Domov / Hlavná strana / Zahraničie / V potravinovej núdzi žije 5 miliónov Britov

V potravinovej núdzi žije 5 miliónov Britov

britania-jedloPodľa štúdie takmer päť miliónov ľudí v celej Británii má problém so zabezpečením výživnej stravy.

Podľa štúdie Centra pre ekonomiku a obchodný výskum (CEBR), zadanej nadnárodným výrobcom potravín, spoločnosťou Kellogg, minie 4,7 milióna obyvateľov Británie prinajmenej 10 % svojich príjmov na potraviny.

V štúdii sa píše, že strata práce, znižovanie dávok a rastúce ceny potravín viedli k potravinovej kríze v Británii. Rodinný rozpočet britskej rodiny dnes vydáva na potraviny o 20 % viac ako pred piatimi rokmi. Zároveň ale nakúpi o 7 % jedla menej.

„Výsledky výskumu sú šokujúce, aj keď možno nie prekvapujúce. Ukazujú hlboký prepad úrovne výživy ako aj celkové zníženie spotreby potravín“, povedal Chris Mould, výkonný riaditeľ Trussel Trust, najväčšieho britského organizátora potravinových bánk.

V októbri minulého roka charita oznámila, že jej sieť potravinových bánk nasýtila približne 110 tisíc dospelých a detí v období medzi aprílom a septembrom 2012.

Predpovede odhadujú, že počet ľudí spoliehajúcich sa na núdzové prídely potravín prekročí počas rokov 2012 – 2013 počet 200 tisíc.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

Poznámka redakcie:
Ešte šťastie, že sa podobný prieskum nerobil na Slovensku. Tých britských chudákov by asi veľmi prekvapilo, ak by vyšlo najavo, že na Slovensku priemerná rodina dáva na potraviny kľudne aj 50 % svojho (priemerného) platu. A práve slabšie zarábajúce skupiny, žijúce z minimálnej mzdy, dávajú na potraviny omnoho viac… Spomínate si na Mikloša a Dzurindu, keď dvíhali DPH na potraviny z 10 % na 19 %? A zdôvodňovali to tým, že to bude najmä na bohatých, ktorí sa kŕmia zrejme iba kaviárom a šampanským a každý boháč zje minimálne za tisíc obyčajných ľudí? Ale raz dôjde rad aj na nich.

O ::prop

Pridaj komentár