ich mali nechať, nech si to vyriešia sami. Uvedomte si, že pred cca sto rokmi ani u nás nemali ženy volebné právo, nemohli zastávať verejné funkcie atď. (výnimky len potvrdzovali pravidlo) A pozrite dnes. Pritom nás nikto kvôli tomu nebombardoval. Nechápem, prečo udalosti, ktoré časom prídu samé, treba násilne urýchľovať vraždením.

     • Nikto netvrdí ,,To, že to bol Taliban, hlásajú naše sračkomety. To, že za všetkým zlom sveta stojí Taliban, tiež hlásajú naše sračkomety. Fakt je ten, že keď bol Afganistan chvíľku bez cudzej pomoci, Taliban pálil ópiové polia a zaviedol poriadok. To však nevoňalo amíkom a rozodli sa pestovanie drog prevziať do vlastných rúk.´´ povedal by som že tvrdí

      Ľudské práva – tie som tam uviedol skôr preto že vláda ktorá reprezentuje ľud prijala tie práva tzn. ľud vtedy nechcel neoperujte ženy lebo ich uvidíte nahé

      Ja tu neobhajujem cudzie zasahovanie, veď vlastne ním sa vyzbrojil Taliban. Ide mi o to že sa mi zdá sprosté keď tu niekto ospevuje Taliban ako ho všetci mali radi a aký poriadok spravil.

     • Myslím, že ste to len nesprávne pochopil. Ja si tiež nemyslím, že za všetkým zlom sveta stojí Taliban. Teroristom z USA nesiahajú ani po členky. Len sa pozrite, koľko obetí má na svedomí povedzme za posledných 10 rokov Taliban a koľko USA. Stačí pozrieť na jedinú zem – Irak. A počty obetí sú okolo milióna. Na to sa skutočne Taliban nechytá. To ale v žiadnom prípade neznamená, že ich podporujem.

     • Ja si tiež nemyslím že za všetkým zlom sveta stojí Taliban ale reč bola vtedy o ňom :).

     • Tak sme si konečne vyjasnili postoje… 🙂

     • ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 7. Stalo sa co sa stalo.Sucitim s rodinami padlych a zranenych,ale na druhej strane,okrem financnej stranky veci su tam vojaci vlastne naco?Viem ze v regione operuje specialna jednotka zo Ziliny,ok chlapci si chcu zastrielat,ale zbytok tam len strazi americke zadky a robi pracu co si mozu uz Afganci robit aj sami.S vybavenim su 100r za opicami,ved afganci maju lepsie,technika tiez naprd,naco su tam.Nech si ten cirkus upracu americania,netreba im robit handru na metle.

  V pripade zosnuleho vojaka,uznavam chlapec mal hypoteku,chcel ju splatit po navrate.A otom to je,tato doba nuti ludi kvoli nenazranosti bankoveho sektora brat aj rizikovu pracu,len aby dokazali platit uvery,zabezpecit byvanie pre rodiny atd.

 8. Úryvok z básne Mor ho!
  Autor: Samo Chalúpka
  ….
  Nevzal cár božie dary, z jeho mračnej tvári
  urazená sa pýcha lútnym hnevom žiari.
  A zo stolca zlatého takovým sa heslom
  ozvali ústa jeho ku slovänským poslom:

  „Mocný pán, ktorému boh celú zem podnožil
  a osudy národov v ruku jeho vložil:
  ten pán velí: Slovänia! pozrite po svete:
  medzi národy jeho či jeden nájdete,
  ktorý by putá minul abo nezahynul,
  akže oproti Rímu prápor svoj rozvinul.
  Skloníte šije i vy. – Tie krásne roviny,
  túto zem vašich dedov dostane ľud iný.
  A spurné rody vaše pôjdu Rímu slúžiť,
  strážiť nám naše stáda, polia naše plúžiť.
  A junač vašu k mojim junákom pripojím,
  a z nej krajinám rímskym obranu pristrojím.
  A kto sa proti mojim rozkazom postaví,
  beda mu! ten sám sebe záhubu pripraví.
  Vedzte, že som pán Rímu, a Rím je pán svetu:
  To moja cárska vôla; to vám na odvetu.“
  ….

Leave a Reply