Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Zástupcovia Maďarska majú zákaz vstupu do USA

Zástupcovia Maďarska majú zákaz vstupu do USA

Móra Veronika; Goodfriend, AndréFoto: Chargé d’affaires veľvyslanectva USA v Budapešti André Goodfriend (na staršom zábere spolu s Veronikou Mórá, riaditeľkou NGO Ökotárs) nevyšiel najprv s konkrétnymi menami a informáciami – minimálne nie oficiálne.

Dohady o menách a dôvodoch. Podľa údajov viacerých maďarských on-line portálov bolo v posledných dňoch postihnutých desať maďarských štátnych občanov zákazom cestovania do USA.

Podľa informácií týchto portálov sa má medzi týmito desiatimi osobami nachádzať mimo iných Árpád Habony, jeden z najbližších poradcov predsedu vlády Viktora Orbána, Peter Heim, prezident Inštitútu pre hospodársky výskum v Századvégu, ako aj prezidentka finančného úradu, NAV, Ildikó Vida. Onlineportal Napi Gazdaság tuší za týmito krokmi súvislosť s začatým vyšetrovaním finančného úradu NAV u viacerých v Maďarsku pôsobiacich amerických firiem.

Veľvyslanectvo USA: Žiadne poznatky o vyšetrovaní finančného úradu

Naproti tomu vyhlásila ambasáda USA v Budapešti vo štvrtok pre štátnu televíziu „m1“, že nemá žiadne poznatky, že by v súčasnosti bežali voči v Maďarsku pôsobiacim americkým firmám, alebo inštitúciám vyšetrovania finančného úradu NAV. Zároveň bolo zo strany veľvyslanectva podčiarknuté, že voči „určitým maďarským súkromným osobám“ bolo zistené, že nie sú oprávnené na vstup do Spojených štátov. Ako dôvod pre tento krok bolo uvedené, že existujú „spoľahlivé informácie“, podľa ktorých sú tieto osoby zapletené do korupčných konaní, alebo z toho mali úžitok. S odvolaním sa na americké zákony, ktoré chránia súkromie ľudí, nemôžu byť uvedené žiadne mená.

Zo strany Ministerstva pre zahraničie a zahraničné vzťahy bolo pre maďarskú tlačovú agentúru MTI povedané, že je tak v záujme Maďarska, ako aj Spojených štátov, aby boli vyšetrovania úradov dôkladne, transparentne a legálne vykonané. Maďarskí úradníci konajú svoju prácu nezávisle voči každému tlaku, podčiarklo ministerstvo vo svojom vyhlásení. Zo strany vládnej strany Fidesz zaznelo, že je „neakceptovateľné“, ak zahraničné vlády sa pokúšajú vyvíjať tlak na maďarské úrady a ovplyvňovať bežiace vyšetrovania.

Maďarské ministerstvo zahraničia: „Spoločný záujem na vyjasnení“

V piatok vyhlásila Judit Fülöp, hovorkyňa ministerstva, že je záujem tak v Maďarsku, ako aj v Spojených štátoch, aby sa všetky z korupcie podozrivé prípady vyjasnili s náležitou dôkladnosťou, transparentnosťou a zodpovedajúco zákonom. Preto sa očakáva zo strany Ministerstva zahraničia vlády Spojených štátov, že maďarskej strane poskytne k dispozícii „autentické informácie“, ktoré sa vzťahujú na uvalenie zákazu vstupu. Táto žiadosť bola prednesená aj voči Chargé d’affaires veľvyslanectva USA v Budapešti.

V piatok bola maďarská vláda vyzvaná opozičnou stranou Együtt-PM k tomu, aby zverejnila, o aké mená sa vprípade zákazu vstupu jedná. Mimo to bolo požadované, aby sa s odvolaním sa na rozhovor so Chargé d’affaires veľvyslanectva vo vzťahu k obsahu rozhovoru vydalo verejné stanovisko. Naviac sa Strana kriticky pýtala, ako je možné, že maďarská verejnosť vo vzťahu ku maďarským korupčným prípadom nebola informovaná maďarskými úradmi, ale z americkej strany. Mimo to sa ďalej pýtala, či je pravda, že sa medzi postihnutými osobami nachádza Árpád Habony. Zo strany opozičnej strany DK je požiadavka na zvolanie mimoriadnej schôdze Parlamentu k „vysvetleniu zákazu vstupu týkajúceho sa viacerych maďarských štátnych občanov“. Aj opozičná strana LMP požaduje pre pondelok zasadnutie parlamentného bezpečnostného výboru.

Minister zahraničia: Žiadosť o mená a „autentické informácie“

V piatok sa nakoniec prihlásil o slovo aj Péter Szijjártó, minister zahraničia a zahraničných vzťahov, v rámci tlačovej konferencie. Pritom mimo iné vyhlásil, že sa od vlády USA očakávajú „autentické informácie“, na základe ktorých bolo vznesené podozrenie z korupcie. Ak by americká vláda túto požiadavku odmietla, potom vztiahne na seba podozrenie, že sa zamerala len na to, aby v určitých veciach vyvíjala nátlak. Podľa údajov ministra, veľvyslanectvo Spojených štátov v Budapešti až do súčasného okamžiku stále neuviedlo, voči ktorým maďarským štátnym občanom bol zavedený zákaz vstupu do USA. Mimo to je ešte stále dlžná informácie o údajných prípadoch korupcie. Na dopyt odpovedal minister, že on sám začiatkom týždňa aj s jedným z jeho štátnych tajomníkov boli informovaní od Chargé d’affaires veľvyslanectva USA o tejto záležitosti bez toho, že by boli spomenuté konkrétne mená a autentické informácie.

Diplomat USA Goodfriend naznačuje podozrenie na členov vlády

V rámci jedného verejného vystúpenia v Budapešti vyhlásil Chargé d’affaires veľvyslanectva USA André Goodfriend v piatok doslovne: „Ak porušujú jednotlivé osoby a korupční zástupcovia vlády záujmy Spojených štátov, potom ponúkajú naše zákony možnosť zabrániť vstupu týchto osôb do Spojených štátov.“ Vo vzťahu na kruhy postihnutých osôb dal následne v odpovedi na otázku maďarskej štátnej televízie „m1“ minimálne ďalšie oporné body: „Existujú osoby, presnejšie povedané úradníci a členovia vlády, ktorí sú Spojenými štátmi považovaní ako nevhodní pre vstup do Spojených štátov“, povedal diplomat USA doslovne.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Budapester

O ::prop

2 komentáre

  1. Na mojom chrbte by američania drevo neštiepali. Ja byť Orbánom, predložím do parlamentu návrh na vystúpenie Maďarska z NATO. Keďže tam má väčšinu, návrh by prešiel. Slovensko by malo urobiť to isté a nie potajomky tu budovať základne. Fico je ale posero. Iné hovorí a iné sa deje.

    • Fico ? Fico nie je posero. On hrá len na dve strany. Vždy robí tak aby si udržal preferencie a hlasy u Slovákov. Nikdy nič neurobí hneď zo svojho presvedčenia, len si počká čo z toho bude a potom uvidí čo z toho môže vytrieskať. To sú jeho zadné vrátka, aby si udržal moc.

Pridaj komentár