Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Umiestnenie atómových zbraní na Kryme?

Umiestnenie atómových zbraní na Kryme?

jadrove_zbraneNa Kryme by mohli byť umiestnené ruské atómové zbrane, píše v piatok „Nezavissimaja Gazeta“.

Vzhľadom na aktivity NATO vo Východnej Európe je mnoho ruských vojenských expertov presvedčených o tom, že Moskva by mala obranyschopnosť poloostrova po jeho pristúpení k Rusku zosilniť, aby neutralizovala potenciálne vojnové nebezpečia.

Riaditeľ Centra pre spoločensko politické výskumy, Vladimír Jevsejev, si myslí, že pre umiestnenie taktických atómových zbraní na Kryme neexistujú formálne žiadne prekážky. Do roku 1996 existoval v blízkosti mesta Sudak zbraňový sklad, v ktorom bola skladovaná nukleárna munícia zo sovietskych čias. V roku 1994 bola uzavretá zmluva medzi Ruskom, Ukrajinou a USA, ktorá zaväzovala Moskvu k tomu, aby do roku 1996 stiahla jadrové zbrane z Krymu. Sklad však existuje naďalej, technicky by nebol žiadny problém uviesť ho znova do prevádzky, hovorí Jevsejev.

Zároveň poukazuje na to, že USA, poprípade NATO, disponujú omnoho silnejšími konvenčnými zbraňami ako Rusko. V prípade, že tieto zbrane umiestnia v blízkosti ruských hraníc, mala by Moskva so svojimi taktickými atómovými zbraňami na Kryme dôležitý protiargument.

Generálplukovník Leonid Ivašov, ktorý predtým riadil Hlavnú správu pre medzinárodnú vojenskú kooperáciu pri ruskom ministerstve obrany, je taktiež toho názoru, že Rusko nemá žiadne právne prekážky, umiestniť taktické atómové zbrane na poloostrove. „To by bolo prirodzene krajné opatrenie, ale naši západní protivníci by na to nemali zabúdať. Pretože Krym je teraz ruské územie a na našom území môžeme umiestniť akékoľvek zbrane, pokiaľ to neporušuje naše medzinárodné záväzky“, tvrdí expert.

Že vojenská infraštruktúra na Kryme bude následne modernizovaná, je mimo pochýb. Väčšina zo 193 ukrajinských vojenských objektov na poloostrove, ktoré teraz patria Rusku, sú zastaralé. Mimo to nebola Čiernomorská flotila kvôli odporu Kyjeva, viac ako 20 rokov modernizovaná. Preto sa ruské ministerstvo obrany uznieslo umiestniť na Kryme jedno oddelenie pre letecké a kozmické obranné jednotky, pretože sa tam nachádza kozmické riadiace a testovacie centrum, ktoré doteraz patrilo ukrajinským kozmickým úradom.

Aj námorníctvo a jeho letecké eskadry musia byť modernizované. Generálny štáb chce do roku 2016 postaviť šesť nových fregát pre Čiernomorskú flotilu. Poradca šéfa generálneho štábu, admirál Igor Kasatonov, je presvedčený, že flotila obdrží k tomu viaceré dieselové ponorky. Toho času disponuje len jednou.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RIA

O ::prop

Leave a Reply