Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Vládny zdroj: Grécko bolo pozvané, aby sa pripojilo ku banke BRICS

Vládny zdroj: Grécko bolo pozvané, aby sa pripojilo ku banke BRICS

greckoATÉNY (AFP) – Grécko bolo pozvané stať sa členom rozvojovej banky ekonomík BRICS, vrátane Ruska a Číny, ktorá sa usiluje byť protiváhou voči MMF, povedal v pondelok vládny zdroj.

Pozvanie prišlo počas telefonického rozhovoru medzi gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom a ruským námestníkom ministra financií Sergejom Storčakom, povedal vládny zdroj v poznámke pre médiá.

Toto oznámenie prišlo neskôr počas pondelka na stretnutí Grécka so svojimi partnermi z eurozóny v Bruseli, na ktorom sa pokúšali dosiahnuť dohodu s veriteľmi z EÚ a MMF, ktorá by uvoľnila 7,2 miliardy eur (8 miliárd dolárov) zostávajúcich v programe finančnej pomoci, ktorý vyprší koncom júna.

Tsipras nazval pozvanie banky „šťastným prekvapením“ a vyjadril záujem tvrdiac, že si „návrh dopodrobna preštuduje,“ uvádza sa vo vyhlásení.

BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – minulý rok v júli oznámili vytvorenie novej banky sídliacej v Šanghaji, zameranej na financovanie veľkých infraštruktúrnych projektov v rozvíjajúcich sa krajinách. Ale považuje sa tiež za krok, ktorý má zreorganizovať globálnu ekonomickú vládu, v ktorej dominuje Medzinárodný menový fond a Svetová banka.

Gréckej vláde ničenej dlhom dochádzajú peniaze a zúfalo potrebuje ďalšie fondy finančnej pomoci.

MMF a jeho partneri z eurozóny podmienili uvoľnenie fondov Aténam dodržiavaním ich reformných sľubov.

Rokovania sa zastavili, keďže Tsipras, ktorého ľavicová strana Syriza vyhrala v januári voľby, sľubuje, že dodrží svoje sľuby z kampane proti úsporným opatreniam.

Grécky premiér bude diskutovať o banke BRICS s vrcholnými predstaviteľmi na ekonomickom fóre v Sankt-Petersburgu 18. až 20. júna, dodal zdroj.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: France24

Poznámka redakcie:
Najprv socialisti v Grécku spolu s bankstermi rozkradli všetko, čo sa dalo. Potom prišli komunisti a miesto poctivej práce pokračujú v predošlom trende aj naďalej. A naviac skočia s nadšením a „šťastím“ do náruče ďalších banksterov. Vrana k vrane sadá, rovný rovného…

O ::prop

Jeden komentár

  1. Ťažko povedať, či to boli socialisti, čo všetko rozkradli. Treba mať na pamäti, že značnú časť gréckeho dlhu vznikla za polo fašistickej chunty „generálov“ v 80 rokoch, ktorá nakúpila enormné množstvo drahých (predražených) najmä nemeckých zbraní pre armádu tohto malého chudobného štátu. Pri tendroch na zbrane dodávatelia uplácali jednotlivých úradníkov a tak nákup ponoriek, tankov a stoviek stíhačiek americkej výroby vyšiel často extrémne draho. Štát s 10 miliónmi obyvateľov a ekonomikou založenou na poľnohospodárstve, rybolove, lodnej doprave a rodiacej sa turistike sa chcel vojensky vyrovnať susednému Turecku (so 6 x viac obyvateľov i územia). A potom prišiel vstup do EU, neskôr do eurozóny na základe zmanipulovaných ekonomických ukazovateľov… tradíciou v Grécku bolo neplatenie daní pre všetkých, najmä však boháčov.

Leave a Reply