Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Výber z Ruskej tlače

Výber z Ruskej tlače

pressMOSKVA, 07. február (RIA Novosti).
„Nezavissimaja Gazeta“ (www.ng.ru)

Vystúpi Rusko zo Zmluvy-Start?
Napriek odporu Ruska začali USA s rozmiestňovaním častí námorného protiraketového obranného systému v Európe. Ako oznámil šéf Pentagonu Chuck Hagel, nabrala jedna vojnová loď vybavená systémom raketového štítu kurz na Španielsko. Tento zdôraznil, že tento krok bol podniknutý ako odpoveď na ohrozovanie iránskymi balistickými raketami. Reakcia ruského ministerstva zahraničia prišla okamžite. Šéf rezortu bezpečnosti a odzbrojenia, Michail Uljanov, vyhlásil, že Rusko by mohlo zo Zmluvy-Start s USA vystúpiť.

„Novyje Izvestija“ (www.newizv.ru)

Únik kapitálu ohrozuje Emerging Markets
Finančným trhom „druhej a tretej rady“ môže podľa názoru Morgan Stanley hroziť silný odtok kapitálu. Experti tejto spoločnosti pripomínajú, že vlády týchto krajín budú musieť hľadať nové zdroje rastu, ak by sa mali tieto prognózy naplniť. Rusko síce nie je v tejto správe menované medzi krajinami, pre ktoré platí táto pesimistická prognóza, značné riziká pre podnikateľov existujú však aj tam. Mechanizmus ochrany súkromného vlastníctva nie je v Rusku práve bezpodmienečne výborný. To je aj jeden z dôvodov, že HDP krajiny v prepočte na hlavu napriek bohatým prírodným zdrojom predstavuje len 18.000 dolárov.

„Ženeva-2“: Prielom sa nekonal
Prvé kolo rokovaní medzi sýrskymi úradmi a opozíciou v Montreux sa skončilo. Optimisti dúfajú, že to nebolo posledné kolo. Stretnutie trvalo jeden týždeň a skončilo bez hmatateľných výsledkov. OSN, Rusko a USA, ktorí konferenciu organizovali, optimisticky tvrdia, že hlavný výsledok spočíva už zo skutočnosti, že došlo k prvému stretnutiu konfliktných strán pri rokovacom stole za tri roky. Teraz však musia podniknúť veľké úsilie, aby druhé kolo, ak sa uskutoční, prinieslo výsledky.

„Kommersant“ (www.kommersant.ru)

USA: Rysuje sa kompromis k imigračnému zákonu
Demokrati a Republikáni v USA by mohli dosiahnuť kompromis pri rozsiahlej reforme imigračného zákona. To sa stalo možným potom, čo Republikáni dali svoj súhlas pre legalizáciu 11 miliónov ilegálnych prisťahovalcov. Rozdielne názory k tejto téme však naďalej zostávajú. Od toho, ako presvedčivá bude imigračná politika oboch strán, závisia vo veľkej miere ich šance pri voľbách do Kongresu v novembri.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RIA

O ::prop

Leave a Reply