Domov / Hlavná strana / Komentáre / Veľká Británia vytvára kyberbrigádu na manipulovanie verejnou mienkou

Veľká Británia vytvára kyberbrigádu na manipulovanie verejnou mienkou

kyberbrigadaS každým uplynulým dňom Veľká Británia stráca svoju pozíciu hrdej medzinárodnej mocnosti, keďže tento štát sa stal široko uznávaným za to, čím je – poslušným služobníkom Washingtonu, ktorý stráca dôveryhodnosť rekordným tempom. Preto sa britské autority usilujú o hľadanie spôsobov na „dosiahnutie sily“ vo väčšine „dôležitých“ oblastí.

Zároveň si perfektne uvedomujú, že vzhľadom na prehlbujúcu sa ekonomickú a sociálnu krízu v kráľovstve sa ťažko môžu usilovať o dosiahnutie úspechu v takých oblastiach tvorivosti, ako obnova svojho imidžu veľkej priemyselnej mocnosti, šampióna námorných vojen alebo prekvitajúceho kultúrneho centra. Niet divu, že v priebehu uplynulého desaťročia sa snahy Británie zameriavali výlučne na ničivé aktivity, ako je vytváranie podmienok pre nové konflikty vo svete a poskytovanie „pomoci“ Bielemu domu v jeho snahe o vojenské a politické intervencie na Strednom Východe, Severnej Afrike, Afganistane, Ukrajine, Hong Kongu a zoznam pokračuje ďalej.

Potom nie je náhodou, že Biely dom poradil Londýnu, aby vo svojej vojenskej štruktúre založil špeciálnu jednotku – britské kyberveliteľstvo, pričom im prevedie do 1500 dôstojníkov pod svojím velením „pre začiatočníkov“. Treba poznamenať, že Washington už vytvoril svoju vlastnú špeciálnu jednotku na kybervojnu v roku 2009. Táto jednotka je známa pod menom Kyberveliteľstvo Spojených štátov, s veliteľstvom umiestneným na vojenskej základni Fort Meade (Maryland).

Podľa The Guardian 77. Brigáda začne formálne existovať v apríli. Brigáda bude vykonávať podvratné operácie výlučne na sociálnych sieťach, v snahe o šírenie dezinformácií a manipulovanie s obyvateľstvom určitých krajín, čo by malo vytvoriť „priaznivé podmienky“ pre uplatnenie politického nátlaku alebo zahájenia scenárov na zmenu režimu v strategicky dôležitých oblastiach sveta. Jej veliteľstvo bude umiestnené na západ od Londýna v Newbury (Berkshire), kým jej oficiálnou insígniou bude slávny odznak Činditov (mýtický božský lev strážiaci chrámy v Mjanmarsku a iných krajinách v juhovýchodnej Ázii), ktorý použila „Špeciálna jednotka“ Britskej Indie zúčastňujúcej sa na likvidovaní gerilových japonských vojakov hlboko v lesoch juhovýchodnej Ázie.

Použitie sociálnych sietí na zvrhnutie nechcených režimov bol modusom operandi Washingtonu po desaťročia. To viedlo k vytvoreniu celého priemyslu dezinformovania a manipulácie s verejnou mienkou. Udalosti Arabskej jari, nespočetné farebné revolúcie a najnovšie udalosti na Ukrajine slúžia ako dokonalý príklad toho, ako vedia západné výzvedné agentúry využiť nestabilnú sociálno-politickú a ekonomickú situáciu v krajine na dosiahnutie radikálnej zmeny vo zvrchovaných vládach iných štátov.

V Egypte, Tunisku, Jemene, Alžírsku, Jordánsku, Sýrii, Ukrajine a Hong Kongu sa popri niekoľkých iných krajinách použili sociálne siete na koordinovanie pohybu protestných skupín, čo umožnilo zhromaždiť značné množstvo demonštrantov vo vybraných oblastiach. V roku 2011 The Guardian informoval, že americké ministerstvo obrany vyvíja špeciálny software, ktorého jediným účelom bude manipulovanie s používateľmi sociálnych sietí, aby verili proamerickej propagande. Táto operácia mala kódové označenie Operácia Vážny hlas. Tento software bol „dobre použitý“ v Británii, Spojených štátoch a iných západných krajinách počas ukrajinskej krízy na masové šírenie zavádzajúcich informácií o Rusku. Táto operácia zašla až tak ďaleko, že došlo k pokusu o prepísanie histórie o druhej svetovej vojne, s aktívnou účasťou politikov Poľska a baltských štátov.

Informácie o vytvorení 77. Brigády prišli krátko po oznámení generálporučíka Marshalla Webba, veliteľa z veliteľstva Špeciálnych operácií NATO o potrebe zlepšenia kontrainformačných snáh proti Islamskému štátu, rovnako ako ruskému a alternatívnemu mediálnemu pokrytiu skutočných príčin pokračujúcich udalostí na Ukrajine a rozsiahlemu vyhladeniu civilného obyvateľstva kyjevskými vojenskými jednotkami. Tieto obavy, spolu s nedávnymi udalosťami v Afganistane, Iraku a Sýrii boli dôvodom pre zostavenie britskej kybereskadry.

Veľká Británia však používala kyberpriestor na dosiahnutie svojho cieľa dlhú dobu, takže tento trend sa neobjavil dnes. V roku 2007, v rámci tajného projektu „Prism“, NSA a britské GCHQ (Veliteľstvo vládnych komunikácií) nadviazali spojenie s niekoľkými medzinárodnými IT obrami ako Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube a Apple. V rámci tohto projektu bolo bezpečnostným agentúram dovolené zbierať a vymieňať si súkromné informácie, spolu s používaním sociálnych sietí na šírenie dezinformácií. Od tej chvíle mohli tajné služby čítať súkromné emaily a sledovať prenosy súborov v globálnom informačnom priestore, čo im umožnilo kontrolovať aktivity lídrov rôznych krajín, spolu so zástupcami podnikateľskej sféry a zahraničných diplomatov.

Hoci sa pokúša dať britským autoritám výhovorku pre založenie národnej eskadry kybervojny, The Guardian poznamenáva, že takéto jednotky sa vo veľkej miere používajú v armádach Spojených štátov a Izraela, kde sú zodpovedné za poskytovanie „informačnej podpory“ pre politiku, ktorú ich vlády sledujú. Izrael sa dá považovať za pioniera v modernej kybervojne, keďže jednotky Tzahal používali sociálne médiá na agresívnu propagandu už počas operácií v pásme Gazy v rokoch 2008 a 2009. Dnes Tzahal operuje na viac než 30 sociálnych platformách, vrátane Twitteru, Facebooku, YouTube a Instagramu, aby odporovali palestínskemu Hamasu, Iránu a iným krajinám, vrátane krajín mimo oblasť Stredného Východu.

Americké a mnoho iných západných agentúr míňajú ročne miliardy dolárov a eur na udržanie tajných programov v kyberpriestore v prevádzke, hoci to ospravedlňujú vyhovujúcou maskou „vojny proti teroru“, ktorá nie len útočí na práva samotných Američanov, ale tiež rozožiera demokratické hodnoty v Európe i mimo nej.

Vladimir Platov, odborník na Stredný Východ

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: NEO

O ::prop

4 komentáre

 1. Kralovstvo je odrazom zbedacovania kolonii este aj v sucastnosti. Nahliadnite do ich galerii, kolko toho vo svete nakradli. Je to stat arogantnych lordov, ktorych najdolezitejsim heslom je: „rozdeluj a panuj“.

 2. úľ pre včeličky

  Oni si iba myslia, že ľudia nevedia počítať vo fyzike a čase, teda dopátrať sa s vlastnou pomocou pravdy. 🙂

 3. na to nepotrebujú brigády, vlastnia predsa médiá a presstitútov…

  • No to by ste sa asi čudoval, ale takéto brigády sú úplne reálne. Tu máte napríklad ukážku toho, ako napr. pracujú ruskí provokatéri najnižšej kategórie na ukrajinských a ruských diskusiách:

   http://www.imageupload.co.uk/images/2015/02/24/kremelboty.jpg

   Takýchto vymyslených účtov majú na tisíce, pričom mnohí ďalší pracujú aj v ďaleko sofistikovanejšej forme, ako som ukázal. Nevidím dôvod myslieť si, že niečo podobné neexistuje aj na západe.

Leave a Reply