Domov / Hlavná strana / Zahraničie / USA: Ruský humanitárny konvoj je zámienkou pre inváziu na Ukrajinu

USA: Ruský humanitárny konvoj je zámienkou pre inváziu na Ukrajinu

ukrajina-tankSpojené štáty tvrdia, že Rusko sa chystá na útok proti Ukrajine pod zámienkou zaslania humanitárnej pomoci do tejto občianskou vojnou zmietanej krajiny.

„Obávame sa, že Rusko by sa mohlo pokúsiť zneužiť humanitárne alebo mierové operácie ako zámienku pre nasadenie svojich vojenských síl na Ukrajine,“ vyjadril sa pre „The Hill“ nemenovaný úradník v utorok.

Približne 300 ruských nákladných áut vyrazilo z Moskvy s nákladom dvoch tisíc ton humanitárnej pomoci ako sú lieky, jedlo, spacie vaky a elektrocentrály. Ukrajina však tento konvoj odmietla.

Ukrajinský námestník ministra zahraničných vecí Danylo Lubkivsky povedal, že nie je potrebná žiadna humanitárna pomoc.

Hovorca Pentagonu plukovník Steve Warren v utorok povedal: „Ak je to nejaká akcia na spôsob Trójskeho koňa, bolo by to nezákonné.“

Počas tlačovej konferencie v utorok hovorkyňa Ministerstva zahraničia Marie Harf odsúdila tento humanitárny krok Moskvy slovami: „Rusko nemá právo voľne sa pohybovať po Ukrajine bez súhlasu Kyjeva. Či už pod zámienkou humanitárnych konvojov, alebo pod inými zámienkami.“

Na otázku, či je tento konvoj inváziou, odpovedala: „To nevieme.“

„Obávame sa toho. A to je dôvod prečo, ako sme dnes povedali, že ak to prejde cez všetky tieto schvaľovacie kroky, potom to podporíme,“ povedala Harf.

Medzitým ruský minister zahraničia Sergej Lavrov oznámil, že Moskva a Kyjev sa dohodli na humanitárnej misii pod vedením Červeného kríža.

„Som si istý, že z ich strany nebudú žiadne problémy. Sú na teritóriu, ktorého obyvatelia potrebujú humanitárnu pomoc,“ povedal Lavrov.

Červený kríž tvrdí, že humanitárna situácia na východe Ukrajiny je kritická, pretože správy hovoria o nedostatku vody, výpadkoch elektriny a chýbajúcej lekárskej pomoci v tisíckach domácností.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: PressTV

O ::prop

7 komentárov

 1. Typické. Podľa seba súdim teba.

 2. A ja sa zase obavam, ze US magori uz nemaju ani kusok zdraveho rozumu. To ze namaju cit a su to zlocinci by malo byt zrejme zdravym ludom uz davno.
  Udalosti zasli tak daleko, ze sa uz vojne nevyhneme, ale ludia ktori ju preziju budu zit (aspon nejaku dobu) v normalnejsej spolocnosti ako je tento hnus. A ak bude po vojne nejaky sud, tak Ohava bude obeseny. A spolu s nim aj miestni (Slovenski) politici a posranci.

  • Treba to povedať na rovinu! Všetci slovenskí polititici ktorí sa aktívne nepostavili /nastačia slová chceme činy lebo „podľa jeho ovocia poznáš strom“/ proti zverstvám ukrajinskej vlády budú súdení
   a odsúdení.

  • Že udalosti zašli príliš ďaleko a vojne sa nedá vyhnúť tvrdia predovšetkým tí, čo ju veľmi potrebujú a chcú. VŽDY je možnosť vyhnúť sa vojne, ide len o to, že „ktosi“ nemá záujem a dobrú vôľu. A že vojnových štváčov nemá kto skrotiť.

 3. Odkedy im vládne v USA zakomplexovaná opica Obama ktorá dostala moc je všetko… Tento psychopat (to nie sú moje slova, ale slova prezidentky komory psychiatrov USA) svet sa rutí do záhuby raketovou rýchlosťou.

 4. Susedia a Bratia sa strieľajú ako na Ukrajine. Chceme to? Jedni aj druhí? Európska únia? Nepamätáš si? USA zabudli ste? Rusko tiež?
  http://www.mordechajkapusta.com/2014/08/noc-svateho-vavrinca.html

Leave a Reply