Domov / Hlavná strana / Zahraničie / WikiLeaks zverejnili utajené tipy pre agentov CIA na infiltráciu EÚ a Schengenu

WikiLeaks zverejnili utajené tipy pre agentov CIA na infiltráciu EÚ a Schengenu

wiki-ciaPodľa dokumentov zverejnených WikiLieaks, americká Ústredná spravodajská služba vydala pre svojich agentov rady, ako infiltrovať medzinárodné systémy kontroly pasov, vrátane tých v Európskej Únii a Schengenskom priestore.

MOSKVA, 22. december (Sputnik) – Podľa dvoch predtým nezverejnených dokumentov publikovaných v nedeľu WikiLeaks, americká Ústredná spravodajská služba vydala pre svojich agentov rady, ako infiltrovať medzinárodné systémy kontroly pasov, vrátane tých v Európskej Únii a Schengenskom priestore.

„Schengenské biometrické systémy správy hraníc v Európskej Únii predstavujú minimálnu hrozbu pre identitu amerických operačných cestovateľov, pretože ich prvoradým zameraním je ilegálna imigrácia a kriminálne aktivity, nie kontrarozviedka,“ píše sa v jednom z dokumentov, datovaných do januára 2012.

Poradenská príručka CIA, pomenovaná „Prehľad Schengenu“, poskytuje podrobné informácie o colných postupoch v Európe a o hrozbách, ktoré predstavujú pre agentov používajúcich falošné dokumenty. Hoci sa biometrické systéme momentálne nepoužívajú pre ľudí s americkými dokumentmi, v roku 2015 by sa to mohlo zmeniť, čím sa podľa CIA zvýši „úroveň hrozby pre identitu“.

Druhý dokument, datovaný do 21. septembra 2011, dáva rady, ako prejsť cez skenovania na letiskách vo svete.

Manuál, pomenovaný „Prežitie je na druhom mieste“ poznamenáva, že letiskové zoznamy sledovaných osôb môžu obsahovať mená potvrdených alebo podozrivých agentov rozviedky a uvádza zoznam niekoľkých znakov, ktoré by mohli odhaliť identitu človeka, ako zjavná nervozita a neschopnosť hovoriť v jazyku krajiny, ktorá vydala pas.

Dokument tiež uvádza zoznam zvláštnych bezpečnostných procedúr na niekoľkých medzinárodných letiskách a zvýrazňuje, že „dôsledné, dobre nacvičené a hodnoverne vyzerajúce krytie je dôležité pre vyhnutie sa druhotnému výberu a je kritické pre jeho prežitie.“

Podľa manuálu by účty na Twitteri a LinkedIn mohli pomôcť s tým, aby bola falošná identita hodnovernejšia.

Vo zvýraznenom rámčeku pomenovanom „Dôležitosť udržania krytia – nezáleží čoho“ CIA opisuje situáciu, v ktorej je dôstojník rozviedky vybraný na druhotné skenovanie v krajine EÚ, možno kvôli „príliš ležérnemu oblečeniu odporujúcemu osobe s diplomatickým pasom“.

Keď zoskenovanie tašky dôstojníka CIA odhalilo pozitívny nález po stopách výbušnín, predstavil krycí príbeh o svojom zapojení do protiteroristického výcviku vo Washingtone DC. Hoci miestni bezpečnostní úradníci pôvodne dospeli k záveru, že agent bol vycvičený v teroristickom tábore, „stále udržoval“ svoj krycí príbeh a nakoniec mu bolo dovolené pokračovať v jeho cestách.

Zverejnenie dvoch dokumentov s cestovnými radami je druhým zverejnením v takzvaných Sériách CIA od WikiLeaks, ktoré majú pokračovať budúci rok.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: sputniknews.com

O ::prop

Leave a Reply