Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Vojna na dohľad – list spolkovému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi v máji 2000

Vojna na dohľad – list spolkovému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi v máji 2000

wimmerDôjde k vyhláseniu vojny v Európe, keď sa vráti pani spolková kancelárka Dr. Angela Merkelová zo svojej cesty do Washingtonu? Toto je len jedna z otázok, ktoré ma v súčasnosti prenasleduje a spôsobuje mi bolenie hlavy. Ja som mimo iné aj na túto tému reagoval v sobotu v interview pre Russia Today.

Na doplnenie by som chcel zverejniť list, ktorý som k tejto tématike zaslal vo svojej bývalej funkcii ako viceprezident Parlamentného zhromaždenia OBSE vtedajšiemu spolkovému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi v máji 2000:

Willy Wimmer, člen Spolkového snemu, predseda krajského zväzu CDU Dolné Porýnie,
viceprezident Parlamentného zhromaždenia OBSE

Pánovi Gerhardovi Schröderovi, MdB,
Spolkovému kancelárovi Spolkovej republiky Nemecko,
Úrad spolkového kancelára, Schlossplatz 1, 10178 Berlin
Berlin, dňa 02.05.2000

Veľavážený pán spolkový kancelár,

koncom uplynulého týždňa som mal v slovenskom hlavnom meste Bratislava príležitosť zúčastniť sa na konferencii s ťažiskovými témami Balkán a rozširovanie NATO, organizovanej spoločne Ministerstvom zahraničných vecí USA a American Enterprise Institute (zahraničnopolitický inštitút republikánskej strany).

Podujatie bolo obsadené vysokopostavenými účastníkmi, čo sa dalo odvodiť z prítomnosti početných predsedov vlád, ako aj ministrov zahraničia a obrany z regiónu. Z množstva dôležitých bodov, ktoré boli prejednávané v rámci už vopred naznačených tém, si zaslúžia niektoré, aby boli obzvlášť reprodukované:

1. Zo strany usporiadateľov (Ministerstvo zahraničných vecí USA a American Enterprise Institute – pozn. redakcie) sa žiadalo, aby v kruhoch Aliancie bolo uskutočnené čo možno najskoršie medzinárodnoprávne uznanie nezávislého štátu Kosovo.

2. Zo strany usporiadateľa bolo vysvetlené, že Spolková republika Juhoslávia stojí mimo každého právneho poriadku, predovšetkým Záverečného aktu z Helsínk.

3. Európsky právny poriadok je prekážkou pre realizáciu úvah NATO. Americký právny poriadok je pre uplatnenie v Európe vhodnejší.

4. Vojna proti Spolkovej republike Juhoslávia bola vedená, aby bolo revidované chybné rozhodnutie generála Eisenhowera z 2. svetovej vojny. Umiestnenie vojakov USA bolo potrebné zo strategických dôvodov doplniť.

5. Európski spojenci sa na vojne voči Juhoslávii zúčastnili preto, aby de facto mohli prekonať dilemu, medzi v apríli 1999 schválenej “Novej strategickej koncepcii” Aliancie a náchylnosti Európanov k požiadavke potreby mandátu od OSN, alebo OBSE.

6. Napriek následnej legalizačnej interpretácii Európanov, podľa ktorej sa pri rozšírenom poli úloh NATO nad rámec Zmluvy pri vojne proti Juhoslávii jednalo o výnimočný prípad, je to samozrejme precedenčný prípad, na ktorý sa môže každý kedykoľvek odvolávať a aj bude.

7. Platí, že pri teraz nastávajúcom rozširovaní NATO sa priestorová situácia medzi Severným morom a Anatóliou obnoví tak, ako bola v rozhodujúcich časoch rozpínania sa rímskeho impéria.

8. K tomu sa musí Poľsko na Severe a Juhu obklopiť demokratickými štátmi a susedmi, Rumunsko a Bulharsko zabezpečiť pozemné prepojenie k Turecku, Srbsko (zrejme z dôvodov zabezpečenia vojenskej prítomnosti USA) natrvalo vylúčiť z európskeho vývoja.

9. Severne od Poľska platí, získať úplnú kontrolu nad prístupom z Petrohradu ku Severnému moru.

10. V každom procese treba dať prednosť právu sebaurčenia pred všetkými inými predpismi a pravidlami medzinárodného práva.

11. Toto konštatovanie nenarazilo na nesúhlas, potom čo NATO pri útoku proti Spolkovej republike Juhoslávia porušilo všetky medzinárodné pravidlá a predovšetkým príslušné ustanovenia medzinárodného práva.

Po tomto veľmi otvorene prebiehajúcom podujatí sa nemôžeme s ohľadom na účastníkov a organizátorov vyhnúť hodnoteniu výpovedí urobených na tejto konferencii.

Americká strana sa javí v globálnom kontexte a na presadenie svojich cieľov vedome a chcene chce prekopať medzinárodný právny poriadok, ako výsledok dvoch vojen v poslednom storočí. Moc má predchádzať právu. Kde je medzinárodné právo v ceste, bude odstránené. Keď sa takýto podobný vývoj prejavil v národnom spoločenstve, nebola Druhá svetová vojna ďaleko. Myslenie, pre ktoré sú tak absolútne vlastné len záujmy, môže byť nazývané len totalitné.

S priateľskými pozdravmi
W. Wimmer

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Willy Wimmer – 28.04.2014

Poznámka redakcie:
Pokiaľ mal ešte niekto ilúzie o demokracii, zákonoch, práve a spravodlivosti, po prečítaní tohto dopisu (aj keď staršieho dáta) ich musí všetky stratiť. Jediným právom je sila, jediným zákonom zbrane. Demokracia je definitívne mŕtva.

O ::prop

Jeden komentár

  1. Politici a novinari robia samozrejme propagandu v prospech svojich chlebodarcov. Snad nikto neocakava, ze Hrib alebo Szatmary vyhlasia ako precitli zo sna a ze Soros ich neplati, aby pisali, ze pod ruskom filantropa sa skryva odporny financny zralok, ktory zaklad svojho bohatstva ziskal podvodom s britskou librou, za co mu Anglicania dodnes nevedia prist na meno. „Svoje bohatstvo ziskal svojou sikovnostou.“ Len mali zlodeji su nesikovni.
    O co ide na Ukrajine sa nepise v analyzach korespodentov, ale v citani medzi riadkami.
    „Lagardenova, prezidentka MMF vcera povedala, ze so schvalenou pozickou 17 miliard USD Ukrajine bude problem, ak vlada Ukrajiny pride o Donecku oblast a juhovychod Ukrajiny, kde su loziska uhlia a nerastnych surovin.“
    Ak toto nie je vyzva vlade Ukrajiny, aby tankami zautocila na svojich obcanov, tak?
    http://www.mordechajkapusta.com/

Leave a Reply