Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Za oponou teroristických útokov v Rusku

Za oponou teroristických útokov v Rusku

rusko-volgogradV nedeľu a pondelok, iba krátko pred Novým rokom, otriasli Ruskom dva smrtiace výbuchy, ktoré znovu vrhli do výrazného kontrastu pohromu terorizmu v tejto krajine.

V priebehu 24 hodín zasiahli dve teroristické operácie mesto Volgograd, ležiace na juhu Ruska. Podľa správ zahynulo viac ako 30 ľudí, a takmer 70 utrpelo zranenia.

Výbuchy, ktoré udreli blízko útulného centra turizmu, spustili poplach pre prezidenta Vladimíra Putina a bezpečnostné sily.

Bezprostredne po útokoch Putin vydal rozkaz, aby sa bezpečnostné sily roztiahli po krajine, a aby boli v uliciach Volgogradu rozmiestnené ďalšie policajné jednotky.

„Ohavnosť zločinov, ktoré boli vo Volgograde spáchané, nepotrebuje ďalšie komentáre,“ povedal Putin a dodal, „Nezáleží na tom, ako zločinci ospravedlňujú svoje skutky, pretože niet ospravedlnenia pre zločiny spáchané proti civilistom, hlavne proti ženám a deťom.“

Po vzniku separatistických hnutí na Severnom Kaukaze začiatkom deväťdesiatych rokov, a hlavne od kolapsu Sovietskeho zväzu v roku 1991, až po koniec storočia, čelilo Rusko sporadickým útokom separatistov v autonómnych republikách Dagestan a Čečensko.

V priebehu uplynulých 20 rokov boli takmer všetky bombové útoky, uskutočnené v metrách alebo na iných verejných miestach v Rusku, prisudzované separatistom. Avšak len v niektorých prípadoch sa páchateľov takýchto útokov podarilo identifikovať.

Keď sa Putin v roku 2000 dostal k moci, snažil sa upokojiť Moskvu presviedčaním skupiny čečencov a dagestancov, aby spolupracovali s ruskou vládou. Medzitým sa pri pokuse o vykorenenie separatistických hnutí zbavil vplyvných čečencov – Džochara Dudajeva a Aslana Maschadova. Tieto dva kroky sa ukázali byť úspešné vo veľkej miere, ale zlyhali pri presviedčaní tom, že je to dobré.

Nedávne bombové útoky sú závažné z dvoch aspektov:

1. Bombové útoky sa odohrali len pár dní pred nadchádzajúcou Zimnou olympijádou 2014 v Soči. Útoky boli naplánované zrejme s cieľom zastrašiť atlétov, ktorí majú v úmysle na olympijáde súťažiť. Minulý rok v júli zverejnil líder čečenskej skupiny Kaukazský emirát, Doku Umarov, video s vyhlásením, v ktorom pohrozil použitím „maximálnej sily“ na narušenie hier v Soči.

2. Oba bombové útoky zasiahli Volgograd, ktorý sa nachádza mimo Severný Kaukaz, a ktorého moslimská populácia nie je extrémistická. Preto plánujú proti-putinovskí aktivisti zatlačiť krízu k republikám v povodí rieky Volga, v ktorých dominuje moslimská populácia – Tatársko a Baškirsko, ktoré v uplynulých rokoch okúsili teroristické aktivity.

Na rozdiel od autonómnych republík v Severnom Kaukaze, kde dominujú moslimovia, republiky v povodí Volgy, obývané predovšetkým moslimami, neprejavili inklináciu k separatizmu skoro vôbec.

Kto je za týmito teroristickými operáciami?

Je pravdepodobné, že bombové útoky spáchali protiruské skupiny odporu zo Severného Kaukazu, ale táto možnosť nevylučuje, že sa spravodajské služby Saudskej Arábie – ktoré už spolupracujú s takfíristami a militantmi z al-Káidy v Sýrií – spojili s kaukazskou opozíciou, aby spáchali tieto teroristické operácie.

Saudská Arábia bola hlavným podporovateľom saláfistických a extrémistických skupín, ako Front al-Nusra a Islamský štát Iraku a Levantu (ISIL). Obe z týchto skupín sú v kontakte s militantmi z Kaukazu, ktorí bojujú proti sýrskej vláde.

Al-Nusra a ISIL mohli naplánovať Volgogradské útoky, aby sa pokúsili ovplyvniť politiku Ruska voči Sýrií, a to ešte pred mierovou konferenciu o Sýrii, naplánovanou na 22. január vo Švajčiarsku. Tieto útoky by mohli byť vysvetlené ako politika Saudskej Arábie na vystupňovanie tlaku na ruskú vládu.

V decembri 2013 sa niekoľko teroristických útokov odohralo v juhovýchodnej provincií Iránu, Sistán a Balúčistán.

Saudská Arábia vyslala šéfa svojej rozviedky, Bandara bin Sultána, do Moskvy, aby vyvolal odklon Iránu a Ruska od Sýrie. Rijád, po svojom neúspechu, zamýšľa cez financovanie teroristických operácií zvýšiť náklady Moskvy a Teheránu na podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Páchatelia dvoch teroristických útokov v Rusku, bez ohľadu na to, ku komu patria, nepochopili svoje ciele a tieto bombové útoky povedú iba k uvaleniu prísnejších bezpečnostných obmedzení voči obyčajným ľuďom, konkrétne moslimom.

[quote align=“center“]Navyše bude prezident Putin pevnejšie rozhodnutý ďalej posunúť politiku, ktorú prijal vo vzťahu k Sýrii, pretože ruská vláda, ktorá sa od začiatku obávala posilnenia extrémistických skupín v Sýrii, a ich spolupráci s extrémistickými vahábistami na Severnom Kaukaze, je teraz ešte viac presvedčená, že by Sýriu mala považovať za národný problém.[/quote]

Ďalšou vecou je, že spáchanie slepých teroristických operácií a zabíjanie nevinných, ktorí v Sýrii a na Severnom Kaukaze nehrali žiadnu rolu, spôsobí len viac nenávisti voči tým, ktorý nespáchali tieto útoky, ale sú vyznávačmi rovnakého náboženstva, ako páchatelia. Islam takéto kruté útoky, spáchané pod akoukoľvek zámienkou, zakazuje.

Teroristické útoky, podobné tým z Ruska, podčiarkujú potrebu identifikácie za oponou stojacich podporovateľov, ktorí podporujú teroristov operujúcich v Sýrii, Iraku, Afganistane, Strednej Ázií a na Kaukaze. Oblasť pravdepodobne nebude pokojná, kým podporovatelia teroristov nebudú rázne konfrontovaní.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

Leave a Reply