Domov / Hlavná strana / Zahraničie / „Vlastenci“ alebo „vrahovia“?

„Vlastenci“ alebo „vrahovia“?

pravy_sektorDobrovoľnícky prápor Azov sa môže stať pre Kyjevskú vládu problémom.

Bojov v Doneckej a Luhanskej oblasti sa po boku pravidelnej Ukrajinskej armády zúčastňuje aj niekoľko dobrovoľníckych útvarov. Patria medzi ne prápory Donbas, Aidar a Azov, ktoré zvyčajne pôsobia v najnebezpečnejšom priestore. Ruská propaganda už oficiálne nazýva príslušníkov práporu Azov vrahmi s odôvodnením, že je tvorený extrémnymi nacionalistami. Na Ukrajine si tieto dobrovoľnícke prápory získali rešpekt, aký si zaslúžia. Na rozdiel od pravidelnej armády títo bojovníci vynikajú statočnosťou a sú schopní plniť svoje úlohy aj v tých najťažších podmienkach.

Niektorí bojovníci práporu Azov neskrývajú svoje radikálne politické názory ani pri rozhovoroch so západnými médiami, iní hovoria o občianskej povinnosti, ktorá ich motivuje bojovať vo „vojne za oslobodenie“. V Kyjeve sa názory na Azov tiež líšia: niektorí považujú bojovníkov Azov za nebezpečných nacionalistov, ostatní za úprimných vlastencov bojujúcich proti ruskej agresii. Niektorí odborníci predpokladajú, že modernizovaná Ukrajinská armáda bude vytvorená na základe práporu Azov a ďalších dobrovoľníckych práporov a čoskoro nahradí zastarané pravidelné ozbrojené sily. Avšak, existujú dôvody domnievať sa, že Azov by mohol predstavovať istý politický problém pre novú ukrajinskú vládu.

Boje

Prápor Azov vznikol v máji 2014 a rovnako ako ďalšie dobrovoľnícke oddiely je súčasťou štruktúr ukrajinského ministerstva vnútra.

V máji a júni sa Azov podieľal na oslobodení Mariupolu. Podľa zástupcu veliteľa práporu Oleha Odnoroženka je pre Azov teraz jednou z úloh zabezpečenie kontroly nad pobrežím Azovského mora a boj s podzemnou sieťou separatistov. Cez túto oblasť sú separatisti zásobovaní výzbrojou a Azov sa zameriava na uzatvorenie tohto koridora.

„Navyše, desiatky podporovateľov samozvanej DNR a LNR – vrátane úradníkov a zástupcov zákona – boli v tomto regióne zatknutí,“ dodáva Odnoroženko. Akcie práporu sa neobmedzujú na pobrežie Azovského mora. Začiatkom augusta vstúpili jednotky Azov do mesta Marjinka západne od Donecka. Podľa Odnoroženka bol pri operácii jeden bojovník zabitý a desiatky bolo zranených. Podľa správ ruských médií bola v júli časť práporu obkľúčená pri Izvarine v Luhanskej oblasti. Tieto správy veliteľ práporu popiera.

Ľudská sila

Podľa Odnoroženka je v prápore asi 400 bojovníkov. Kostra Azova sa skladá z aktivistov patriacich k radikálnemu pravicovému Sociálno-Národnému Zhromaždeniu a hnutiu Ukrajinský patriot, ktorý je jeho súčasťou.

„Azov tiež reprezentuje Organizáciu Ukrajinských Nacionalistov (OUN), strany Sloboda a Bratstvo, rovnako ako ultras futbalových fanúšikov,“ hovorí Odnoroženko. Bratstvo je vedené krajne pravicovým ukrajinským politikom Dmytro Korčynským, ktorý bol vo svetle nedávnych Kyjevských udalostí obvinený z práce pre bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča a organizovania provokácií, ktoré viedli k stretom medzi Berkutom a demonštrantom na ulici Bankova 1. decembra 2013.

V prápore je aj jednotka takzvaných „čiernych mužov“ – dobrovoľnícke regimenty ukrajinských nacionalistov, vytvorené v apríli tohto roku na boj proti „zeleným mužom“ (ruským sabotérom a žoldnierom). Prápor Azov je známy aj pod menom „čierne jednotky“.

Podľa Odnoroženka sú v prápore aj zahraniční dobrovoľníci – najviac z Ruska (asi tucet) a Bieloruska: „Rusi zastupujú rôzne organizácie, ktoré bojujú proti antiruskému Putinovmu režimu.“ Odnoroženko tvrdí, že sa jedná o organizácie, ktoré sú predmetom represií v Rusku a boli nútené ísť do ilegality. V júli vyzdvihli zástupcovia Pravého sektora Romana „Zukhela“, aktivistu národne-socialistickej organizácie WotanJugend z letiska Boryspil. Zástupca Pravého sektora Ihor Kryvoručko potom povedal, že Zukhel môže viesť v Azove „ruský zbor“. Päť zástupcov WotanJugend bolo nedávno zatknutých v Českej republike a čelia obvineniam zo „založenia, podpory a šírenia informácií o hnutiach porušujúcich ľudské práva a slobody.“

Okrem Rusov a Bielorusov sú v Azove dobrovoľníci zo Švédska, Talianska a Francúzska. Medzi nimi sú zástupcovia ultra pravicovej Švédskej strany a radikálneho pravicového talianskeho hnutia Národný pokrok a Front mládeže.

Ideológia

Hnutie Ukrajinský patriot (časť Pravého sektora), ktoré stálo za vznikom práporu Azov, je často obviňované z neonacizmu. Odnoroženko tieto obvinenia popiera a trvá na tom, že ideológia organizácie, socio-nacionalizmu, je „sebestačná a zdravá“: „Ideológia Ukrajinských patriotov nemá korene v Nemeckom národnom socializme, ale v integrálnom nacionalizme Organizácie Ukrajinských Nacionalistov (OUN) z 30-tych rokov. Ľudia iba nejasne chápu rozdiely medzi politickými hnutiami. Socio-nacionalizmus kladie dôraz na sociálny aspekt, ale nie je socialistický (na rozdiel od národného socializmu).“ Podľa Odnoroženka strana nemá oficiálny postoj ku národnému socializmu: „Sme za objektívne postoje voči národnému socializmu a komunizmu. Nemali by byť ani démonizované, ani uctievané.“

Kritici hnutia tvrdia, že niektoré body programu „Patriot Ukrajiny“ pripomínajú body nemeckého národného socializmu a talianskeho fašizmu. V programe sa hovorí: „Hlavné princípy Naciokracie sú národná solidarita (bez ohľadu na triedu alebo stranu), autoritárstvo (osobná zodpovednosť vodcu na všetkých úrovniach jeho činnosti), kvalitná sociálna hierarchia a disciplína, sociálna kontrola, vnútorná organizovanosť a samospráva.“ Program Patriota Ukrajiny tiež píše o „demontáži kapitalistického ekonomického systému ako takého, pretože podporuje okrádanie pracujúcej triedy skupinami ekonomických a politických parazitov.“ Ďalším bodom je „likvidácia všetkých inštitúcií a foriem politickej demokracie ako politického systému, ktorý slúži ekonomickému systému kapitalizmu.“ Program tvrdí, že „všetko to najlepšie a najcennejšie na našej planéte je vytvorené bielym človekom“ a žiada, aby sa z Ukrajiny stala veľmoc s jadrovým arzenálom.

Politika

Rovnako ako zástupcovia iných dobrovoľníckych práporov, bojovníci Azovského práporu sú nespokojní s tým, že podľa ich názoru kľúčové požiadavky Majdanu doteraz neboli splnené zo strany vlády v Kyjeve: žiadne lustrácie a masívna korupcia stále vládnu. Odnorožensko súhlasí s týmto hodnotením a myslí si, že „celý systém je prehnitý.“

Veliteľ štábu dobrovoľníckeho práporu Azov Valentin Lykholyt 5. augusta uviedol, že po skončení vojny sa bojovníci Aidar, Azov a Donbas vrátia do Kyjeva so zbraňou v ruke, aby pomohli poraziť korupciu. Avšak Odnoroženko si myslí, že je ešte príliš skoro o tom hovoriť: „Hlavným cieľom je zachovať územnú celistvosť našej krajiny, ale máme veľké politické plány.“ Niektorí odborníci predpovedajú konflikt medzi vládou v Kyjeve a veliteľstvom práporu, ale podľa ukrajinskej politickej experkty Olexi Arestovyč sa „politická situácia musí radikálne zmeniť“, aby došlo k takémuto konfliktu.

Armáda nového typu

Azov a iné dobrovoľnícke prápory sa skladajú z ľudí, ktorí vedome išli do bojovej zóny v Donbasu a sú teda viac motivovaní, ako pravidelná armáda.

„Motivácia je vyššia u dobrovoľníckych práporov, ale nemajú ťažké zbrane a nie sú integrovaní do systému. Pravidelná armáda má zbrane a je integrovaná, ale má menšiu motiváciu,“ povedala Arestovyč.

Odnoroženko hovorí, že armáda má s práporom dobrý vzťah a akcie sú vzájomne koordinované. Avšak prápory sa radikálne líšia od armády: „Dobrovoľnícke prápory sú novým typom armády, pravidelná armáda je nástupcom sovietskej armády so všetkými jej negatívnymi črtami ako je nadmerná centralizácia a neschopnosť robiť operatívne rozhodnutia.“

Azov vyniká medzi ostatnými dobrovoľníckymi jednotkami svojou účinnosťou a jeho veliteľ Andrij Bileckij (ktorý je zároveň hlavou hnutia „Patriot Ukrajiny“) je najnadanejším dobrovoľníckym veliteľom, myslí si Arestovyč. Bojovníci však podľa nej nemajú vojenský výcvik a nemajú žiadne bojové skúsenosti.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: EP

O ::prop

19 komentárov

 1. „Dobrovolnícke Prápory“ Azov a Donbas sú bandy vrahov, vyslúžilých kriminálnikov a futbalových výtržníkov. Tieto kreatúry sú vyzbrojované a cvičené americkými agentami na najšpinavšiu „robotu“. Prevádzajú „vyčisťovacie“ operácie v oblastiach, ktoré miestna domobrana musela opustiť, t.j. vraždia civilistov a zastrašujú miestne obyvateľstvo. Pomáhajú pri etnických čistkách, ktoré američanmi a oligarchami riadená chunta vykonáva v snahe zmeniť etnický profil Donbasu, pomáhajú presídľovať obyvateľstvo tak z východu na západ a naopak. Nájjed sa možno medzi nimi zopár čestných jedincov, ktorí majú ,mozog prepláchnutý pseudonacionalistickou propagandou a myslia to dobre. No tí to nevytrhnú… Tie nacgvardistické útvary sú plnohodnotným dedičom banderovských tradícií – vrahovia, lupiči a teroristi, ktorí slúžia záujmom vonkajšieho nepriateľa.
  Samotný ukrajinský „národ“ je bizarnou zlátaninou, ktorá vznikla na platforme dávnej Kyjevskej Rusi, území Novoruska (Charkov, Donbas, Cherson, Krym), ktoré pripojili k Ukrajine tak nenávidení boľševici a západných území Haliče, Bukoviny a Podkarpatskej Rusi. Je to novotvar, ktorý vznikol genocídnym úsilím voči pravosláviu a snahou o oslabenie ruskej entity. Názov Ukrajina je odvodený od slova okraj – pohraničie. Tento nesúrodý štátny útvar skončí nevyhnutným rozpadom, otázkou je len kedy a v akej podobe k tomu dôjde.

 2. prapory Azov, Donbas a Idar boli pritomne pri najtazsich zlocinoch kyejvskej junty proti civilnemu obyvatelstvu

  zacistovacie operacie v druhom slede v duchu jednotiek SS, vystrielanie vyse 300 obyvatelov Krasneho Limanu, zabijanie zajatcov, zohavenie ich mrtvol, pri vymene padlych s povstalcami, mrtvoly povstalcov nesu znamky mucenia, orezane usi, nosy, prirodzenia, viazanie do kozla, niekolko mrtvol vratenych po castiach – v skatuli, bombardovanie civilnych stvrti Krasnoarmejska praporom Donbas, rozstrielane pravoslavne kostoly aj s veriacimi vnutri, ich cinnost nesie jasne priznaky genocidy civilneho obyvatelstva..

  Plukovnik Strelkov vydal uz pred mesiacom rozkaz – nebrat prislusnikov tychto praporov do zajatia, ale popravit na mieste.

 3. Překlad dopisu Ukrajinského mladíka,Ukrajinskému lidu !!

  Bydlím v Doněcku. Do dnešního dne jsem byl pro jednotu a celistvost Ukrajiny. Ale teď už ne.

  Ukrajinský národ zavírá oči před tím, co se děje na Donbasu. Ukrajina je více znepokojena tím, že armáda není dostatečně zajištěna, že nestačí proviant a neprůstřelné vesty, ale na obyvatele našeho regionu Ukrajinci plivou a v jejich očích jsme všichni tady teroristé.
  Ukrajinská armáda pod vedením židovské vlády bombarduje civilní obyvatelstvo Luganské a Doněcké oblasti, to je fakt (vidím to, protože tu žiji), a všichni z té „jediné“ nevidí nic. „Nic mi do toho není“ – to je krédo a víra a pravda Ukrajinců (nikoli ono abstraktní „Sláva Ukrajině“, nebo v jejich vnímání znamená ta „sláva“ boj ukrajinského lidu proti ukrajinskému lidu?)
  Ukrajinský národ neviděl Oděsu, nevšiml si Mariupolu, neví o Lugansku, nechce nic vědět o Doněcku. Ukrajinský národ nás nevnímá jako své – pro ně jsme Moskali (Rusové) a pro Rusy jsme chochlové. Čím jsme se provinili? V tom, že se nechceme podřídit prodejným Židům, kteří se zmocnili vlády na Ukrajině. A vy chcete? Nebo jste ještě nepochopili, že vás… ne, nás všechny podvedli? Vždyť to ne my posíláme na smrt vaše blízké – my se jen snažíme chránit před vámi své domovy. Vy k nám přicházíte se zbraněmi, vy střílíte miny po našich dětech a jejich otcích, kteří se se zbraní v ruce snaží bránit své rodiny – a podle vás jsou to teroristé. Jak byste se v takové situaci chovali vy? To je otázka osobně pro vás, kteří čtete tyto řádky.
  Hledáte nepřítele v Rusku. Ohlédněte se! Podle čích příkazů funguje dnešní kyjevská vláda? Je to nezávislý stát? Země se topí v dluzích, rozpočet vyhlásil válku vlastnímu lidu (hyne mládež ze všech oblastí Ukrajiny, nejen na Donbasu), a to v době míru! U moci jsou oligarchové (co se změnilo Majdanem? Kde jsou další lustrace?) Nebyli jste spokojeni s oligarchou Janukovyčem a dovedli jste k moci oligarchu Valcmana-Porošenka, který mimochodem posledních 20 let zaujímal přední místa ve všech koalicích i opozicích Ukrajiny (zejména ve Straně regionů).
  Vy osobně jste platili za veřejné služby včas? Včetně plateb za dodávky plynu? Ano? A proč tedy ukrajinská vláda neplatila svoje dluhy? Dluh, jak známo, se platit musí. Jste dlužni vy osobně?
  Viděli jste na vlastní oči v Doněcku ruské vojáky? Já ne! A to zde žiji a neujel jsem do jiného regionu a nepíšu z bezpečného místa o tom, jak nebezpečné je tu žít, tady, kde údajní feťáci zbraněmi sužují město. Bydlím tady a mám v plánu tu bydlet i v budoucnu.
  Pravda, ne všichni obyvatelé Donbasu se mohou blýsknout humanitárními nebo vědeckými poznatky, většinou to jsou lidé těžké fyzické práce, ale díky jim se jiní mohou zabývat vědou a uměním. Není to žádná „bydlomasa“, jak je arogantně nazývají lidé z jiných regionů. Jsou to lidé s vysokou morálkou a zodpovědností. Ale to je jiné téma.
  Kdosi se tady chystá k těžbě břidličného plynu, a ten tady vůbec nepotřebuje místní obyvatelstvo, které by se přirozeně bouřilo proti ničení už tak zničené země. Proto je lepší nás zasypat bombami nebo donutit utéct a veškerou zodpovědnost svalit na tzv. teroristy.
  Evropská unie? Musím se smát! Myslíte si snad, že Evropa v noci nespí a trápí se otázkou: „Jak jen na tom bude špatně Ukrajina bez nás a bez naší demokracie? Je nutné pomoci!“ Ano Evropa nás potřebuje jako trh, jako odbytiště pro své zboží zdaleka ne první jakosti, navíc by nemusela platit cla za dovoz tohoto zboží sem. Ano a evropské standardy, jak známo, jsou stanoveny tak, že našim fabrikám nevyhovují.
  Chcete to shrnout? Naše továrny budou uzavřeny pro evropskou konkurenci, na kterou nemají, a my zůstaneme bez práce. Samozřejmě, že později budou naše továrny koupeny za pár kopějek nějakým Hansem a my zase dostaneme práci za pár šupů a doma budeme pracovat ku prospěchu západního buržousta.
  A jak se vám líbí perspektiva se základnami NATO a balistickými střelami zaměřenými na Rusko, na teritorii našeho státu, který se jednostranně vzdal jaderných zbraní i své neutrality a poskytl prostor pro rozmístění raket jiných států na svém území? V případě skutečné války – co myslíte, kam asi tak budou padat rakety z obou stran konfliktu? Rozhodně ne na území USA nebo evropských zemí. Evropská unie byla vytvořena JIMI pro NĚ!! Co si myslíte – který stát kromě Ruska je schopen zastavit rostoucí ambice USA? Nebo jste tak slepí a nevidíte, že USA se snaží rozpoutáním války vyřešit své finanční, energetické a politické problémy? Našly se v Iráku zbraně hromadného ničení? NE! A teď je tento stát prakticky zničen díky americké vládě. Dalších analogií je spousta!
  Od té doby, co USA okusily chuť vojenské převahy, když shodily atomové bomby na klidná města v Japonsku, jim pocit beztrestnosti nedá pokoje, a jsou znepokojeni faktem, že Rusko má také jaderné zbraně. Navíc Rusko disponuje energetickými zdroji, a krom toho všeho, má geografickou (a i ekonomickou) situaci lepší, než USA. Z jejich pohledu je třeba Rusko zničit! Označit Rusko v očích světové veřejnosti za agresora, a tím pádem získat iluzorní převahu. Opravdu jen iluzorní. Amerika, to je bublina nafouknutá do obří velikosti – těstě před prasknutím. Stále více zemí upouští od obchodování v dolarech, ani EU nezavedla vlastní měnu jen tak náhodou…
  Vím, budete to vyvracet, budete argumentovat sociální vyspělostí USA před námi, budete nám vyprávět o přeslovutných amerických svobodách. Už jste slyšeli o disidentech ve Spojených státech? Nebo si myslíte, že tam nebyli a nejsou? Zajímali jste se o to, jak jsou tito lidé konfrontováni s americkou vládou? Ach ano, zapomněl jsem, vás to nezajímá, je vám to jedno, není to vaše věc… Hlavní je nedívat se dál než do vlastní kapsy, a to mohou také do působnosti teroristů-separatistů připsat. Nebo lépe: sedíc na divanu, chleba s máslem v jedné ruce, tablet v druhé, dívat se jak se hrdina Ljaško s vidlemi v ruce vrhá na nějakého nešťastného činovníka, potom to napostovat nějaké úderné prohlášení a dát „like“ k nějaké fotografii.
  No a já, bohužel, se přimknu k separatistům, vždyť vy sami jste nás sjednotïli…
  Kéž vám Bůh dá klid a chrání vaši drahocennou kůži.
  Ruslan

 4. Autorovi: Aký rešpekt asi si získala a má banda vrahov?! Vážený, o rešpekte môžete hovoriť, len vtedy, ak ste jeden z nich. Veľká to statočnosť vraždiť civilistov, deti… Hodná hrdinov ukrajiny na Volyni na jar 1943. http://novysmer.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1594:qkdybych-ml-zapomenout-na-n-boe-na-nebi-zapome-na-mq&catid=39:historie&Itemid=50

 5. No, „chlapci“ s PROPu to tým označením za ruskú propagandu a obdivujúco ladeným úvodom článku prepískli a vlastne priznali farbu…

  • Farbu?
   Čo ty vieš o farbe? Veď očividne pre ľudí ako ty existujú len dve:
   čierna a biela.

   • Omyl priateľu! Vidím veľmi dobre a celé „farebné spektrum“. A v tom je asi ten môj „problém“. Mimochodom PROP patrí medzi moje obľúbené portály, aj to napriek tomu, že sa s niektorými príspevkami nie celkom stotožňujem. Ale to je podľa mňa samozrejmosť – ak človek vidí celé „farebné spektrum“… 🙂

 6. Tito „vlastenci“ su obycajni psychopati. Opytajte sa Fruniho z Horizontu a BMG investu, ci je podvodnik! Co asi povie? A to iste tato zberba. Samozrejme, ze budu dristat o tom aki su oni vlastenci atd. Zakladna otazka, ked ste taki vlastenci, tak preco zabijate vlastnych? Lebo ti na vychode Ukrajiny su taki isti Ukrajinci ako vy! A, ze by chceli jadrovu zbran, s panom bohom svet! To uz viac doverujem teroristickemu Izraelu ako tymto hovadam. Dufam, ze tuto zberbu co najskor domobrana zlikviduje. Mali by ich napichnut na hak, ked uz maju ten genialny fasisticky symbol (Vlci hak). A len tak mimochodom, dobre, ze by ste chceli zlikvidovat kapitalizmus, lebo je nespravodlivy, tak robite dobre, ze svojou ucastou podporujete ukrajinskeho oligarchu Porosenka, a zapredanca Jacenuka. To vam, vy „vlastenci“ asi nedoslo! Keby ste mali trochu rozumu, tak by ste sa spojili s domobranou, a obesili tych zradcov, ktorych ste VY vasou ucastou na Majdane dotrepali do vlady! Ja som si nevsimol, ze by sak Krym a vychod Ukrajiny chcel odtrhnut pred Majdanom. Posrali ste si to sami! A vraj nemate vycvik. 😀 Ked teda nemate vycvik, tak o vasich „uspechoch“ dristate (lebo bez vycviku by ste ho asi tazko dosiahli)! Asi tak ako cely tento tupy rozhovor. Cele je to drist psychopata. Neviem naco takychto psychopatov aj podporujete publikovanim ich vyplodov.

 7. Aha ho, tovarišči vstali zo zimného spánku. 🙂 Proletári (ehm, Slovania) všetkých zemí, spojte sa! Teda okrem Ukrajincov, pretože to Slovania nie sú, len taká svoloč, ktorá sa nechce zjednotiť pod nerušimim sajuzom. Keď tak čítam príspevky, aby som si pomaly začal leštiť pioniersky odznak. 🙂

  Tak ako, súdruhovia, kedy sa dozvieme o tom, ako hrdinsky bojujete na strane hrdinských, nepremožiteľných, jediných čestných a spravodlivých „obrancov mieru“? Kto z vás bude ďalší a pripojí sa k Roháčovi? Alebo viete iba nezmyselne plkať za klávesnicou?

 8. Rusi nemusia extremne zasahovat na Ukrajine,ona sa rozlozi sama od seba.svojou obcianskou vojnou Uz to zacina vriet medzi armadou a obyvatelstvom.(zapadnej casti )..s jednej divizie 4700 sa vratilo len 84 vojakov.pozrite si ako griluju jedneho plukovnika https://www.youtube.com/watch?v=p8iL27Eo-5M#t=475

 9. A nie je to jedno z akých koreňov vychádzajú a aké majú vznešené národné ciele?
  Ludia čo chcú vyhnať iných ludí, len preto že hovoria rečou národa ktorý bytostne nenávidia a prišli si zastrielať na civilov sú proste fašisti.

 10. Ukrajinska vlada si mohla zachovat svoju ako -taku celistvost (zvrchovanost ) keby dali hned vychodu urcitu autonomiu,Vojnou si len sami s pomocou CIA kopu vlastny hrob,oni sa vnutorne nezhodnu zozeru nemaju na to aj ked dobyju Donbas vojna tym neskonci Pride druha faza ( partizanska vojna ),a bude tiect zase krv,to bude druhy Irak alebo Gaza nekonecny cyklus.Pravy sektor uz planuje zvrhnutie terajsej vlady uz ani nehovori o buducich volbach ( !! ) a cistky odstranenie vsetkych domacich ,,vlastizradcov,,uz vytvaraju nove oddiely dobrovolnikov UDA.ktore to maju fyzicky prevadzat.Tu su oficialne straty chunty ,ktora uz nedisponuje ziadnym letectvom http://www.nwoo.org/2014/08/21/celkove-ztraty-ukrajiny-od-2-5-do-17-8-2014-revidovane-udaje/

Pridaj komentár