Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Výber z Ruskej tlače

Výber z Ruskej tlače

pressMOSKVA, 27. február (RIA Novosti).
„Kommersant“ (www.kommersant.ru)

Ako sa majú investície v Soči vrátiť?
Medzinárodná konzultačná firma Knight Frank odhaduje prípravy v Soči na cca 40 miliárd dolárov. Investori chcú svoje peniaze získať späť tým, že ruské úrady chcú toto mesto premeniť na istý spôsob Cannes – kúpele, v ktorých sa ročne uskutoční tucet veľkých podujatí. Už v pondelok prisľúbil premiér Dimitrij Medvedev, že všetky podniky, ktoré sa zúčastnili na olympijských stavbách dostanú podporu štátu, mimo iné aj prostredníctvom revízie úverových sadzieb.

Moskva hľadá investorov pre miliardové projekty na Kryme
Moskva rýchlo reagovala na proruskú náladu na Kryme. Ruská vláda sa znovu vrátila k zoznamu eventuálnych investičných projektov, ktoré boli vypracované ešte pred zmenou moci na Ukrajine v rámci všeobecných návrhov pre túto krajinu. Teraz by sa mala Ruská priemyselná a obchodná komora snažiť nájsť ruských investorov, ktorí by boli pripravení, investovať viac ako päť miliárd dolárov na Kryme. Podnikatelia však, vzhľadom na súčasnú nestabilnú situáciu na Ukrajine, nie sú pripravení na takéto investície.

Putin nariadil previerku armády na hraniciach s Ukrajinou
V stredu nariadil ruský prezident Putin ďalšiu prekvapivú previerku nasadenia schopnosti ozbrojených síl na západe Ruska. Vojenská oblasť Západ hraničí mimo iné s Ukrajinou. Do previerky je zapojených cca 150.000 vojakov. Nasadených je viacej ako 1000 lietadiel, helikoptér, ako aj technika pozemných síl. Ruská armáda ale odmieta súvislosť medzi udalosťami v Kyjeve a oznámenou previerkou.

Prieskum: Rusi odsudzujú tak Majdan, ako aj Janukoviča
Väčšina Rusov odvodzuje udalosti na Ukrajine od zasahovania Západu, vypovedá to štúdia Levada Centra pre výskum verejnej mienky. Rusi v žiadnom prípade nepovažujú postup účastníkov protestov ako pozitívny. Zároveň nenachádzajú žiadne sympatie pre zvrhnutého ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča. Podľa expertov posudzujú Rusi situáciu ktorá vznikla na Ukrajine len z jedného uhla pohľadu a nepokúšajú sa túto kriticky hodnotiť.

„Vedomosti“ (www.vedomosti.ru)

Ukrajina na pokraji úpadku
Po politickej kríze bude musieť nové vedenie Ukrajiny zvládať hospodársku krízu. Ako oznámil v pondelok úradujúci minister financií Jurij Kolobov, bude Ukrajina potrebovať finančnú pomoc vo výške 35 miliárd dolárov. Ukrajina chce svojich partnerov zvolať ku „Sponzorskej konferencii“, ku ktorej sú pozvaní USA, EÚ a iné štáty, ako aj MMF. Rusko nebolo v Kolobovského vyhlásení spomenuté. Podľa ministra by Ukrajina mohla v nasledujúcich dvoch týždňoch dostať úvery od USA a Poľska. Poľský minister zahraničia Radoslav Sikorski však vyhlásil, že vážna makroekonomická pomoc bude možná len vtedy, ak sa ukrajinská vláda a MMF na tom dohodnú.

„Novyje Izvestija“ (www.newizv.ru)

Len jedna tretina Rusov má úspory
Len 35 percent všetkých rodín v Rusku má úspory. Svedčí o tom prieskum mienky, ktorý ročne uskutočňuje Výskumná univerzita ruskej hospodárskej školy. V roku 2013 udávala cca polovica (56 %) rodín hornej príjmovej skupiny, že má úspory. Zároveň nemá cca 80 % menej movitých rodín vôbec žiadne úspory. V uplynulých štyroch rokoch stúpol objem úspor na 2,4 násobok. Pritom sú sporivé aktivity podporované v posledných rokoch hlavne bohatými Rusmi.

„Nezavissimaja Gazeta“ (www.ng.ru)

Obama už viac nehovorí s Karzajom
Americký prezident Barack Obama telefonicky oznámil afgánskemu prezidentovi Hamidovi Karzajovi, že poveril Pentagon, aby sa pripravil na úplné stiahnutie amerických jednotiek z Afghanistanu do konca tohto roka. Washington totiž už neráta s bilaterálnou bezpečnostnou dohodou s Afganistanom, podľa ktorej by mal v tejto krajine ostať obmedzený kontingent amerických jednotiek. Tento telefonát medzi Obamom a Karzajom bol pravdepodobne posledným rozhovorom medzi nimi. Začiatkom februára oznámil Karzaj v interview pre noviny „The Telegraph“, že už sedem mesiacov s Obamom nehovoril. Karzaj odvodzuje názorové diferencie hlavne pri podmienkach od USA navrhovanej bezpečnostnej bilaterálnej dohody. Kameňom úrazu pri požiadavkách afgánskej strany na USA je nepodnikať žiadne letecké útoky a operácie v osídlených miestach, čo vedie k obetiam medzi civilným obyvateľstvom.

Rakúsko chce pristúpiť do South Streamu
Rakúsko sa chce zasa zúčastniť na projekte plynovodu South Stream. Rokovania o tom začali v nedeľu v Soči. Pre Gazprom je obnovenie spolupráce s rakúskym koncernom OMV určitým druhom morálneho uspokojenia: návrat „strateného syna, Rakúska“ bol následok fiaska projektu Nabucco. Tento triumf sa však môže skoro zameniť za sklamanie. Experti nevylučujú, že tekutý plyn z USA a Kanady môže už čoskoro konkurovať plynovodnému plynu z Ruska.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RIA Novosti

O ::prop

Leave a Reply