Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Výber z Ruskej tlače

Výber z Ruskej tlače

press„Kommersant“ (www.kommersant.ru)
Moskovská ponuka Kyjevu atraktívnejšia ako ponuka EÚ?
Ako vysvitá z novinových zdrojov, mala Moskva Kyjevu pri rozhovoroch tak pred, ako aj po vrcholnom stretnutí EÚ k Východnému partnerstvu vo Vilniuse prisľúbiť celkovo 15 miliárd amerických dolárov vo forme priamej pomoci, pôžičiek a preferencií. Mimo to môže Ukrajina rátať so znížením ceny plynu, čím možno dosiahnuť dodatočné rozpočtové zdroje. V porovnaní k tým 600 miliónom euro, ktoré Brusel Kyjevu prisľúbil, ak Ukrajina podpíše asociačnú dohodu k EÚ, počúva sa ruská ponuka lákavejšie. Naviac Moskva súhlasila s financovaním viacerých veľkých infraštruktúrnych objektov na Ukrajine. Mimo to chce Rusko ukrajinským špičkovým podnikom, medzi iným aj z okolia prezidenta Viktora Janukoviča, ponúknuť možnosť zúčastniť sa na „mimoriadne ziskových projektov“. Zrejme tieto „finančné a hospodárske aspekty“ sa stali rozhodujúcimi argumentami pre Janukoviča, aby vypustil Asociačnú dohodu s EÚ.

Nato späť v Líbyi
Dva roky po zvrhnutí Kaddáfiho sa vracia NATO na žiadosť líbyjskej prechodnej vlády späť do Líbye. Líbya sa snaží predísť štiepeniu krajiny. Brusel má Tripolisu pomôcť, reanimovať armádu, ktorá nedokázala ochrániť obyvateľstvo pred radikálnymi islamistami. Veľká Británia a USA už začali s výcvikom líbyjskej armády. Čoskoro sa k nim chcú pridať Taliansko a Turecko.

„Rossijskaja Gaseta“ (www.rg.ru)
Ukrajina: Hlavným organizátorom pouličných protestov je Západ

Nie je to ukrajinská opozícia, ktorá vyzýva ľudí k pouličným protestom a blokovaniu štátnych úradov. Hlavnými vodcami protestných akcií je EÚ a jej inštitúcie, ktorí sú s protivníkmi ukrajinských úradov úzko spojení. Stretnutie OSZE v Kyjeve nebolo ešte ani u konca, keď sa jeho západní účastníci – počnúc americkou viceministerkou zahraničia Viktoriou Nulandovou, až po zástupcov východnej Európy – vrhli na Maidan (Námestie nezávislosti), aby sa prezentovali s prívržencami opozície a zároveň pózovali pred kamerami. Predtým Nulandová oznámila, že Biely dom pripravil v bežnom roku 100 miliónov amerických dolárov na podporu ukrajinskej „demokracie“. Nie menej bolo prisľúbené aj na budúci rok.

„Nowyje Iswestija“ (www.newizv.ru)
Chystá sa nový proces voči Chodorkovskému?
Ako oznámil zastupujúci generálny prokurátor Ruska, Alexander Svjagincev, ex-šéf Jukosu Michail Chodorkovský, ktorý mal byť v auguste 2014 prepustený, nespadá pod nadchádzajúcu amnestiu. Ešte viac: voči oligarchovi, ktorý upadol do nemilosti, bežia nové trestné vyšetrovania kvôli praniu špinavých peňazí vo výške 10 miliárd amerických dolárov. Tieto trestné postupy majú podľa Svjaginceva „dobré súdne perspektívy“. Najzaujímavejšie je, že Chodorkovského právnici Vadim Kljuvgant a Jelena Lukjanova netušia nič o nových vyšetrovaniach. Podľa ich slov nemá nové trestné stíhanie žiadnu budúcnosť, pretože pri praní špinavých peňazí predstavuje premlčacia doba desať rokov. Túto dobu strávil Chodorkovský za mrežami a nebol preto schopný tieto miliardy „preprať“.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RIA

O ::prop

Leave a Reply