Domov / Hlavná strana / Zahraničie / USA stráca vojenskú prevahu voči Číne a Rusku

USA stráca vojenskú prevahu voči Číne a Rusku

russian_rocket_launcherPentagon je veľmi znepokojený rýchlym pokrokom vojenských technológií v Číne a Rusku v dobe, keď sa americká vojenská prevaha pomaly drobí, varoval vysoký úradník Ministerstva obrany USA.

„Naša [USA] vysoká vojenská technologická prevaha … je neustále narušovaná,“ uviedol námestník ministra obrany USA Robert Work v stredu na konferencii Centrum pre Novú Americkú Bezpečnosť (Center for a New American Security). „Stále sme presvedčení, že ešte máme rezervu, ale jej hranica sa rozpadá a to nás znepokojuje.“

Work aj vyslovil, čo americkú armádu najviac znepokojuje na vojenskom vzostupe Číny a Ruska. Sú to najmä ich pokroky pri modernizácii jadrových zbraní, protilodných a protilietadlových striel, rakiet s dlhým doletom, ako aj ich schopnosti v oblasti kybernetickej a elektronickej vojny.

Predstavitelia Pentagonu sa na margo armád protivníkov USA – špeciálne Ruska – vyjadrili, že od roku 2001 u nich vidieť veľký vzostup. To všetko v dobe, keď spojenci USA odmietali výdavky na zbrojenie.

Hlavní americkí výrobcovia zbraní, vrátane Lockheed Martin a Boeing, opakovane vyzývali Pentagon na zvýšenie investícií do kľúčových vojenských technológií.

Pokiaľ chcú Spojené štáty a ich spojenci z NATO zostať technologicky na špici pred rýchlym vývojom zbraní v Rusku a Číne, musia podľa Worka prijať odvážne kroky.

Na konferencii vystúpil aj vrchný veliteľ spojeneckých síl NATO, generál Jean-Paul Paloméros. Podľa jeho slov transatlantická aliancia „pozorne sleduje“ ruský vývoj pokročilých zbraňových systémov, ktoré by „mohli ohroziť náš prístup k niektorým strategickým častiam aliancie, alebo schopnosť nasadiť naše sily tam, kde a kedy to je potrebné.“

Pri stredajšom samostatnom rokovaní sa nákupca zbraní pre Pentagon Frank Kendall vyjadril, že je znepokojený nad „rastúcou hrozbou straty americkej vojenskej technologickej prevahy. Sme v nebezpečenstve a situácia sa neustále zhoršuje.“

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

Poznámka redakcie:
Čo treba k vojne? Peniaze, peníze, peňeži… Zdá sa, že dnes ich je už viac ako treba.

O ::prop

Jeden komentár

  1. Tak chudáčik Pentagon je znepokojený?
    A pritom celý svet je znepokojený aroganciou, nenažranosťou a rozpínavosťou USA.

Leave a Reply