Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ukrajinská kríza: Tajná správa podnecuje obavy z tvrdých sankcií

Ukrajinská kríza: Tajná správa podnecuje obavy z tvrdých sankcií

Hapag-Lloyd-fusioniert09.05.14 / V tajnej správe EÚ sú vypočítavané scenáre pre trestné opatrenia voči Rusku: nemecký rast by mohol klesnúť viac ako o polovicu. Predovšetkým by utrpelo exportné hospodárstvo.

V prípade tvrdých hospodárskych sankcií voči Rusku v ukrajinskej kríze musí Nemecko rátať s prepadom konjunktúry. To je výsledok dôvernej správy Komisie EÚ, o ktorej informuje magazín „Stern“.

Podľa tejto správy sa v najhoršom prípade uvažuje, že nemecké HDP v tomto roku sa zníži o 0,9 percentuálnych bodov a nasledujúcom roku o 0,3 percentuálnych bodov. Predpokladom pre tento scenár by však bolo, že štáty EÚ by prijali ostré nátlakové opatrenia voči Rusku. Pri ľahších sankciách je možné očakávať mínus 0,1 bodov tak v tomto, ako aj v budúcom roku.

Skutočné následky tvrdých hospodárskych sankcií by však mohli, hovorí správa, dopadnúť ešte horšie, pretože následky ostrejších sankcií na ceny ropy a tým na správanie sa rozpočtov a na dianie na burzách nie je možné odhadnúť. Následky na hospodársky rast sú ešte „relatívne konzervatívne odhadované“, cituje sa v správe.

Podľa posledných bruselských odhadov by malo nemecké hospodárstvo v tomto roku rásť o 1,6 % a v budúcom roku o 2,0 %. Spolková vláda ráta s 1,8 % plus pre rok 2014 a taktiež s 2,0 % v nasledovnom roku. V interview s „Rheinischen Post“ zdôraznila spolková kancelárka Angela Merkelová, že Nemecko je v „najhoršom“ pripravené aj na ďalšie sankcie. Túto Správu má zjavne aj Úrad spolkového kancelárstva potom, čo pri stretnutí na Veľkú noc bola odovzdaná všetkým 28 vyslanectvám členských štátov EÚ.

Mimoriadne postihnutí zákazníci na Východe

Scenáre Komisie EÚ siahajú od ľahkých sankcií, ako napríklad zákaz dovozu ruských luxusných výrobkov ako kožušiny, alebo ďalšie opatrenia na obmedzenie pricestovania, cez stredné opatrenia, ako importný stop pre ruské primárne produkty, alebo zmrazenie ruských kont, až po zásadné kroky, ako napríklad zákaz dodávok zemného plynu a ropy, alebo obmedzenia pre obeh kapitálu.

Ako podľa „Sternu“ Komisia EÚ vysvetľuje, nebude nemecké hospodárstvo zo začiatku veľmi trpieť, pretože priamy obchod s Ruskom, ako následok sankcií bude klesať. „Podstatne dôležitejšie“, hovorí sa, sú takzvané efekty druhého kola. Od Ruska podstatne závislejšie štáty, predovšetkým vo východnej Európe, budú podľa toho menej objednávať. Pretože z Nemecka idú exporty na 55 % do krajín EÚ, existuje len „obmedzený priestor“, tento vývoz nahradiť, hovorí sa v Správe.

Mimo to je Nemecko v niektorých oblastiach silne závislé na Rusku. Podiel ruského plynu na celkovej spotrebe plynu v Spolkovej republike označuje Komisia EÚ na skoro 46 percent, pri rope je to skoro 37 percent a pri surovinách, ako meď dokonca 94 percent.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Die Welt

O ::prop

18 komentárov

 1. Mozno ani nebude treba sankcie. Do 2 juna ma Kyjev uhradit dlh, inac Gazprom prejde na zalohove platby. To sa mi sa zda ako nerealne ked citam ako si nova kyjevska vlada nakupila luxusne auta, pravdepodobne po prvej tranzi. Osobne si myslim, ze nakoniec budeme kupovat rusky plyn/ropu z Nemecka za EU ceny. Uz sa aj ozyvaju hlasy o jednotnej EU cene. EU nam samozrejme nieco zadotuje, ved mame napriklad plno pitnej vody.

  • Kde si čítal, že si ukrajinská vláda nakúpila nové automobily? Podľa mojich doterajších zistení a informácií terajšia vláda šetrí až tak, že ešte aj lietadlami cestujú ekonomickou triedou. Taktiež kabinet ministrov predáva polovicu svojho autoparku – najluxusnejšie autá, čo ostali po bývalej vláde. Je to v rámci šetrenia a bude to formou aukcie:

   http://zn.ua/UKRAINE/ukraincam-pokazali-avtopark-kabmina-142476_.html

   • Pre „Jozef“ No ta Ukrajinska fasisticka junta veru setri, klobuk dole! Tie tanky, transportery, vojenske vrtulniky, stihacky,…, ktore tato vojenske junta posiela na SVOJICH VLASTNYCH obcanov, toto vsetko ide na vzduch, vsak? Teraz nepisem o moralnom hladisku, ze aky netvor je schopny poslat zabijat vlastnych obcanov, ale iba o ekonomickom hladisku. Co sa tyka luxusnych aut…nie je vacsia sprostost ako predavat uz kupene automobily. Kazdy normalny clovek (nie politik, a mozno aj ty) vie, ze automobily velmi rychlo klesaju na cene. Takze ak teraz predavaju tie luxusne auta, tak za ne dostanu iba zlomok ceny, ktora nic neriesi. Skor by som povedal, ze tieto auta predavaju preto, aby si ich mohli lacno kupit ich kadejaki pribuzni, kamarati, a spol. Schvalne by ma zaujimala ta suma, ktoru Ukrajina za tieto auta dostane. 😀 Urcite to bude zavratna suma pre tuto vyse 40 milionovu krajinu, a zachrani ju to pred bankrotom. :D:D:D Huh, ludia na vychode Ukrajiny dobre urobili, ze tuto skrachovanu krajinu opustili, aj s jej fasistickou vojenskou juntou! 😀

    P.S.
    Dufam, ze setrenim nazyvas aj to odpratanie vyse 42 ton zlatych rezerv do USA, ktore uz samozrejme Ukrajina nikdy neuvidi.

    • 1. Každý jeden štát na svete si háji svoje územie. Ešte som nepočul o štáte, ktorý by svoje územie dobrovoľne rozdával. Až taký nájdeš, daj vedieť.

     2. Vážený pán ekonóm, autá naviac stoja v garáži a šetriaca vláda nejazdí v autách čo veľa žerú. Normálny človek takéto neekonomické nadbytky samozrejme predá.

     3. Celá aukcia bude verejná a nebude sa môcť kupovať inkognito, stačí si preto počkať a všetko sa dozvieš, aj cenu aj kupcov.

     4. Referendum bolo nelegitímne, sfalšované a neodzrkadľuje mienku tých ľudí na východe, ktorí zo strachu o svoje životy mlčia.

     5. To zo zlatými rezervami je blud, jasnovidče.

     • Ako sa dostalo na JV Ukrajiny toľko Rusov? No jednoducho tak, že pár rokov po VOSR sa Ukrajina vďaka administratívnym rozhodnutiam komunistických papalášov riadne nafúkla na úkor Ruska. Ak je niekto na JV Ukrajiny doma, tak sú to Rusi, nie Ukrajinci.

 2. Hahahaha. 😀 Nad sankciami EU sa musim vzdy iba zasmiat! Ta skrachovana EU, ktora sa kazdu chvilu zruti, by si sankciami podpilila konar por ritou. 😀 Rusko to prezije jednoducho, zato EU to polozi raz a navzdy. 😀 Ale mile, ako hlupaci v Bruseli na konci vsetkeho prisli na to, ze ved Nemci dovazaju z Ruska suroviny. :D:D:D Kto by to bol povedal, vsak eurohlupaci? :D:D:D A este by mi tito eurohlupaci mohli povedat, ze odkial chce ta EU kupovat ten plyn a ropu. 😀 Lebo uz vidim tie tazke objemy toho skvapalneneho plynu na tankeroch, ktore budu za 4-5 rokov udajne chodit. :D:D:D Takuto kravinu by im neuverili ani deti v materskej skole (tazba bridlicoveho plynu je malo rentabilna + nici zivotne prostredie + naklady na dopravu by boli neunosne + take velke objemy dodavok ako EU potrebuje su nerealne). A ropa detto! Nori jednoducho nie su schopni dodat take mnozstva ropy. Rusi robia dobre, ze sa viac a viac sustreduju na Aziu, a potom bude nie EU davat na niekoho sankcie, ale budu to Rusi, ktori si budu urcovat komu predaju svoje komodity. Mne je iba luto, ze vo vedeni nasho statu mame zapredancov, ktori poskodia este tie ako-take vztahy, ktore s Ruskom mame, len kvoli svojim nenazranym vreckam. 🙁

 3. za 4-5 rokov budú chodiť tankery? podľa toho čo 12.5. povedal medvedev, tak plyn bude zastavený veľmi skoro, zrejme v júni, ale asi skôr, pretože od 13.5. má ukrajina dostávať len toľko plynu, koľko si zaplatí vopred.
  Takže sa pripravme na 3-4 hodne tvrdé zimy…

  • mimochodom, chochly začali vykráda „technologickú ropu“ z ropovodu – technologická ropa je „náplň“ ropovodu, tá tam musí zostávať, aj keď ropa „netečie“

 4. Příprava „revoluce“ přišla na 5 miliard dolarů
  Z dokumentů, které se postupně dostávají na světlo, vysvítá, že „ukrajinská revoluce“ byla pečlivě připravována a skvěle financována. Obamova administrativa spolu s EU, rockefelerovskými a sorosovskými fondy na ni uvolnila minulý rok 5 miliard (!) dolarů, které za asistence CIA byly postupně převáděny na konta tzv. nevládních organizací.“

  http://protiproud.parlamentnilisty.cz/svet/stat/planeta/861-nove-informace-o-pozadi-statniho-prevratu-na-ukrajine

 5. Pane Bože, kde už Homo Sapiensovia mohi byť, keby sa mohli nejako zbaviť psychopatických Nenadertálcov,
  ktorí
  nevedia pochopiť, že „The Game is over“. Ich naivné a otrepané scenáriá sú
  priesvitné, ako celofán,
  už sa dá na nich len smiať. Ibaže cez slzy…..

  Títo prihorení IDIOTI , chamtiaci sa za nerastným bohatstvom- ropou,, plynom
  zlatom, atď….
  nie sú schopní s ich opičacími mozgami si uvedomiť,
  že
  Homo Sapiens má inak stavaný mozog, mozog, ktorý je vynachádzavý
  a preto,
  vie prísť na iné zdroje bohatstva, napr. využiť slnečnú energiu-solár-
  namiesto ropy a plynu.
  Solárom
  by už dávno mohli byť poháňané autá, alebo lietadlá,
  či rakety,
  ktoré už dávno mohli bežne lietať na iné planéty.

  Lenže,
  Homo Sapiens by potreboval pre lepšie využitie svojho mozgu iné podmienky.
  Nie stredovek, kde sa viedli a vedú vojny medzi národmi,
  ale
  mali by sa viesť vojny s BLBOSŤOU polo-Opíc -Neandertálcov, ktorí ovládli svet
  a
  snažia sa ho prispôsobiť ich džunglovému mysleniu- mysleniu polo-Opíc !!!!

 6. Milý Jozef,
  1.
  ja nehovorím o tzv.“zelenej“ energii, ako napr. výroba pohonných hmôt z repky olejnej, ale hovorím o SOLÁRNEJ energii,
  a to sú dve rôzne veci.
  Čo sa týka uskladňovania solárnej energie, to dnes už vieme, a síce v tzv.
  solar-kolektoroch, fotovolktaik zariadeniach, solarmoduloch, atď.
  Existuje dnes už vo svete tzv. solárna architektúra, kde sú celé budovy vykurované solárnou energiou.
  Dokonca už existujú prototypy áut a lietadiel, ktoré by už mohli byť poháňané výlučne solárom.
  Ibaže…..
  tento vývoj je PSYCHOPATMI -Neandertálcami, umelo brzdený,
  pretože
  ich výnosné kšefty s ropou a plynom by prestali fungovať.

  2.
  Čo sa týka Neandertálca, nemusíš mi posielať linky, touto témou sa zaoberám od r. 2006,
  kedy bolo 150. výročie objavenia kostí tohto druhu človeka.
  Mám povystrihované originál v nemčine články o výskumoch Max Planck
  inštitútu evolučnej antropológie v Lipsku,
  pod vedením svetoznámeho vedca -Švéda, menom Svante Pääbo.

  Napr. v nemeckom časopise „Innovate“, z februára 2006(str.42) bolo s ním interview,
  kde povedal, že Nenaderálec je mentálne medzičlánok medzi
  Opicou-Primátom a Homo Sapiensom.
  Nemá Sapiensov intelekt, nie je schopný symbolického myslenia, atď…
  Vedci sa neodvážia vraj uverejniť všetky výsledky ich výskumov,
  z obavy,aby nenastal ešte väčší rasizmus.

  Nejako to ale Neandertálcom došlo, pochopili a odrazu sa na internete
  začína vylepšovať image Neandertálca.
  No a
  tomu, kto si odložil vtedajšie printové články, tomu je jasné, že ide znovu
  o skreslovanie výsledkov vedeckých výskumov,
  tak ako
  sa to robí so skreslovaním dejín, ak si nepríjemnú pravdu niektorí nemôžu dovoliť !!!!

  Zaujímavé ale je, ako niektorí, ako napr. JA, hovoria o Neandertálcovi
  ako
  nižšom hominidnom druhu a iní ho zase bránia a snažia sa z neho spraviť
  druh rovnocenný Sapiensovi !

  Vraj „trafená hus zagága“:-))

  A to je ten najlepší, prirodzený dôkaz o tom, že kto sa intuitívne cíti byť
  Sapiensom a kto Neandertálcom !

  Stačí pozorovať diametrálne odlišné konanie a myslenie určitých druhov ľudí, chovajúcich sa ako polo-zvery bojujúce o korisť
  a
  Homo Sapiens začína chápať, prečo je tomu tak.

  Samozrejme, že Neandertálec nie je až taký blbý, aby to nepochopil
  a nečudo,
  že sa začal proti tomu brániť. Ako ? No ako vždy, klamaním a prekrucovním skutočnosti.

  „Business as usuel“ :-))

  • Pojmom zelená energia sa všeobecne označuje energia získaná z obnoviteľných zdrojov, teda napríklad aj energia získaná z vetra či slnečného žiarenia. Jej uskladnenie je ale v globálnom merítku naozaj problém. To, že už existujú viaceré systémy uskladnenia energie je síce skvelé, ale vo chvíli keby si to chcel urobiť globálne, teda celosvetovo, už by si narazil napríklad na problém s batériami.

   A pozri si ten dokument, však aj tvoj Svante Pääbo tam rozpráva.

   • Problém s batériami, akými batériami ?
    V tejto oblasti hovoríme
    o solar-kolektoroch, fotovolktaik -zariadeniach, solarmoduloch, atď.
    A
    inak, pre kreatívne a vynachádzavé myslenie Homo Sapiensov, nič nie je problém.
    Napr.
    pre takých Nemcov, ktorých mozgy sú stavané na vysokú technickú inteligenciu.
    Samozrejme,
    že pre jednoduchšie konštruované mozgy nižších hominidných druhov,
    by to problém bol.
    A preto,
    radšej vymýšľajú radšej KLAMSTVÁ, PODVODY, vojenské agresie, atď…
    A síce, za účelom UKRADNÚŤ a OKRADNÚŤ korisť, pretože to je pre nich jednoduchšie,
    než inteligentným a pozitívnym myslením robiť svet eficientne a efektívne
    lepším.

    Ale ešte aj tie ich psychopaticko-neandertálske scenáriá vymýšľajú
    ako IDIOTI.
    Nikto im neverí, sú také naivno-priesvitné, že 10 ročné deti Homo Sapiensa by sa za také „výmysly“ hanbili.

    A, čo sa týka Svante Pääbo, ten musel zjavne otočiť, už nehovorí to,
    čo hovoril pred 8 rokmi.
    Keby že jeho pôvodné výroky nemám čierne na bielom, ani by ma to nenapadlo.
    Nečudujem sa mu, kto má chuť sa naťahovať so zákernými PSYCHOPATMI,
    resp. Neandertálcami. Veď vidíme čoho sú schopní !

 7. Len tak dalej chlapci Ugoloo a Jozef. Berte to ako ranu osudu sprostost je ako rakovina tiez sa neda vyliecit zo dna na den. Skuste si vy dvaja mudraci dat obuchom po svojich hlavach. Hlupejsi uz nebudete ale aspon budete pocut ten krasny, duty, zvonivy zvuk – vraj aj mesiac tak rezonoval. Asi na „solarnu energiu“.
  Ugoloo, na 8 rokov (kedze si sa naucil citata len v roku 2006) si celkom chytre dieta ak ti to nepise otecko.

 8. No, tak ja pevne verím, že teraz, keď si konečne našiel dvoch s dutejšími kemeňami než je tá tvoja, sa ti už konečne uľavilo a ostaneš nám tu aj naďalej oscilovať – najlepšie pri 440Hz, aby si nám tu predspevoval komorné A. Pre istotu si ale skús aj vyššie frekvencie, lebo keď si ťa zoberie Ugoloo do parády, budeš určite kmitať v onakvejších vlnách a ktovie, či sa nedostaneš až nad 20kHZ.

Leave a Reply