Domov / Hlavná strana / Zahraničie / USA školia špeciálne jednotky vo východnej Európe

USA školia špeciálne jednotky vo východnej Európe

Europa-Hauptquartier der US-Armee in Wiesbaden-ErbenheimOfenzíva voči proruským separatistom: USA očividne stupňujú školenia špeciálnych síl vo východných štátoch NATO. Niektoré elitné jednotky tam majú byť aj trvale umiestnené.

Kyjev – Zatiaľ čo členské štáty NATO od ukrajinskej krízy jednajú o nových stratégiách na Východe, USA zjavne konajú už dávno. Podľa hovorcu ozbrojených síl USA v Európe nasadzujú USA nové jednotky, aby vyškolili špeciálne sily v susedných štátoch Ruska.

Podľa toho je v Poľsku, na Slovensku a v baltských štátoch Estónsko, Litva a Lotyšsko niekoľko stoviek jednotiek americkej armády za účelom vyškolenia miestnych jednotiek.

Podľa týchto informácií by malo približne 100 elitných jednotiek USA zostať dlhodobo umiestnených v štátoch NATO, ležiacich v blízkosti Ruska za účelom ďalšieho výcviku. USA chcú so svojou ofenzívou reagovať na početných proruských separatistov vo východnej Ukrajine.

Situácia v krajine zostáva naďalej napätá. V utorok nariadil ukrajinský prezident Petro Porošenko, zriadiť únikový koridor pre obyvateľov bojujúcich východných regiónov. Prezidentská správa označila toto opatrenie ako záchrannú akciu, má byť zabránené ďalším civilným obetiam.

K novým výcvikovým jednotkám povedal hovorca, že americké jednotky trénovali vždy so svojimi partnermi v príslušných krajinách. „Rozdiel je v tom, že teraz chceme prezenciu špeciálnych jednotiek na východnej hranici NATO udržovať dlhodobo.“

Cvičenia vojakov zahrňujú mimo iné jednotky pre boj v objektoch, ako aj výsadkárov a letecké útoky.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

3 komentáre

  1. No, tie jednotky na Slovensku by si uz urcite niekto vsimol 🙂 Toto su ineee keci. Do teraz som tento web obcas cital, ale urcite viem, ze uz to citat nebudem.

  2. Takže pokiaľ Rusy robia na juhovýchode Ukrajiny to čo robia ako ma tu niektorí presviedčajú tak to robia malo efektívne. Je potrebne vytlačiť NATOvcov z Ukrajiny až po Halič čo nikdy nebola Ukrajina.

  3. Ten „výcvik“ môže byť na niečo dobrý, občas sa hodí poznať metódy a techniku nepriateľa 😀

Pridaj komentár