Domov / Hlavná strana / Zahraničie / US Navy uviedlo do prevádzky základňu protiraketovej obrany v Rumunsku

US Navy uviedlo do prevádzky základňu protiraketovej obrany v Rumunsku

aegis-rumunskoBudovanie amerického raketového obranného štítu v Európe pokračuje podľa plánu. Do prevádzky bola uvedená radarová stanica v Rumunsku.

NEAPOL, Taliansko – Námorníctvo USA uvedie v piatok 10.10.2014 na juhu Rumunska do prevádzky novú základňu protiraketovej obrany; je to prvá z dvoch na európskej pevnine plánovaných základní raketového obranného štítu NATO, ktorý Rusko rozhodne odmieta. (Ďalšie informácie)

Táto nová základňa predstavuje nebývalé zväčšenie prítomnosti USA v Európe a preto je treba považovať to za mimoriadnu udalosť, pretože námorníctvo zriadilo na pevnine úplne novú základňu.

Táto nová radarová stanica v Deveselu je prvou pozemnou verziou vysoko vyvinutého systému Aegis na zachytávanie balistických rakiet, ktorý bol po prvý raz v roku 2004 nainštalovaný na amerických vojnových lodiach. Keď tento systém nachádzajúci sa na rumunskej vojenskej základni bude koncom budúceho roka sprevádzkovaný, zamestná niekoľko stovák amerických vojakov a civilných zamestnancov s pracovnými zmluvami. Druhá základňa plánovaná v Poľsku, má byť uvedená do prevádzky v roku 2018.

Podľa oficiálnych údajov nastúpi v piatok kapitán William Garren ako prvý veliteľ základne svoju službu.

Táto radarová stanica patriaca k protiraketovému obrannému štítu NATO, bola naplánovaná Bushovou vládou a Obamovou vládou v zmenenj forme realizovaná. Jej úlohou má byť zachytávanie balistických rakiet krátkeho a stredného doletu z Iránu a iných „darebáckych štátov“. Ruská vláda tento projekt od začiatku ostro kritizovala, pretože sa obáva, že sa tým majú zachytávať predovšetkým ruské interkontinentálne rakety (ktoré po prvom jadrovom údere USA a NATO by mohli byť ešte schopné štartu). Konflikt sa zostril po vypuknutí bojov medzi ukrajinskými jednotkami a separatistami v blízkosti ruských hraníc, pretože sa vzťahy medzi Západom a Moskvou kvôli tomu veľmi zhoršili.

Ďalšie informácie k tejto problematike a ku kritike ruskej vlády možno získať z nasledovných zdrojov:
– http://www.luftpost-kl.de/luftpost-archiv/LP_11/LP22511_011211.pdf
– http://www.luftpost-kl.de/luftpost-archiv/LP_12/LP07112_310312.pdf
– http://www.luftpost-kl.de/luftpost-archiv/LP_12/LP09212_070512.pdf

Za vlády W. Busha oznámila americká vláda v roku 2007 po prvý raz plány na obkľučujúci protiraketový obranný štít, ktorým majú byť zachytávané rakety dlhého doletu, pozri:
– http://www.luftpost-kl.de/luftpost-archiv/LP_08/LP23408_281108.pdf
– http://www.luftpost-kl.de/luftpost-archiv/LP_09/LP18609_310809.pdf

Obamova vláda dala silnejší dôraz na zachytávanie rakiet krátkeho a stredného doletu, pozri:
– http://www.luftpost-kl.de/luftpost-archiv/LP_08/LP22108_141108.pdf
– http://www.luftpost-kl.de/luftpost-archiv/LP_08/LP22008_121108.pdf

Súčasné „na seba naväzujúce fázy uskutočňovanej výstavby“ raketovej obrany v Európe začalo námornými stíhacími raketami na vojnových lodiach a bude plne operačne schopné vďaka v Rumunsku a Poľsku umiestnenými pozemnými antiraketami. Sieť zo senzorov umiestnených na Zemi a vo vesmíre sa pravidelne doplňuje na najnovší stupeň stíhacích technológií. Ďalšie informácie tu:
– http://www.luftpost-kl.de/luftpost-archiv/LP_12/LP03512_040212.pdf

Štyri americké krížniky s riadenými strelami vybavené systémom Aegis, ktoré sú umiestnené v španielskej Rote, patrolujú od roku 2011 v Stredozemnom mori pozri: http://www.luftpost-kl.de/luftpost-archiv/LP_13/LP03414_240214.pdf

V roku 2012 bol v Turecku inštalovaný najmodernejší radarový systém, pozri:
– http://photos.state.gov/libraries/russia/231771/PDFs/EPAA%20Technical%20Overview%20ENG.pdf

Ďalšie informácie k tomu:
– http://www.luftpost-kl.de/luftpost-archiv/LP_12/LP05412_020312.pdf

V rámci 2. fázy bude na zriadenej protiraketovej základni v Deveselu umiestnených mimo radaru Aegis-Spy 1 aj 24 protirakiet typu Standard Missile 3 / SM-3, varianty Block IB. Štvorposchodová radarová nadstavba, ktorá sa podobá inštalácii na vojnových lodiach, sa dopraví z východného pobrežia USA do Deveselu a bude integrovaná do jednej budovy.

3. a 4. fáza výstavby (obranného štítu) sa má koncentrovať na odchytávanie rakiet stredného a dlhého doletu; mimo zriadenia druhej pozemnej základne v Poľsku by mali byť vyvinuté aj dve nové varianty SM-3. Minister obrany USA Chuck Hagel minulý rok anuloval 4. fázu, v ktorej sa mala do r. 2020 vyvinúť varianta SM-3 proti raketám dlhého doletu.

Ozbrojené sily USA uskutočnili 21. mája 2014 na Havaji prvý testovací let pozemného systému Aegis.

Podporná základňa US-Navy v Deveselu bude začiatkom nového rozpočtového roku 2015 oficiálne 1. októbra 2014 uvedená do prevádzky; oznámil to kpt. Eric Gardner, ktorý je v hlavnom stane v Európe umiestnených námorných síl USA v Neapoli (námorná podpora) pre tento projekt zodpovedný. S malou slávnosťou bolo v piatok aj oficiálne uskutočnené uvedenie do prevádzky. Stavebné práce, pre ktoré bolo v r. 2013 uvoľnených celkovo 134 miliónov dolárov, pokračujú.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org, doplnené súvisiace odkazy na zdroje
Zdroj: Paul Steven Beardsley, STARS AND STRIPES

O ::prop

3 komentáre

  1. Sa tym Turkom divim ze sa nevyflaknu na EU aj NATO,
    do Europy hodnotovo ani historicky nepatria,
    podobne ako Rumuni (navyse si este neupratali chliev) a uz vobec nie ta skorumpovana mafianska diera Ukrajina ktorej sa EU prosika.
    USA dufam si konecne uziju vojnovy konflikt na svojom uzemi, aspon obciansku vojnu maju na spadnutie.

  2. Rumuni divný to národ. Za mnohé veci čo sa v histórii Rumunom stalo si môžu samotný Rumuni. Nepoučia sa nikdy. Dnes sa stali legitímnym cieľom Ruských rakiet.

Leave a Reply