Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Útok na Modré prilby: Španielsko viní Izrael za smrť vojaka OSN

Útok na Modré prilby: Španielsko viní Izrael za smrť vojaka OSN

UN peacekeeper dies in Hezbollah-Israel clashFoto: Vozidlo OSN v južnom Libanone. Háklivá misia v pohraničnej oblasti.

„Násilie prišlo z izraelskej strany“: Vláda v Madride ostro kritizuje Jeruzalem. Izraelská armáda ostreľovala stanovište OSN, pritom prišiel o život jeden španielsky vojak Modrých prilieb.

New York/Madrid – Nezvyčajne ostrými slovami kritizoval španielsky veľvyslanec pri OSN Roman Oyarzun izraelskú armádu. Diplomat ju urobil zodpovednou za smrť španielskeho vojaka Modrých prilieb v južnom Libanone. „Vojak prišiel o život následkom eskalácie násilia a toto vychádzalo z izraelskej strany“, povedal Oyarzun v New Yorku.

V stredu došlo k najťažšiemu incidentu na izraelsko-libanonskej hranici za posledné roky. Komando milície Hizballáhu ostreľovalo izraelské vojenské vozidlá raketami. Pritom boli usmrtení dvaja vojaci. Izrael reagoval delostreleckým ostreľovaním a leteckými útokmi na južný Libanon.

Jeden z izraelských útokov zasiahol stanovište misie Modrých prilieb v blízkosti dediny Ghajar, cez ktorú prechádza izraelsko-libanonská hranica. Prečo ostreľovali izraelci túto základňu, je nejasné. Koordináty tohto stanovišťa OSN boli izraelskej armáde známe.

Španielsky vojak Francisco Javier Soria Toledo mal byť podľa informácií novín „El Pais“ zasiahnutý špeciálnou muníciou proti osobám, ktorá exploduje nad zemou. V čase útoku bol 36-ročný vojak jediným zástupcom OSN na stanovišti.

Španielsky minister zahraničia José Manuel Garcia-Margallo žiada od OSN „okamžité, dôkladné a obsiahle vyšetrovanie“. Bezpečnostná rada OSN síce ostro odsúdila smrť vojaka, zamedzila ale tomu, aby boli označení vinníci.

Izraelský veľvyslanec v Madride, Alon Bar, vyjadril španielskej vláde svoju účasť. Jeden hovorca izraelskej armády povedal: „Ľutujeme incident a vyšetríme celú udalosť.“

Jednotka Unifil s viac ako 11.000 vojakmi v južnom Libanone má dohliadať na kľud zbraní medzi Izraelom a Libanonom a zabraňovať dodávkam zbraní pre Hizballáh. Nemecký Bundeswehr sa na nasadení zúčastňuje námorným zväzkom pred libanonským pobrežím.

Čítajte tiež: Izrael ponesie následky za útok na Golany

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

Leave a Reply