Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ukrajinský premiér Jaceňjuk zadržiavaný vo Viedeni Cobrou

Ukrajinský premiér Jaceňjuk zadržiavaný vo Viedeni Cobrou

jacenukRokoval s EÚ, pri NATO bol taktiež – nakoniec ukrajinský prechodný premiér Arsenij Jaceňjuk spoznal vo štvrtok ešte aj rakúsku špeciálnu jednotku Cobra. Táto nariadila, že stroj v ktorom letel šéf vlády z Bruselu do Viedne, musel zastaviť už na rolovacej dráhe. Tam táto zvláštna jednotka privítala Jaceňjuka.

Linkový spoj rakúskej spoločnosti AUA dopravil Jaceňjuka po jeho rozhovoroch s EÚ a NATO do Viedne. Odtiaľ chcel nakoniec odletieť do svojej vlasti Kyjeva. Taký bol plán, v ktorom Cobra vlastne nehrala žiadnu úlohu. Jej spontánne nasadenie je podla „Kurieru“ možné odvodiť od teroristického poplachu. Údajne dostalo nemecké zabezpečenie leteckej prevádzky počas letu z Bruselu do Viedne teroristické varovanie, ktoré okamžite odoslali svojim rakúskym kolegom. Na to bolo zodpovedajúce lietadlo navigované nie na jednu z výstupových rámp, ale na odľahlé rolovacie pole. Zásahové sily Cobra obkľúčili lietadlo a nechali všetkých pasažierov vystúpiť. Po teroristoch žiadna stopa, následne odhalili policajti Jaceňjuka a boli toho názoru, že odhalili dôvod protiteroristického varovania. Ako píš „Kurier“, za týmto falošným poplachom sa tušia ruské kruhy tajných služieb, ktoré chceli tomuto proeurópskemu politikovi (presnejšie pro-EÚ a pro-NATO politikovi – pozn. redakcie) uštedriť príučku.

Denník „Krone“ zverejnil trocha inú verziu. Anonymný telefonát počas letu z Bruselu do Viedne zahlásil, že Jaceňjuk je v nebezpečí. Ako reakcia na to bol ukrajinský premiér privítaný jednotkou Cobra a odprevadený do budovy letiska, aby sa bezpečne odobral k prípojnému letu.

Medzi tým sa prihlásili k slovu aj úrady. Mestské policajné veliteľstvo Schwechat bolo vo štvrtok krátko pred 19.00 hodinou vedením správy letiska vyrozumené, že existuje hrozba pre prilietajúci spoj OS 354 z Bruselu. Letecký dispečing Karlsruhe nadviazal rádiový kontakt s kapitánom, ktorý len nedostatočne odpovedal. Z toho sa vyvodilo, že nejaká hrozba by mohla mať skutočne reálne pozadie, keďže na palube bol Jaceňjuk so sprievodom.

Kapitán bol prítomnosťou polície prekvapený

Krajinské policajné veliteľstvo Dolné Rakúsko informovalo v piatok o „plánovaných štandardizovaných opatreniach nasadenia“, ktoré boli uskutočnené v spolupráci so Spolkovým úradom pre ochranu Ústavy / boja proti terorizmu a zásahovým komandom Cobra. Po pristátí stroja bol nadviazaný kontakt s kapitánom, ktorý sa ukázal ako „veľmi prekvapený“, že lietadlo bolo privítané políciou.

Pilot uistil, že je všetko v poriadku. Vyslaná správa leteckého dispečingu Karlsruhe ním prijatá bola veľmi nezreteľná, preto odpovedal len veľmi krátko. Že na palube OS 354 bolo všetko v poriadku, následne potvrdili členovia posádky a pasažieri, povedala polícia. Prehliadka lietadla nepriniesla taktiež žiadny výsledok.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: DerStandard

O ::prop

Leave a Reply