Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Vojnová kozmetika NATO

Vojnová kozmetika NATO

NATO Secretary-General Anders Fogh Rasmussen prepares to speak to the media at the Celtic Manor resort, near NewportFoto: Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen: Na vrcholovom stretnutí vo Walese mal svoj posledný veľký výstup. Čoskoro bude odvolaný. Svoje pozdravné slová pre tlač predniesol pred obrovským lietadlom z lepenky.

Baltské štáty sa obávajú ruského útoku – teraz sa ich NATO snaží upokojiť. Na vrcholovom stretnutí vo Walese chce Aliancia navýšiť svoju rýchlu útočnú jednotku. Avšak táto, vo vážnom prípade, sotva urobí na Putina dojem.

Aby sa sprostredkoval dojem jednotnosti, nehľadí NATO na žiadne náklady. Pre hotelom vrcholového stretnutia vo waleskom Newporte vystavila transatlantická alinacia extra Eurofighter. Pred týmto šedým netvorom ráno pózoval generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen a volil slová, ktoré mali pôsobiť odhodlane.

„Tu, na tomto vrcholovom stretnutí, uvedieme dôležité kroky, aby sme posilnili našu schopnosť obraňovať našich spojencov,“ povedal Rasmussen. Prijme sa takzvaný Readiness Action Plan s cieľom „zlepšiť naše schopnosti rýchlo konať, aby sme ochránili našich členov, ak to bude nutné“.

Po vypuknutí Ukrajinskej krízy a ruskej anexii Krymu sa v NATO vynorili pochyby, či je Aliancia v prípade možného ruského útoku na nejaký členský štát dostatočne vyzbrojená. Interná previerka preukázala, že NATO je len podmienene pripravené na obranu, pokiaľ by bol vyhlásený aliančný prípad podľa článku 5. Trpký záver: „Rusko je schopné, krátkodobo a na hocakom mieste vytvoriť vojenskú hrozbu lokalnej, alebo regionálnej veľkosti. To je tak destabilizujúce, ako aj ohrozujúce pre tie aliančné krajiny, ktoré majú hranicu s Ruskom, alebo žijú v jeho blízkosti.“

Východoeurópania nástoja na ďalšej pomoci

Na to Aliancia hekticky posilnila svoju vojenskú prítomnosť na Balte a v Poľsku. Uskutočňuje sa viac výzvedných letov na východnej hranici NATO, na ktorých sa zúčastňuje až do 6 Eurofighterov Bundeswehru. USA poslali do každej z týchto štyroch postihnutých krajín jednu jednotku.

To nebolo omnoho viacej ako kozmetika. Východoeurópania nástojili na ďalšej pomoci. Najmenej dve motostrelecké mechanizované brigády, teda cca 10.000 vojakov NATO, musí byť umiestnených v Poľsku, žiadal poľský minister zahraničia Radek Sikorski v máji.

Avšak prekážky pre to sú vysoké: NATO si uložilo v Základnom akte NATO-Rusko z r. 1997 samoobmedzenie. Zaviazalo sa totiž, že v nových členských štátoch, ktoré v minulosti patrili Sovietskemu zväzu neumiestnia žiadne „permanentné“ a „podstatné“ vojenské jednotky. Ako podstatné platí, tak to kedysi definoval generálny inšpektor Bundeswehru, Klaus Naumann, všetko nad jednu divíziu, teda 10.000 vojakov a viac. (NATO sa zaviazalo aj k tomu, že neprijme krajiny bývalej Varšavskej zmluvy a vieme, ako to skončilo – pozn. redakcie)

Táto definícia sa však spochybňuje hlavne zo strany Poliakov a baltských krajín. Naviac naliehajú v NATO, po najnovších ruských provokáciách, vyhlásiť tieto Základné akty NATO-Rusko za neplatné. Doteraz je väčšina členských štátov, a predovšetkým USA a Nemecko, proti takémuto kroku.

Jadrom plánu je rýchla zásahová jednotka

Preto sa drží účinok akýchkoľvek opatrení, ktoré chce 28 šéfov štátov a vlád NATO v piatok prijať, v úzkych hraniciach. Jadrom plánu je tzv. Nato Response Force, rýchla zásahová jednotka. Tá už existuje. Má na papieri silu 25.000 mužov a má byť do 30 dní schopná nasadenia. Avšak táto jednotka, ktorá vznikla v roku 2004, nebola ešte nikdy nasadená. Teraz sa má stať podľa Rasmussena „hrotom kopije“. Myslené je na 4.000 mužov, ktorí by mali byť „v priebehu niekoľkých dní“ nasadení.

Je však otázne, či táto „high readiness joint taskforce“, tak znie interné označenie NATO, by bola schopná odvrátiť napríklad ruskú intervenciu v Litve. Podľa tohto zámeru sa jedná hlavne o logistikov, korí by mali pripraviť neskoršie nasadenie bojových jednotiek.

Odstrašovanie? Skôr nie

Aj nemecký Bundeswehr sa zúčastňuje na zabezpečovacích opatreniach. Tak bude multinárodný hlavný stan Sever-Východ v Štetíne navýšený. Tento je prevádzkovaný Dánskom, Nemeckom a Poľskom a dostane teraz dodatočné služobné miesta. Naviac tam budú umiestnení vojaci preložení do vyššieho stavu pohotovosti.

Že NATO s týmto balíkom by vedelo účinne odraziť ruský vpád napríklad do Litvy, pochybujú aj vojenskí funkcionári NATO. Vo Walese zhromaždení politickí vodcovia Aliancie však dúfajú v to, že ich závery zapôsobia odstrašujúco na ruského prezidenta.

Aby sme takéto niečo vedeli posúdiť, museli by sme vedieť, ako Putin skutočne rozmýšľa. Ale túto otázku nevie tohto času v Aliancii nikto zodpovedať. Isté je naproti tomu, že Eurofighter, pred ktorý sa postavil vo štvrtok generálny tajomník Rasmussen, je skutočne len hrozivá kulisa: bol totiž skonštruovaný z lepenky.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Z Newportu vo Welse informuje Christoph Schult

O ::prop

Leave a Reply