Domov / Hlavná strana / Komentáre / Vždy nás bude mať iný v hrsti, ak naše heslo bude nepáliť si prsty

Vždy nás bude mať iný v hrsti, ak naše heslo bude nepáliť si prsty

katolicka_univerzita_ruzomberokNáš veľký vzor Ježiš Kristus nás upozorňuje, že naša reč má byť áno, áno a nie, nie. Ako málo túto zásadu dodržiavame! Paradoxne si môžeme vziať príklad z vyvraždenej redakcie Charlie Hebdo. Ak oni dokázali riskovať životy kvôli svojim prasacinkám, ako je možné, že to nedokážeme my?

Nevieme si oceniť prezidenta Tisa, nevieme jasne pomenovať príčiny odvolania arcibiskupa Bezáka, nevieme povedať jasné slovo o zvrhlosti adopcie detí homosexuálmi a o tlačení povinných sexuálnych kalerábov do hláv. Akoby sme zabudli, že kto dovolí pohoršovať dôverčivých maličkých, zaslúži si kameň na krk a šup do vody. Málokedy povedal ten zmierlivý a odpúšťajúci Kristus také tvrdé slová!

Akokoľvek sa aj ja snažím písať humorne a zmierlivo, nestrácam z očí hrozbu šikmej plochy. Najprv sa legalizujú eutanázie dospelých, následne eutanázie detí… Uzná sa, že homosexualita je vrodená a podľa všetkého aj naozaj je. Ale vrodený je aj sadizmus a pedofília… Kde nakoniec skončíme a kam sami seba nasmerujeme? „Kto sebe nechce dobre, komuže bude lepší?“ píše sa v našom baedekri. Ako môžeme chcieť sami sebe dobre, keď nevieme ani konkrétne povedať, čo vlastne chceme a čo nechceme, nehovoriac už o konkrétnom konaní?

Je poľutovaniahodný fakt, že každé mocenské a finančne zabezpečené spoločenstvo má podobné problémy a hrozia mu identické nebezpečenstvá. Pamätáme sa ešte, ako sa komunisti preverovali, podozrievali a odvolávali. Toto isté sa deje aj v politickej a finančnej sfére. Hovoril mi kamarát, že ak je zamestnanec banky sám, dá s ním rozumne hovoriť. Ak sú už dvaja, zrazu to nejde. Vari sa Ježišovo spoločenstvo má riadiť podľa takýchto sledovacích pravidiel?

Hádame sa, kto si koľko a nakoľko neoprávnene pridelil z intelektuálnej verchušky na ultrakatolíckej univerzite a pritom sa ešte pokúšame zatĺkať, že sa vlastne nič neudialo. Milí moji, keby prišiel do Ružomberka Kristus, nevzal by si na týchto superužitočných zákonníkov a farizejov ešte väčší bič a nepýtal by sa, koľko zarobia a nakoľko sa narobia knihovníčky, šoféri, údržbári, upratovačky a podobne?

Na každého berieme ohľad a chceme naprávať všetky krivdy, ale na tú biednu a obmedzovanú väčšinu zvysoka kašleme. Popritom sa ešte odvážime nazývať nasledovníkmi Krista. Asi by sme sa mali aspoň trochu podľa jeho príkladu vykašľať na tituly, funkcie a iné benefity…

Poľský hudobník a spisovateľ Stefan Kisielewski povedal zaujímavú myšlienku, že väčšina sa utvára náhodne, ale menšiny vedome. Preto musí byť väčšia aj ich zodpovednosť, vrátane tej našej evanjelizátorskej minority, ktorá sa nebadane stáva nemastnou – neslanou.

Mrzí ma, že som na Hromnice musel napísať takúto hromovú úvahu, ale ak nebudeme aspoň trochu počúvať tvrdé reči, skutočnosť môže byť veľmi skoro omnoho tvrdšia. Nič tak nenahnevá Otca lži ako naša úprimnosť a odvaha a nič ho tak nepoteší, ako naša pretvárka a strach.

Apage Satanas!

Autor: Vlado Gregor, www.protiprudu.org

O ::prop

2 komentáre

 1. Vladko Gregor – Aj keď nevieme pomenovať príčiny odvolania „arcibiskupa“ Bezáka ,tak vieme bezpečne pomenovať tých ,ktorí za neho najviac kopú a vo svojich médiách mu vytvárajú gloriolu.
  http://afinabul.blog.cz/1212/obcania-klud-zachranime-bezaka-piussi-markizu-a-aj-pussy-riot
  Dokonca vieme aj to ,prečo to robia.Je to preto ,že hlása namiesto evanjelia slobodomurárske herézy,ale takí ako ty budú mať stále nad čím premýšľať.
  A len tak mimochodom ti prezradím ,že keby nezačal tárať o finančných machinaciách ,tak by mohol robiť arcibiskupa satanovho ďalej.
  Apage satanas!

  • Nemôžem hovoriť za autora, ale podľa mňa z kontextu vyplýva, že požaduje jasne pomenovať dôvody, pre ktoré bol Bezák odvolaný a nezakrývať ich. Podľa toho, čo píšeš ty, má pravdu.

Leave a Reply