Domov / Hlavná strana / Zahraničie / USA: Podpora sýrskym rebelom vo výške 123 miliónov dolárov

USA: Podpora sýrskym rebelom vo výške 123 miliónov dolárov

friends-of-syriaPo stretnutí sýrskych opozičných síl s ich hlavnými medzinárodnými spojencami v Istanbule minister zahraničia USA John Kerry oznámil, že Spojené štáty zdvojnásobia svoju vojenskú pomoc sýrskym povstalcom.

Kerry správu o 123 miliónovom „obrannom“ balíku pomoci oznámil v nedeľu v tureckom hlavnom meste. Minister povedal, že nové – nesmrtiace – vojenské dodávky by išli nad rámec existujúcich potravinových dávok a lekárskych súprav prvej pomoci. Bližšie to ale neupresnil.

„Chceme vidieť, že koalícia pôjde príkladom v stupňovaní svojej schopnosti poskytovať ľuďom pomoc, služby a dokáže reagovať na potreby sýrskeho ľudu,“ povedal Kerry.

Dodal, že sýrska opozícia a zahraniční podporovatelia sa dohodli, že všetka pomoc sa bude rebelom poskytovať prostredníctvom najvyššieho opozičného vojenského velenia.

Sýrska národná koalícia na oplátku jednoznačne odmietla „všetky formy terorizmu“ a zaručila, že všetky zbrane, ktoré dostane, sa „nedostanú do nesprávnych rúk“.

Tieto vyjadrenia prichádzajú po tom, čo nemecký minister zahraničia Guido Westerwelle zdôraznil, že sýrska opozícia sa musí dištancovať od „teroristických a extrémistických síl“.

Od februára tohto roku dodalo USA podľa Bieleho domu zásoby potravín a zdravotníckeho materiálu Slobodnej sýrskej armáde v hodnote približne 117 miliónov dolárov. Prezident Obama povedal, že napriek tlaku kongresu a niektorých jeho poradcov nemá v úmysle rebelom posielať zbrane ani žiadne iné smrtiace systémy.

syrian-rebels

Pred odchodom do Washingtonu Kerry povedal, že cieľom stretnutia v Istanbule bolo dostať sýrsku opozíciu a potencionálnych podporovateľov „na tú istú stranu“ pred tým, ako bude Assad zvrhnutý, alebo sám odstúpi z vlastnej vôle.

Medzitým sýrska opozícia v sobotu vyzvala medzinárodných podporovateľov, aby nasadili v Sýrii bezpilotné lietadlá a vykonávali „chirurgické údery“ na lokality využívané vládnymi silami.

„Je to morálnou povinnosťou medzinárodného spoločenstva, na čele so skupinou Priatelia Sýrie, aby podnikli konkrétne, presné a okamžité kroky na ochranu sýrskych civilistov pred použitím balistických rakiet a chemických zbraní“ povedala Koalícia vo vyhlásení.

Británia a Francúzsko tlačia na Európsku Úniu, aby po májovom ukončení súčasného zbrojného embarga na Sýriu bolo modifikované. Ale Nemecko a Holandsko sú proti zmene, pretože sa obávajú, že by to viedlo k novému krviprelievaniu. Americkí predstavitelia vyhlasujú, že sú za dočasné zrušenie zbrojného embarga.

John McCain, jeden z top republikánov v americkom vojenskom výbore Senátu, podporuje americké vzdušné údery na sýrsku vládu, letectvo a zbraňové systémy, ale je proti vyslaniu americkej pechoty do Sýrie.

Spoločnosť Priateľov Sýrie vydala v sobotu vyhlásenie, v ktorom kritizuje Rusko za jeho postoj k Sýrii a hovorí: Rusko nechápe, akým smerom sa uberá história na Blízkom východe.

„Rusko sa pozerá na veci z úzkeho vojenského hľadiska a neberie do úvahy hlboké historické zmeny, ktoré prebiehajú v dôsledku Arabskej jari,“ povedali Priatelia Sýrie vo svojom vyhlásení.

Kerry sa má stretnúť s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom popri zasadaní výboru NATO-Rusko.

V piatok vyzval hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Lukaševič združenie „Priatelia Sýrie“ k tomu, aby prestali sledovať vlastné ciele a namiesto toho aby svoje úsilie nasmerovali na dialóg medzi sýrskou vládou a opozíciou.

Hovorca zdôraznil, že Rusko podporuje „mierové urovnanie krízy v Sýrii prostredníctvom celoštátneho celoštátneho dialógu a bez vonkajšieho zasahovania.“

Vo väčšine posledných stretov sýrske vládne jednotky bojovali s povstalcami v strategickej oblasti provincie Homs neďaleko Libanonskej hranice.

Podľa OSN si násilie v Sýrii vyžiadalo viac ako 70 tisíc obetí a to aj napriek medzinárodnému tlaku. Assadovi sa podarilo udržať si moc omnoho dlhšie, ako očakávali jeho odporcovia.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

Poznámka redakcie:
Preložené do ľudskej reči: Kerry priznáva, že USA podporuje a bude aj naďalej podporovať sýrskych rebelov. Vďaka zbrojnému embargu môže USA oficiálne dodávať iba „nevražedné“ zásoby, ktoré sú ale rovnako dôležité ako zbrane – lieky, potraviny, stany, uniformy, obuv, vozidlá… Aj keď sa oháňa pomocou sýrskym civilistom, nezáleží im na nich ani za mak, pretože v tom prípade by časť zásob dodala aj Assadovi.

Navyše Sýrska národná koalícia akýmsi nedopatrením vlastne verejne priznala, že zbrane dostáva (neoficiálne) a že tieto zbrane boli rozdávané všetkým bojujúcim bez ohľadu na ich pohnútky. Zanedlho sa to zrejme zmení (po skončení embarga) a USA bude dodávať zbrane priamo – neoficiálni sprostredkovatelia biznis predražujú. Je snaha zatiahnuť do konfliktu takmer všetky národy sveta cez skupinu „Priateľov Sýrie“ (ktorá je aj tak prorebelská) – a ktorej členom je mimochodom aj Slovensko (aké prekvapenie). Rusko je samozrejme zlé, pretože nevidí, aké obchodné (a iné) možnosti sa USA otvárajú po páde Assada a všetko vidí iba z hľadiska svojej bezpečnosti a hlúpej snahy o nevmiešavanie sa…

O ::prop

Leave a Reply