Domov / Hlavná strana / História / USA plánovalo zhodiť atómovú bombu 66 km od Viedne

USA plánovalo zhodiť atómovú bombu 66 km od Viedne

Len vo vzdialenosti 66 kilometrov vzdušnou čiarou od Viedne mali bombardéry USA, v prípade konfliktu Východ – Západ, zrovnať so zemou atómovými zbraňami Hegyeshalom. To, že pri útoku by bolo usmrtených aj desaťtisíce Rakúšanov (aj Slovákov – pozn. prekl.), zostalo pri tomto pláne z roku 1956 nepovšimnuté. A ako ukazujú posledné zverejnené dokumenty z Národného archívu USA, malo v blízkosti rakúskych hraníc detonovať 77 atómových bômb.

Nad samotným východným Berlínom malo vybuchnúť 91 vodíkových bômb s ničivou silou 630 Hirošimských bômb, 120 nad Budapeštou, 15 nad Varšavou, 149 malo Moskvu premeniť na rozvaliny a popol. Ako dokumentujú plány „Strategic Air Command“ (Veliteľstvo strategického letectva), ktoré je možné vidieť v „National Security Archive“ (Národnom bezpečnostnom archíve) vo Washingtone, chceli ozbrojené sily USA 1956 v prípade konfliktu Východ-Západ zničiť v čo najkratšom čase Sovietsky zväz a jeho spojencov.

V dlhých zoznamoch so zadanými cieľmi pre posádky atómových bombardérov USA (interkontinentálne rakety neboli v tom čase ešte dostupné) sa nachádza mimo mien ruských veľkomiest aj Bukurešť, Varšava, ako aj Peking a metropoly v Severnej Kórei.

ciele_bombardovania
Zoznam cieľov v našom okolí

Zhod na Hegyeshalom bol plánovaný

Avšak aj neutrálne Rakúsko by bolo pri nukleárnom inferne masívne ohrozené: pretože ozbrojené sily USA chceli jedným úderom vyradiť všetkých 1.100 leteckých základní Východného bloku, bol plánovaný aj atómový bombový útok na Hegyeshalom, teda len sedem kilometrov od rakúskej hranice a len 66,3 km vzdialený vzdušnou čiarou od Viedne. Takisto ciele pre termonukleárne zbrane boli: maďarská Csorna (len 94 kilometrov vzdialená od Viedne), tak ako vo vtedajšom Československu i Brno (vzdialené 110 kilometrov), Pelhřimov (160 kilometrov), Vyškov (127 kilometrov) a aj Praha (252 kilometrov) – miliónové mestá mali byť so 72 atómovými zbraňami zrovnané so zemou.

mapa

Ciele nukleárnych zbraní v bezprostrednej blízkosti Viedne

Vodíkové bomby, ktoré boli vtedy k dispozícii pre „Strategic Air Command“, by pri zničení posádkových miest, skladov PHM a leteckých základní sovietov, usmrtili aj desaťtisíce ľudí v Rakúsku: podľa expertov, spôsobila by nasadenia schopná atómová zbraň s ekvivalentom 20 megaton TNT rozsiahle škody až do vzdialenosti 47 km, až do 53 km ohnivé búrky (popáleniny) a následné zostatkové žiarenie by sa šírilo na tisíce štvorcových kilometrov.

Zhodenie vodíkovej bomby na Hegyeshalom by zničilo obce Neusiedl, Parndorf, Frauenkirchen, Gols, a Alfa, Beta, Gama a neutrónové žiarenie by zamorilo rádioaktivitou okolie Viedne a východné Rakúsko. Ostatne, sovietska reakcia na bežiaci útok USA by zrejme beztak zničila celú Európu.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Kronen Zeitung

O ::prop

5 komentárov

 1. Akože atómový bombu zhodia na maďarskú dedinu, a spomínajú len obete v Rakúsku?? Vzhľadom na hustotu osídlenia v danej oblasti by najviac obetí malo Maďarsko, nie Rakúsko!

  • Je to rakúsky článok, Rakúšania ho napísali pre Rakúšanov a preto spomínajú Viedeň a Rakúšanov, to je absolútne prirodzené a správne.
   Táto slabošská hystéria „zas nám (Rakúšania) chcú zle“ nepatrí na alternatívny web. Článok vám povie, aké peklo boli ochtní Američania rozpútať – a Vy idete urážať a nadávať na potencionálne obete??!!!

 2. Komu záleží na Maďaroch ? Načo by ich inak bombardovali ? Ale vážne, je to predsa západný pohľad, tak počítajú svoje obete.

  • Rakúsko bolo neutrálne, ak teda neutralita niečo znamenala, neboli by to teda vyslovene západné obete. Ostatne celé Rakúsko ako napr. aj Fínsko boli plánované zóny stretu bojových akcií medzi východom a západom.

   • Sionistom nezáleží na nikom, inom iba na sebe. Štatistika sa vedie iba z hľadiska vyčíslenia , nie z hľadiska morálky či spravodlivosti.

Leave a Reply