Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Vyšetrovanie vojny v Gaze – Izrael bráni vstupu komisii OSN

Vyšetrovanie vojny v Gaze – Izrael bráni vstupu komisii OSN

PALESTINIAN-ISRAELI-CONFLICTFoto: Spustošená Gaza: tlejúci konflikt

Výbor pre ľudské práva OSN chce vyšetrovať vojenský konflikt v Gaze – avšak Izrael odmieta. Vláda v Jeruzaleme považuje predsedu grémia za predpojatého.

Tel Aviv – Izrael zrejme odmietol vstup komisii OSN na vyšetrovanie vojny v Gaze. Hovorca izraelského ministerstva zahraničia povedal: „My s nimi nebudeme spolupacovať a oni nebudú môcť vstúpiť do Izraela.“ Tím OSN sa nachádza toho času v jordánskom Ammáne a čaká už dlhé dni na povolenie vstupu do Izraela.

Už v auguste pri nasadení výboru OSN Izrael zdôraznil svoje výhrady, ale vyhlásil, že nepadlo zatial žiadne rozhodnutie o spolupráci. Vo vyhlásení izraelského ministerstva zahraničia v stredu sa hovorí, že rozhodnutie padlo po internej diskusii a kvôli „nutkavému nepriateľstvu“ tejto komisie voči Izraelu.

Výbor Rady pre ľudské práva OSN UNHCR je vedený kanadským profesorom pre medzinárodné právo, Williamom Schabasom, ktorému sa vyčíta predpojatosť a „obsesívne nepriateľstvo“ voči Izraelu. Schabas už v minulosti stále znovu ostro kritizoval chovanie sa Izraela v blízkovýchodnom konflikte a podnietil, aby bol izraelský predseda vlády Benjamin Netanjahu postavený pred medzinárodný trestný tribunál v Haagu.

UNHRC rozhodol 23. júla na mimoriadnom zasadnutí vyšetriť možné vojnové zločiny na oboch stranách. Vo vojne v Gaze v júli a auguste tohto roku bolo usmrtených viacej ako 2.100 Palestíncov a 70 Izraelcov. Komisia má vyšetrovaním zistiť zodpovedných za trestné prečiny proti humanitárnemu medzinárodnému právu a ľudským právam v priebehu vojenských operácií v Pásme Gazy.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: SPIEGEL

O ::prop

Leave a Reply