Domov / Hlavná strana / Zahraničie / V Sýrii bojuje proti Assadovi 500 Európanov

V Sýrii bojuje proti Assadovi 500 Európanov

syria_fightPodľa šéfa protiteroristickej sekcie EÚ dnes bojuje v Sýrii proti Bašárovi al-Assadovi okolo 500 Európanov. Dodal, že väčšina z týchto bojovníkov pochádza z Veľkej Británie, Írska a Francúzska.

„Všetci neboli radikálmi keď odchádzali do Sýrie. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa v Sýrii radikalizujú. Budú vycvičení,“ povedal Gilles de Kerchove „A ako sme mohli vidieť, po svojom návrate by mohli byť závažnou hrozbou.“

Spravodajské služby majú obavy, že niektorí z európskych bojovníkov v Sýrii by sa mohli zapojiť do islamistických skupín napojených na Al-Kaidu a keď sa vrátia do Európy môžu začať s teroristickými útokmi.

V marci zvýšilo Holandsko stupeň teroristickej hrozby na úroveň „silná“. A to vďaka nárastu odchodov islámskych militantov do Sýrie a radikalizácie holandskej mládeže.

„Takmer sto osôb nedávno odcestovalo z Holandska do rôznych krajín Afriky a Blízkeho východu, najmä do Sýrie,“ uviedol vo svojom vyhlásení v polovici marca národný koordinátor pre bezpečnosť a boj proti terorizmu (NCTV).

Bezpečnostné orgány zvýšili svoje úsilie pri sledovaní, ako sú ľudia verbovaní a to najmä vo Veľkej Británii a Belgicku.

V polovici apríla urobila belgická polícia razie v 48-mych domoch po celej krajine a zadržala 6 mužov, podozrivých z členstva v islamistickej skupine Sharia4Belgium, ktorá „je súčasťou širokého medzinárodného hnutia džihádu“.

„Máme signály, že Sharia4Belgium posiela ľudí do Sýrie, aby sa tam pripojili k teroristickým skupinám,“ (pozn. redakcie: takže už nie bojovníci za slobodu, ale „teroristi“) citoval Reuters hovorcu belgického federálneho prokurátora.

SYRIA-CONFLICT

Salafistické skupiny bojujúce proti Assadovi sú taktiež podozrivé z náboru bojovníkov pre občiansku vojnu v Sýrii.

„K náboru mládeže dochádza priamo pri rozhovoroch na ulici, následne sú pozývaní na súkromné schôdzky v Antverpách“ povedal na tlačovej konferencii v apríli prokurátor Eric Van der Sypt.

Začiatkom apríla odhadlo Medzinárodné centrum pre štúdium radikalizácie (ICRS), že „do Sýrie odišlo od začiatku konfliktu v roku 2011 až 600 moslimov z Európy“.

Štúdia ICRS hovorí, že zo samotnej Británie odišlo 134 ľudí, aby sa zapojili do konfliktu. Ďalej štúdia odhalila, že do Sýrie dorazilo až 5500 bojovníkov od začiatku bojov, pričom asi 11 % pochádza z Európy.

„Na základe výpočtov odhadujeme, že v súčasnej dobe je v Sýrii 70 – 441 európanov“ píše sa v správe ICSR. „To naznačuje, že väčšina Európanov, ktorí odcestovali do Sýrie, je ešte stále na bojisku“.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

Poznámka redakcie:
Tak si to rozoberme. Al-Kaida bola vycvičená americkou tajnou službou CIA, sýrski rebeli sú podporovaní z USA a z krajín EÚ. A teraz odrazu taký strach pred ľuďmi, ktorých vycvičili, zaplatili a stále ich podporujú… Pritom je riešenie jednoduché – stačí prestať podporovať rebelov a namiesto toho podporiť Assadovu vládu. Ten by si už s teroristami poriadok urobil sám.

O ::prop

5 komentárov

 1. Vojna proti terorizmu je pre elity veľmi nutná. Potrebujú vyvolať ešte väčší chaos a následne obmedziť našu slobodu v mene našej bezpečnosti.

 2. Super
  Ak to dobre chapem tak par priblblych europanou sa dalo nalanarit na to aby bojovali po boku takzvanych bojovnikov za slobodu proti oficialnej armade v Syrii ?Isli asi na safary?
  No tak tu uz prestava kazda sranda .
  Cudujem sa ze sa este nevytvorila armada dobrovolnikov co by podporili Syrsku armadu . Velka skoda .Par tisic vojakov by sa Syrii urcite zisla a urcite by neprotestovala keby jej takato armada prisla na pomoc .Ale kdeze mi len lamentujeme na vsetkych strankach kam sa otocim ake je to zle a ako tam vsetci trpia .V dnesnej dobe protesty nic nevyriesia . A ani vyjednavanie ,ani diplomacia a uz vobec nie mierove rozhovory kde druha strana chce mat vzdy navrch .A je aj skoda ze Rusko sa len prizera a nezasiahne ale to nie je asi take jednoduche ako sa to na prvy pohlad zda .
  Osobne by som nevahal ist do Syrie pretoze toto co sa tam deje nema sancu Syrska armada zvladnut bez pomoci ostatnych . Skoda ze aj pripadne vzniknutu armadu by nemal kto tak vyborne financovat a vyzbrojovat ako takzvanych bojovnikov za slobodu .
  Dopustili sme to v Juhoslavii , Iraku , Libyi , este stale nam nestaci ,tak si pockajme ,kym zaklopu aj na nase dvere , podla mna to moc dlho trvat nebude .
  Ako to vydim ja ,je neskutocne nutne aby vznikla armada ktora bude hajit uzemne a nabozenske prava kazdeho statu ako aj jeho zvrchovanost voci ostatnym aby sa nemohlo diat co sa deje dnes
  a ziaden stat by nemohol robit to co dnes a denne dokazuje Usa .
  Keby toto robilo Rusko tak by ho uz OSN a nato zrovnali zo zemou .
  Ja osobne sa hlasim ako prvy dobrovolnik .

 3. Pozrel som si otrasný záber z odkazu, ktorý ponúkol Údený úhor. podobné zverstvá (aj na kresťanoch) sa páchali aj v Líbyi. Tam projekt na Afriku nevídaného rozvoja pomáhalo utopiť v krvi aj letectvo NATO.

  Aby bolo jasné, kto za koho kope, tu je oficiálne vyhlásenie Vatikánu po brutálnej vražde Kaddáfiho:

  Svätá Stolica vydala vyhlásenie po smrti vodcu Líbye Kaddáfího
  P:3, 21. 10. 2011 15:01, ZAH

  Vatikán, 21. októbra (RV) – Tlačová kancelária Svätej Stolice vydala vyhlásenie po smrti líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. TK KBS prináša vyhlásenie v celom znení.

  „Správa o smrti plukovníka Muammara Kaddáfího uzatvára príliš dlhú a tragickú fázu krvavého boja za odstránenie tvrdého a tyranského režimu. Táto dramatická udalosť nás opäť núti zamyslieť sa nad cenou nesmierneho ľudského utrpenia, ktoré prináša nástup a pád každého systému, ktorý nebol založený na rešpektovaní ľudskej osoby, ale na uzurpovaní si moci. Teraz dúfame, že líbyjský ľud bude ušetrený ďalšieho násilia kvôli odvete alebo pomste, a že nová vláda podnikne čo najskôr potrebné kroky pre upokojenie a obnovu krajiny, pre začlenenie na báze spravodlivosti a práva. Veríme, že medzinárodné spoločenstvo bude odhodlané veľkoryso napomáhať obnove krajiny. Malá katolícka komunita bude zo svojej strany naďalej ponúkať svoje svedectvo a svoju nezištnú službu najmä v oblasti charity a zdravotníctva a Svätá stolica sa bude aj naďalej angažovať v prospech líbyjského ľudu prostriedkami, ktoré má k dispozícii v oblasti medzinárodných vzťahov, v duchu podpory spravodlivosti a pokoja.“

  V dokumente sa ďalej uvádza prax Svätej stolice v nadväzovaní diplomatických vzťahov so štátmi.
  Svätá stolica týmto vyhlásením formálne uznáva Prechodnú národnú radu (NTC) ako novú líbyjskú vládu a legitímneho zástupcu líbyjského národa.
  Apoštolský nuncius na Malte a v Líbyi, mons. Tommaso Caputo, vyjadril želanie mierového a harmonického rozvoja líbyjského národa, ktorý bol vystavený veľkému utrpeniu. „Násilná smrť Muammara Kaddáfího je dramatickou udalosťou a vyžaduje našu úctu“, dodal vatikánsky vyslanec.
  Rovnako kardinál Turkson, predseda Pápežskej rady „Iustitia et Pax“ vyzval svetové spoločenstvo, aby neoslavovalo smrť bývalého líbyjského vodcu. „Každá strata ľudského života so sebou prináša smútok. Svet nemôže oslavovať smrť človeka, aj keď to bol zločinec“, povedal ghanský kardinál.

Leave a Reply