Domov / Hlavná strana / EU / Van Rompuy sa postaral svojou „luxusnou penziou“ o rozhorčenie

Van Rompuy sa postaral svojou „luxusnou penziou“ o rozhorčenie

Van_RompuyO 100 miliónov euro ročne stúpajú výdavky Európskej únie za penzie únijných politikov a úradníkov. O naďalej stúpajúce výdavky sa onedlho postará prezident Rady Herman Van Rompuy: bude totiž ako politik–penzista od EÚ mesačne kasírovať 12.676 euro – len po piatich rokoch v úrade. „Mal by sa toho vzdať“, žiada poslanec EÚ Hans-Peter Martin. „EU-bonzo si to zariadil“, búri aj šéf FPÖ Heinz-Christian Strache proti tejto „superpenzii“.

Po rozčúlení nad jeho novým sídlom úradu v Bruseli (stavba drahšia o 160 mil. euro, ako bola plánovaná) nasleduje teraz len o trocha neskôr rozčúlenie nad jeho bohatou penziou: prezident Rady EÚ Van Rompuy zdá sa, prechádza v súčasnosti od jedného „mastného hrnca“ ku druhému.

Martin: „Skutočne neslýchané“

Van Rompuymu chýba jednoducho inštinkt, čo je pre európskych daňových poplatníkov ešte znesiteľné, kritizuje Hans-Peter Martin: „Po jeho aktívnom mesačnom príjme 31.373 Euro – teda 1.506 euro za deň – má prezident Rady od r. 2014 tri roky poberať prechodný plat vo výške 12.676 euro mesačne. A potom doživotne penziu vo výške 5.426 euro, hoci bol Van Rompuy len päť rokov v úrade.“

„Pri aktuálnej hospodárskej situácii v Európe a pri extrémne sa stup\uj[cich penzijných nákladoch pre všetkých spolupracovníkov EÚ je to skutočne neslýchané“, hovorí Martin. „Van Rompuy-ovi prislúcha mimo to ešte jedna penzia z čias, keď bol belgickým predsedom vlády“, pripomína poslanec EÚ prezidentovi Rady, aby sa vzdal „luxusnej penzie z EÚ“. Prinajmenej, hovorí Martin, dostával Van Rompuy ako premiér plat 19.000 euro: „Tá belgická penzia politikov nebude isto priveľmi nízka.“

Strache: „Superpenzia po piatich rokoch v úrade“

Tento rakúsky EÚ rebel kritizuje aj FPÖ: on sám sa vzdal dodatočnej penzie EÚ, poslanci Slobodných to odmietli. To však šéfa FPÖ – Heinz-Christiana Stracheho neodradzuje od toho, tiahnuť do boja proti privilegovaným rytierom EÚ. „EU-bonzo si to zariadil – inak sa táto super penzia po len piatich rokoch v úrade nedá označiť“, kritizuje Strache prezidenta Rady. Zatiaľ čo všade v Európe sa musí šetriť, doprajú si špičkoví EÚ politici naďalej mastné gáže, hovorí Strache.

20.000 „veteránov EÚ“ s cca 6.000 euro mesačne

Náklady na penzijný systém EU rastú skutočne enormne: v roku 2005 dostali EÚ penzisti 781 miliónov Euro, v nasledujúcom rozpočte pre 2014 sú pre to odhadované už 1,4 miliardy euro. Čo zasvätených neprekvapuje: tých medzitým 20.000 „veteránov EÚ“ dostáva totiž penzie vo výške priemerne 6.000 euro mesačne.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Krone

O ::prop

Leave a Reply