Domov / Hlavná strana / Zahraničie / USA zaslali záhadných 150 ton „diplomatickej pošty“ na svoju ambasádu v Kirgizsku

USA zaslali záhadných 150 ton „diplomatickej pošty“ na svoju ambasádu v Kirgizsku

diplomaticka_postaAmerickí diplomati odmietli komentovať mediálne správy o dodávke záhadných 150 ton údajnej diplomatickej pošty na americkú ambasádu v Kirgizsku ukrajinským lietadlom.

Washington zostal tajnostkársky ohľadom správy kirgizských novín Delo No., že záhadné ukrajinské lietadlo doručilo 150 ton nákladu so statusom „diplomatickej pošty“ na americkú ambasádu v kirgizskom hlavnom meste Biškek koncom minulého mesiaca.

Podľa novín bol náklad doručený počas dvoch samostatných letov dopravného lietadla An-124 ukrajinského leteckého dopravcu Antonov Avialinii. K letom došlo medzi 28. a 30. marcom a lietadlo bolo zakaždým na trase z hlavného mesta Spojených arabských emirátov Abú Dabí na medzinárodné letisko Manas.

28. marca lietadlo prinieslo sedem kontajnerov vážiacich viac ako 78 ton, kým 30. marca bolo doručených päť kontajnerov s celkovou hmotnosťou takmer 74 ton.

28. až 30. marca dostala americká ambasáda v Biškeku celkom 12 kontajnerov vážiacich takmer 152 ton, informovali noviny.

Noviny dodali, že náklad mal status „diplomatickej pošty“ a nebol predmetom nijakej inšpekcie z kirgizskej strany. Náklad sprevádzalo niekoľko ľudí a prijalo ho najmenej 14 zamestnancov americkej ambasády v Biškeku.

Noviny pripomenuli, že v novembri 2013 americká ambasáda v Kyjeve tiež dostala „diplomatický náklad“, ktorý doručilo dopravné lietadlo amerických vzdušných síl.

Náklad údajne obsahoval škatule so 60 miliónmi dolárov v malých bankovkách, ktoré sa objavili na kyjevskom námestí Majdan počas protivládnych nepokojov koncom roka 2013, povedal bývalý šéf ukrajinskej bezpečnostnej služby Alexander Jakimenko, ktorého citovala ruská spravodajská sieť Vesti.ru.

Do júna 2014 existovala na medzinárodnom letisku Manas americká letecká základňa. Zamestnanci základne mali v tom čase úplnú diplomatickú imunitu a žiaden tovar doručený na letisko nebol predmetom hraničných ani colných inšpekcií.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: SputnikNews

O ::prop

Leave a Reply