Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Výber z Ruskej tlače

Výber z Ruskej tlače

pressMOSKVA, 06. február (RIA Novosti).
„Nezavissimaja Gazeta“ (www.ng.ru)

Ukrajina: Poloostrov Krym má obavu o svoju autonómiu
Parlament Krymu pripravil apel na prezidenta a Parlament Ruska s prosbou garantovať autonómny status poloostrova a garantovať záujmy obyvateľov Krymu. Zároveň plánujú poslanci anketu u obyvateľov polostrova o politickej budúcnosti tohto poloostrova. V Kyjeve sa nevylučuje, že táto iniciatíva posilní pozíciu Vladimíra Putina pri rokovaniach s Viktorom Janukovičom. Ich stretnutie sa predpokladá v piatok.

USA zvažujú zmenu sýrskej stratégie
USA sú sklamané z neúspechu ich sýrskej stratégie. Damask sa neponáhľa s odtransportovaním svojich chemických zbraní, Rusko zbrane dodáva, pričom pri „Ženeve-2“ nedošlo k docieleniu jednoty ani v samotných v humanitárnych otázkach. Územie Sýrie sa stalo semeniskom džihádistov, ktorí atakujú USA. Medzi tým si upevnil Assad svoju pozíciu a znížil šance opozície na jeho pozbavenie moci. Teraz musia Američania skoncipovať novú stratégiu v regióne. Minister zahraničia USA John Kerry mal už podľa „Washington Post“, hovoriť so senátormi Johnom McCainom a Lindsay Grahamom.

„Novyje Izvestija“ (www.newizv.ru)

Politická kríza na Ukrajine spôsobuje hospodárske straty
Hospodárska situácia v Ukrajine sa búrlivo zhoršuje na pozadí konfliktu medzi úradmi a opozíciou. Národná mena krajiny stratila v stredu 18 percent na hodnote. Pravdepodobnosť, že Ukrajina bude vedieť splatiť svoje dlhy sa stráca. Pri hľadaní východiska z hospodárskej slepej uličky sa ukrajinskí politici obracajú raz na EÚ, raz na Rusko. Problém však pozostáva z toho, že táto pomoc nie je v stave zlepšiť situáciu krajiny.

„Kommersant“ (www.kommersant.ru)

Erdogan v Berlíne
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan ukončil v stredu svoju návštevu v Berlíne. Tam sa stretol so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a obrátil sa na svojich potenciálnych voličov – na v Nemecku žijúcich 3 milióny Turkov. Títo sa budú môcť po prvý raz zúčastniť prezidentských a parlamentných volieb bez toho, aby museli opustiť Nemecko. Pre premiéra, ktorého podpora v domovina klesá, je nanajvýš dôležité, aby získal pre seba najväčšiu tureckú obec v zahraničí.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RIA Novosti

O ::prop

Leave a Reply