Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Zatiaľ najhorší útok imigrantov v Calais

Zatiaľ najhorší útok imigrantov v Calais

Francúzska polícia ohlásila „vôbec najhorší“ útok nebielych votrelcov v noci z 9. na 10 novembra 2015 v Calais po tom, ako sa pokúsili zabrániť viac ako dvom stovkám nájazdníkov v zablokovaní hlavnej cesty vedúcej do prístavu.

Najmenej 26 policajtov bolo zranených pri stretoch s nájazdníkmi – najmä kameňmi a ďalšími predmetmi, ktoré hádzali nebiele hordy.

calais

K útoku došlo v blízkosti miesta príhodne nazývaného „Džungľa“ – tábora nájazdníkov mimo Calais, ktoré je teraz domovom tisícok votrelcov z Eritrei, Sýrie, Iraku a Afganistanu.

Problémy začali večer okolo 23:00, keď gangy útočníkov zablokovali cesty vedúce do prístavu a tunela pod Lamanšským prielivom. Pokus o blokádu cesty mal za cieľ spomaliť premávku, aby bolo možné násilne vniknúť do nákladných áut a iných vozidiel smerujúcich do Británie.

„Tieto pokusy pokračovali až do 01:00 a vyžiadali si zásah bezpečnostných síl voči migrantom, ktorí hádzali rôzne predmety na cestný okruh,“ vyjadril sa policajný hovorca. Polícia odpovedal streľbou „takmer 300“ granátov so slzným plynom, aby zatlačila nebielych späť.

„K takémuto rozsiahlemu násiliu prišlo po prvý krát a bohužiaľ sme mali mnoho zranených kolegov,“ povedal Gilles Debove z policajnej jednotky v Calais. „Máme strach. Keď jedného dňa dôjde k vzbure v tábore, bude to peklo.“

Dodal, že policajti sú znepokojení potenciálnym „šialenstvom“ v prípade, ak by v tábore došlo k nejakému druhu vzbury.

„Problémom je, že nedokážete predpovedať, k čomu tu môže dôjsť. Pracujeme zo dňa na deň,“ povedal Debove.

„Ak môžem byť úprimný, my jednoducho nevieme, ako vyriešiť túto krízu. V tábore žije 6 000 ľudí. Urobíme svoju prácu a urobíme ju s odvahou, ale policajti sú veľmi pesimistickí. Majú 26 zranených kolegov.“

Bezpečnosť Calais bola počas posledných týždňov značne posilnená v okolí prístavu a blízkosti Eurotunela, kde vstupujú vlaky.

Francúzske orgány sa snažia presvedčiť votrelcov, aby sa presunuli do „Welcome“ centier po Francúzsku, kde majú k dispozícii ubytovanie a azylové konanie je zrýchlené. Túto ponuku prijalo iba okolo 300 votrelcov, ostatní čakajú na príležitosť vpadnúť do Británie.

calias-01

Polícia v Calais tiež zatkla zúriacich útočníkov, ktorí sa pokúšali preniknúť do miest so zákazom vstupu a odoslala ich – niektorých dokonca prenajatým lietadlom – do „administratívnych zadržiavacích centier“ po celej krajine.

Dňa 12. októbra iná veľká skupina útočníkov narušila premávku v tuneli pod Lamanšským prielivom po preniknutí do zabezpečenej oblasti pri vchode do tunela, čo malo za následok veľké oneskorenia vlakov a vozidiel.

V júli tohto roku najmenej 1 500 nebielych zaútočilo na terminál Eurotunelu v snahe vynútiť si cestu vlakmi a vozidlami smerujúcimi do Anglicka. Vyžiadalo si to stavbu dodatočných plotov a posilnenie ochrany.

Starostka Calais Natacha Bouchartová neustále viní Britániu z tlačenice v Calais z dôvodu veľmi atraktívnych sociálnych dávok pre každého, kto vstúpi na britskú pôdu, rovnako ako pre skutočnosť, že Británia nevyžaduje doklady totožnosti od čiernych votrelcov.

Calais-Storming-Trucks

Podľa Bouchartovej, pokiaľ to takto zostane aj naďalej, votrelci sa budú stále snažiť dostať do Británie, čo vytvára problém a to nielen pre Spojené kráľovstvo, ale aj pre jej mesto, ktoré musí znášať sociálne a ekonomické náklady, vrátane zločinnosti s getom tretieho sveta ležiacom na jeho prahu.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: New Observer

O ::prop

Jeden komentár

  1. Je tu jedno riešenie. Všetci ho poznáme!

Leave a Reply