Domov / Hlavná strana / Zahraničie / USA: otroctvo platné aj v 21. storočí

USA: otroctvo platné aj v 21. storočí

lincoln-movieWashington – V spolkovom štáte USA Mississippi bolo otroctvo oficiálne zrušené až tento mesiac. Na vine bola administratívna chyba. Jednoducho sa pozabudlo odoslať výsledok hlasovania k formálnemu ukončeniu otroctva na vyšie úrady USA.

Informuje o tom magazín «Time». Chýbajúce akty boli oficiálne odoslané 7. februára – 148 rokov po tom, čo bolo vlastníctvo otrokov vo zvyšku krajiny prehlásené za ilegálne.

V novembri minulého roku jeden profesor Univerzity Mississippi pri internetovej rešerši narazil na túto administratívnu chybu. Videl v kine Spilbergov film «Lincoln» a chcel sa informovať, ako bolo v jeho spolkovom štáte odstránené otroctvo.

Prišlo sa na to, že tento južanský štát, ktorý ako posledný formálne uznal koniec otroctva v r.1995, toto rozhodnutie neposlal ďalej.

Kongres USA vyhlásil otroctvo ako nezákonné už v roku 1865. Väčšina spolkových štátov sa rozhodla za zmenu zákona v tom istom roku.

Mimo Mississippi sa štyri štáty zdráhali prijať rozšírenie Ústavy. Za desaťročia to upadlo do zabudnutia. „Nakoniec sme to predsa zvládli“, komentoval senátor Hillman Frazier, ktorý sa hlasovania v roku 1995 zúčastnil.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: blick

O ::prop

Leave a Reply