Domov / Hlavná strana / Analýza / Ukrajinská kríza: Postav sa na našu vlastnú stranu

Ukrajinská kríza: Postav sa na našu vlastnú stranu

pravy_sektorSlová prekladateľa: S prekladom nasledujúceho článku som začal už dávnejšie, ale podarilo sa mi ho dokončiť relatívne nedávno. Napriek tomu, že článok nie je aktuálny (je zo 17.marca 2014), tak obsahuje viaceré zaujímavé úvahy so všeobecnou platnosťou. Prajem príjemné čítanie.

Môj pokus zaujať konzistentné etnonacionalistické stanovisko k ukrajinskej kríze vyvolal veľkú diskusiu (autor naráža na niektoré jeho predošlé články k tejto téme, pozn. preklad.).

Situácia na Ukrajine nám jasne ilustruje, že dokonca i tak príbuzné národy, akými sú Rusi a Ukrajinci, môžu byť jazykom a históriou natoľko rozdelení, že sú ochotní preliať krv jeden druhého. Za takýchto podmienok by bol najpragmatickejším a najhumánnejším riešením český a slovenský model priateľského „rozvodu“ a rozdelenia, ktorý ostro kontrastuje s juhoslovanským modelom, ktorý dosiahol rovnaké výsledky prostredníctvom krvavej vojny a etnických čistiek.

Všetkými desiatimi stojím za ukrajinskými nacionalistami, ktorí sa pokúšajú o nezávislú cestu pre svoj národ. Rozumiem ich nedôvere k Rusku a ich túžbe zbaviť sa Viktora Janukovyča a dúfam, že odmietnu trojspolok USA/EU/NATO ako falošnú alternatívu. Ukrajinskí bieli nacionalisti tomu dobre rozumejú a dúfam, že sa im podarí presvedčiť čo najviac krajanov.

Ale keď sa budem riadiť rovnakými etnonacionalistickými princípmi, tak i odtrhnutie Krymu od Ukrajiny a jeho pripojenie k Rusku má pre mňa zmysel. Myslím, že má tiež zmysel pre východnú časť Ukrajiny ísť týmto smerom. Má ďaleko väčší význam, keď Rusko bude ovládať Krym (napriek ukrajinským a tatárskym minoritám) ako Čečensko a Dagestan.

Musím tiež jasne povedať, že napriek tomu, že Vladimír Putin je môj sentimentálny favorit v zápase medzi Ruskom a USA, tak nie je priateľom etnonacionalizmu – či už v Rusku, alebo hocikde inde. Navyše ukrajinská kríza nie je o výbere medzi Ruskom a Západom, pretože súčasní etnonacionalisti na Ukrajine – menovite strana Sloboda a Pravý sektor – sa usilujú o tretiu cestu medzi americkou a ruskou dominanciou. Bieli nacionalisti by mali byť na strane Slobody, Pravého sektora a nezávislej Ukrajiny, pretože národné sebaurčenie je to, čo chceme pre všetky národy.

Ani Pravý sektor, ani Sloboda nie sú bez chýb, ale ak sú západní bieli nacionalisti ochotní prehliadať fakt, že Putin väzní ruských nacionalistov kvôli ich „nenávisti“ a tvrdí, že na Ukrajine bojuje proti „fašizmu“ a antisemitizmu, potom cítim nárok byť trochu zhovievavý k niektorým prešľapom ukrajinských nacionalistov.

Napríklad Sloboda ako i Pravý sektor podporujú zachovanie súčasných ukrajinských hraníc. Obe skupiny tiež podporujú zákaz ruštiny ako oficiálneho jazyka na Ukrajine. Z môjho uhľa pohľadu mi to príde skôr ako prejav malicherného nacionalizmu, avšak zástup podporovateľov dokonca i tých najosvietenejších európskych nacionalistických strán zahŕňa mnoho jednotlivcov, ktorí sledujú aj tie najmalichernejšie nacionalistické výsledky. Hoci by som napríklad chcel podporiť rozdelenie Ukrajiny pozdĺž etnických a jazykových línií, tak by som to nepropagoval, pokiaľ by som sa bál, že tým stratím podporu niektorých malicherných nacionalistov. Možno by som podporoval podobné opatrenia – také, ktoré neuškodia, ale budú vysoko účinné napr. posilnenie napätia, polarizáciu populácie a navrhovanie etnickej separácie – a následne predvídateľné konzekvencie korigoval.

Principiálne argumenty proti môjmu stanovisku bývajú nasledovné:

Za prvé, Sloboda a Pravý sektor sa majú údajne paktovať so Židmi, ba dokonca byť nimi kontrolovaní. Je zaujímavé, ako ľudia, ktorí prídu s touto námietkou, nikdy nekomentujú fakt, že Putin udržiava veľmi srdečné vzťahy so židovskou komunitou v Rusku, má prominentných Židov vo svojej vláde a tvrdí, že na Ukrajine bojuje proti „antisemitizmu.“ Prečo potom nie je i Putin kontrolovaný Židmi?

V skutočnosti nájdeme Židov na oboch stranách tohto konfliktu – ako to už býva pri každom konflikte – a toto je presne to, čo predstavuje židovská hegemónia. Nech už bude výsledok akýkoľvek, sú vždy pripravení z toho nejako profitovať. Neznamená to, že židovský vplyv je zanedbateľný, že by sme ho mali ignorovať, alebo že by sme nemali byť podozrievaví voči politikom, ktorí sa asociujú so Židmi. Ale zároveň to znamená, že zapojenie Židov nehovorí nič o ďalších činiteľoch alebo pravdepodobnom výsledku.

Novinkou nie je to, že Žid predsedá dočasnej vláde v Kyjeve. Novinkou nie je ani to, že židovský oligarcha bol vymenovaný za guvernéra na Ukrajine. Novinku je ale to, že strana Sloboda – jedna z najradikálnejších nacionalistických strán v Európe, ktorej členovia pozostávajú z národných socialistov, novopravičiarov, tradicionalistov a ľudí uvedomelých pokiaľ ide o židovskú otázku – je tiež v novej vláde. Novinkou je tiež to, že členovia Slobody a Pravého sektora riskovali v uliciach svoj život a zdravie a boli inštrumentom, ktorý priviedol pád Janukovyčovej vlády. Západní bieli nacionalisti by mali aplaudovať našim ukrajinským bratrancom za ich odvahu a odhodlanie – a pýtať sa samých seba, čo by sme sa mohli od nich naučiť – a nie si vyberať odrobinky a kritizovať druhých za banality, zatiaľ čo budeme prehliadať ďaleko väčšie prehrešky Putina.

Druhým argumentom je, že Rusko je jediná sila schopná čeliť Spojeným štátom a ich globalizácii, a preto by sme v tejto kríze mali podporovať Rusko, pretože s jeho pádom padne i posledná nádej pre Európana.

Uf, kde mám začať?

Za prvé, Rusko nie je jediná sila schopná čeliť americkej snahe o unipolárnu hegemóniu. Nevynechávajme Čínu a Indiu.

Za druhé, ak aj Rusko prehrá tento boj, tak predsa nezmizne z povrchu zemského. Okrem toho, Rusko možno stratilo Janukovyča, ale vyhralo Krym a východní Ukrajinci sa môžu k nemu pripojiť.

Za tretie, bieli nacionalisti sú tými najviac opovrhovanými a bezmocnými ľuďmi na tejto planéte (s výnimkou Ukrajiny, kde majú ministra v dočasnej vláde). Naše sympatie k Rusku, bez ohľadu na to, či sú dobré alebo zlé, nemajú vplyv na to, ako dopadne táto kríza.

Zvyknem prevracať oči nad športovými analógiami, ale psychológia politického straníctva a športové fandenie sú veľmi podobné. V obidvoch prípadoch tu máme jednotlivcov, ktorí sa obrazne identifikujú s tímom. Keď je takáto identifikácia zavedená, fanúšikovia jednoducho veria, že fandením za svoj tím – dokonca v ich vlastných obývačkách – ovplyvnia výsledok hry. Vo svojej podstate ide o akúsi magickú formu kauzality. Fanúšikovia tiež pociťujú hrdosť z víťazstva a skľúčenosť z prehry, ak boli členmi tímu, nie iba pasívnymi divákmi. Veľké množstvo politických komentárov zodpovedá tomuto popisu. Horliví prívrženci pociťujú, že osud národa závisí na názoroch bezmocných ľudí žijúcich na opačnom konci zemegule. Tak preto je lepšie zastávať ten „správny“ názor.

Avšak vzhľadom k tomu, že bieli nacionalisti sú pekne bezmocní (samozrejme s výnimkou Ukrajiny), tak aký je vôbec účel politických komentárov? Nepíšem tento článok preto, že si myslím, že môžem ovplyvniť výsledok ukrajinskej krízy. Píšem ho preto, lebo napriek tomu, že bieli nacionalisti nemajú výhodu peňazí a politickej sily, tak majú na svoje strane silu etnonacionalistickej myšlienky – myšlienky, ktorej pravdivosť a relevanciu ukazuje ukrajinská kríza.

Pokiaľ bieli nacionalisti môžu ponúknuť spoľahlivejšie analýzy a riešenia politických kríz než sily, ktoré ich spôsobili, tak môžu tým zároveň prispieť k zmene. Každopádne lepšie myšlienky sú jedinou výhodou, ktorú dnes máme a zdá sa mi hlúpe túto výhodu vyhodiť von oknom na úkor bludného pätolízačstva tých, ktorí uctievajú Putina ako druhého Ježiša, Hitlera či Beatles.

Za štvrté, čím viac toho viem o Rusku, tým viac si myslím, že nie je nijakou alternatívou ku globalizácii, ale len jeho ďalšou formou.

Spojené štáty sú hrozbou pre svet, pretože sa stali imperialistickým projektom s mesiášskou misiou, ktorej cieľom je vnútiť univerzálne „dobro“ liberálnej demokracie a dekadentnej kultúry zvyšku sveta. Samozrejme, že tieto ideály sú presadzované vtedy, keď slúžia záujmom našej vládnucej židovskej a plutokratickej elity.

Ale v Rusku i mimo neho pôsobia ideológovia, ktorí ho prezentujú ako spoločensky konzervatívnu verziu imperialistického národného projektu, ktorý má tiež svoju mesiášsku misiu, ktorá ho má oprávňovať k tomu, aby sa miešalo do záležitostí svojich susedov a to kedykoľvek, keď to bude slúžiť záujmom jeho vládnucej elity. Tento koncept ruskej identity má svoje hlboké historické korene a je rovnako hrozivo úprimný ako amerikanizmus.

Pre bieleho nacionalistu by mala etnická identita a etnické sebaurčenie triumfovať nad spoločenským konzervativizmom. Biely nacionalista bude preferovať liberálne Švédsko pred „konzervatívnou“ Ugandou. Preferujeme stav, v ktorom si suverénne národy sami riešia svoje problémy, skôr než by im mal niekto iný vnucovať riešenia. Nechceme univerzalistické a naprojektované ríše, či už liberálne alebo konzervatívne. Chceme, aby bolo etnické jadro populácií jak v Spojených štátoch, tak i Rusku oslobodené od takýchto sebakonceptov, ktoré ohrozujú ich vlastné etnické záujmy, rovnako ako záujmy ich susedov.

Ďalej, niektorí tvrdia, že Slobodu a Pravý sektor by sme nemali brať do úvahy – že v konečnom dôsledku jediný skutočný výber je medzi USA a Ruskom a že v skutočnosti všetko úsilie vybudovať nacionalistickú alternatívu je stratou času. Vskutku, dokonca sympatia s úsilím o vybudovanie nacionalistickej alternatívy je strata času.

Takéto pohľady medzi bielymi nacionalistami sú pre mňa prekvapením. Myslia si snáď, že všetky pokusy o vytvorenie nacionalistickej alternatívy sú márne? Alebo je to márne iba v prípade Ukrajiny? Ak platí to prvé, tak prečo to nezabaliť? Ak iba to druhé, tak čo urobíme s faktom, že nacionalisti sú signifikantne úspešnejší na Ukrajine ako v ďalších belošských krajinách?

Táto istota v odmietaní ukrajinských nacionalistov je falošná. Niektorí ľudia jednoducho „vedia“, že Ukrajina zaiste padne do hniezda EU a NATO. Iní si zase myslia, že Putin má v zálohe nejaký veľkolepý super plán. Takéto pohľady podceňujú úlohu nepredvídateľnosti a neočakávanosti v dejinách. Medzi dneškom a 25. májom sa toho na Ukrajine udialo mnoho. Nenaučili sme sa snáď, že výsledky prezidentských volieb môžu byť ľahko zvrátené? A pokiaľ ide o Putina, tak len hrá hazardnú hru, hoci s kamennou tvárou, pričom vie, ako ukázať istotu.

Názor, že si musíme vybrať medzi Ruskom a USA, lebo inak náš „hlas“ bude stratený, je rovnakým argumentom, ktorý udržiava hegemóniu demokrati vs. republikáni v Spojených štátoch. A keďže tu v skutočnosti nie je fundamentálny rozdiel medzi týmito stranami, tak sa vďaka tomu u moci udržuje rovnaký establishment bez ohľadu na to, kto vyhrá voľby.

Ultimátnou politickou silou nie je schopnosť vyhrať voľby. Je ňou schopnosť prispôsobiť každé voľby tak, že bez ohľadu na výsledok, na vrchu zostanú tí istí ľudia. To znamená len jednu vec – že každého hlas je stratený, pretože voľby nič nezmenia. A práve tento druh sily nazývam hegemóniou.

Jediný spôsob, ako prelomiť hegemonickú silu, je odmietnuť hrať podľa zmanipulovanej hry a namiesto toho vytvárať alternatívne inštitúcie.

Z pohľadu ukrajinského nacionalizmu sú ako USA, tak i Rusko hrozbou pre národnú suverenitu. Namiesto toho, aby si vybrali buď jednu, alebo druhú stranu, tak by sa Ukrajinci mali postaviť na svoju vlastnú stranu a vybudovať úprimnú alternatívu. To robí Sloboda a Pravý sektor. A to je presne to, čo by mali robiť všetci bieli nacionalisti.

autor: Greg Johnson
zdroj: Counter Currents Publishing
preklad: Aman, protiprudu.org

O Roland Edvardsen

32 komentárov

 1. No jo, veci sa od marca 2014 zmenili a niektoré veci asi nepochopil správne.
  Autor článku pravdepodobne vychádzal z častého omylu, že na východe Ukrajiny žila ruská národnosť vo väčšine, čo nie je pravda. Ako som už v iných diskusiách spomenul – v Lugaňskom aj Doneckom kraji žilo menej do 39% ukrajincov ruskej národnosti, v ostatných krajoch ešte oveľa menej a nadpolovičnú väčšinu tvorili občania ruskej národnosti výlučne iba na Kryme. Za takýchto okolností by bolo akékoľvek odovzdávanie územia absurdistanom.

  Taktiež odpor voči štatútu ruského jazyka ako druhého štátneho jazyka Ukrajiny by bol za takýchto okolností úplne pochopiteľný a to nehovorím o tom, že ruský jazyk v skutočnosti nikdy nebol druhým ukrajinským štátnym jazykom a je to len rozšírená dezinformácia z dielne ruskej propagandy. Žiadne zakazovanie ruského jazyka sa skrátka nekonalo. Ruský jazyk mal a má iba štatút regionálneho jazyka a myslím, že je to takto správne. Na druhej strane je ale pravda to, že tvrdé jadro hnutia Sloboda malo dlhoročné výhrady aj k tomuto štatútu ruského jazyka a to by sa dá charakterizovať ako prehnané.

  Nacionalistické hnutia v Ukrajine prechádzajú mohutnou zmenou myslenia s posunom od krajného nacionalizmu k iným – umiernenejším formám. Napríklad hnutie Sloboda medzitým v parlamentných voľbách utrpelo krutú porážku a do parlamentu sa vôbec nedostalo. Dokonca taká najznámejšia „slobodovka“ a veľmi kontroverzná politička Iryna Farion utrpela knokaut vo vlastnom volebnom obvode! Podobnú krutú porážku utŕžil aj ďaleko umiernenejší Pravý sektor a do parlamentu sa taktiež nedostal(nezamieňať s jednotlivcami, ktorí sa môžu do parlamentu dostať vďaka inak fungujúcemu parlamentnému systému). No, autorovi článku sa takýto neúspech nacionalistov asi určite nepáči, ale na druhej strane nacionalizmus po celej Ukrajine zažíva veľké obrodenie v úplne inej forme – prijateľnej pre väčšinu národa a bez neracionálnych radikalizmov.

  • Ta som sa pobavil na patologickom Rusofobovi a hlasnej trúbe ´´Ukrajinských´´ serverov a štátnej tlačovej agentúry. Stavil som sa zo známymi že na tento členok zareaguje Jozef ako prví super a vyhral som.

   • A čo si vyhral? Zájazd do Luhanska s turistickou kanceláriou Červenej armády? 🙂

    • Čo som vyhral keď ti poviem budeš chcieť aj ty. Tu červenú armádu z EU si nechaj pre seba nie neprosím si hlavne tých komisárov NKVD z Ukrajinskou národnosťou ktorí pôsobili v rámci uzávierkových jednotiek Červenej armády. Takže sa nečudujem že dnes je ich toľko v Ukrajinskej národnej garde. Inač na každú sviňu sa voda vari a príde čas aj ta tie Banderovske svine.

     • Poviem ti to takto – snáď to pochopíš. Na Slovensku sú skupinky ľudí, ktorí uznávajú 1. Slovenskú republiku. Sú preto všetci Slováci fašistické (Tisovské) svine, ako si sa tak kvetnato vyjadril? Na Slovensku je aj dosť komunistov – dokonca vo vláde. Sú snáď všetci Slováci komunistické svine? Ak si to myslel takto, ospravedlňujem sa ti, že som nepochopil tvoju širokú, prívetivú ruskú dušu. Ak to tak ale nie je, prečo sa o Ukrajincoch vyjadruješ všeobecne ako o Banderovských sviniach? A k tým ukrajinským komisárom NKVD – ako tam mohli byť Ukrajinci, keď všetci bojovali za Banderu? Veď sú to všetko Banderovské svine. 🙂 A ja pevne verím, že ani jeden Rus nebol v NKVD či Čeke, tobôž nie ako komisár.

     • Osmóza, ty si neuverotelný.
      Vysvetli nám, alebo aspoň mne, kde sa Stopa vyjadruje, že všetci Ukrajinci sú Banderovci???
      Ja tam vidím iba, že „príde čas aj na tie Banderovske svine.“.

      Úplne kľudne a olopatisticky: on nehovorí, že príde čas na všetkých Ukrajincoch.
      Hovorí, že príde čas aj na „Banderovské svine“.
      Tak, ako v 1943 museli aj Nemci spacifikovať tie Banderovské svine. Zrejme vedeli, prečo.

     • Skús si prečítať aj ostatné Stopove príspevky. Pokiaľ mi niečo neušlo, vždy sa o Ukrajincoch vyjadroval iba ako o (nejaké pejoratívum) banderovcoch, prinajlepšom ako Ukroch pokiaľ išlo o aktuálnu situáciu.

     • Ja tu vidím 2, slovom DVA Stopove príspevky.
      Ani v jednom sa nič také netvrdí a ty na TIETO DVA reaguješ.

      O Banderovcoch si má každý právo myslieť svoje. Hlavne o ich dnešnej forme.

     • Ty a vieš že žiaden Rus nebol v ČEKE. Vieš že zakladateľ ČEKI bol Poľský žid. Veď som sa vyjadril úplné presne o tom že sa vari voda na Banderovske prasce a Pravo sekov. Pokiaľ ide o uzávierkové jednotky NKVD pravdou je že v nich bolo veľa Ukrajinských židov ako aj veľa Ruských židov. Čo ma za to zavrú. Veď taká je pravda. Kto financuje rôzne dobrovoľnícke batalióny na Ukrajine ktoré sa fotia hajlujuco so symbolmi SS ? Ukrajinsky židia. Či ma tu bude jeden súdruh chcieť presviedčať že to bolo vyrobene na Lubianke. Mam dosť takých truhlikov na ktorého som reagoval ktorí to vždy pekne prekrúcajú. Inač pre tvoju informáciu ja beriem Prvú Slovensku Republiku.

     • k tomu filmiu vyššie:
      Partizáni a zlí Nemci… pardón, zlí Rusi.

      Takým primitívnym čiernobielym ideologickým hnusom som neveril ani keď som mal desať rokov.
      Ale že v roku 2015 …. dospelý človek … dobrovoľne … na zamyslenie nad tým, žo za bláznov sem z Halíče preteká.

   • Môj zlatý ako vždy vedľa strieľajúci Stopa, rusofób ja veru nie som ani z rýchlika, akurát na rozdiel od teba a podobných prikvasených mudrlantov oceňujem skutočnú ruskú kultúru a nie pocukrené chcanky vytekajúce z ruských žúmp.
    Ale chápem, že ľuďom tvojho formátu to môže pripadať ako nektár a preto som k tebe ako vždy zhovievavý. Nakoniec, ruské chcanky sa neraz zviditeľnili viac než skutočná ruská kultúra a za posledných sto rokov striekali zo žúmp často tak vysoko, že to tebe a tebe podobným koprofilným matrioškám mohlo pripadať veľkolepejšie než fontány Baľšovo kaskada v Petergofe!

    • Hlavne že ty si presne strieľajúci. Mi sme idioti všetci vedľa no ty sa vždy trafíš. S tou žumpou trafil si sa no je viac na západ od Ruskej hranice. Je tvorená ´´dokonalými´´ analytikmi CIA prežívajúcimi v Kyjeve. Nie ty mňa šetríš no ja teba, lebo je tu dosť ľudí čo ti ´´pekne´´ napísali. Vieš ja ťa mam srdečne niekde …

 2. Z pohľadu kalifornského nacionalizmu sú ako Washington, tak i Mexico hrozbou pre národnú suverenitu. Namiesto toho, aby si vybrali buď jednu, alebo druhú stranu, tak by sa Kaliforňania mali postaviť na svoju vlastnú stranu a vybudovať úprimnú alternatívu.

  Ten článok nemienim hodnotiť ani v dobrom ani v zlom, je nepodstatný a irelevantný. Prečo k tejto téme neuverejnite aj vyjadrenia eskymáckeho šamana, ktorý tomu určite rozumie rozumie rovnako, ako Johnson? .

  • Aman Againsttime

   Nepovedal by som, že doktor filozofie a nacionalistický ideológ Johnson (jeho oblasti záujmu sú najmä filozofia, história a náboženstvo) ničomu nerozumie. Jeden z dôvodov prečo ho ako autora mám tak rád je, že na rozdiel od iných amerických bielych nacionalistov nie je orientovaný iba na rasu, ale je to i veľmi zanietený etnonacionalista a veľký obhajca práva národov na sebaurčenie (http://www.protiprudu.org/preco-podporujem-skotsku-nezavislost/), pričom myslím, že jeho postoje dosť súvisia s tým, že pôvodne začínal ako libertarián (skrátka miluje slobodu a ako sám hovorí nacionalizmus je v podstate aplikácia klasického liberalizmu v rámci národov).
   Článok nepovažujem za irelevantný. Myslím, že sa nájde dosť ľudí, ktorí sa s názormi v článku stotožňujú. Každý článok, ktorý obsahuje dobré myšlienky má zmysel uverejniť. Prop je silne pronárodne orientovaný web (netvárme sa, že to tak nie je) a texty, ktoré obhajujú etnonacionalistickú myšlienku sem zaiste patria.

   • Etnocentrický – tak má sa kalifornie odtrhnúť od USA? A čo Texas? Podľa neho zrejme, no nie?

    Ja nehovorím, že ničomu nerozumie – ale myslím, že nerozumie súčasnej Ukrajine o nič viac, ako my Texasským paramilitantom alebo problémom siouxkých domorodcov.

    Pretože súčasný problém nie je v týchto etnofolkloristoch, ale v osi Washington-Brusel-Kyjev, ktorá sa snaží rozpútať na východe Ukrajiny čo najvážnejší konflikt (nie, Moskva si vo svojéj sfére vplyvu nezakladá sama požiar, ako sa nás o tom snažia svetové média presvedčiť).

    Americkým „nacionalistom“ začnem viac dôverovať, čo sa týka schopností, keď si okrem doktorátov dokážu spraviť aspoň trocha doma poriadok. Pretože, aj keď bohatý a stále ešte výrazne biely národ, nákaza dnes pochádza od nich. A nemyslím len „židov“ . aby som to formuloval po vašom a zas na mňa nejaký židofil zbytočne nevyskakoval – proste je tam veľa vecí zhnitých. Aj medzi bielymi, bezpochyby.

    • Aman Againsttime

     Presne tak Norman, Johnson obhajuje myšlienku rozpadu USA a vytvorenia viacerých samostatných etnických štátov na jeho území (rovnako obhajuje ideu odsunu nebielych z Európy). Bieli by napr. vytvorili štát na severozápade USA (zahŕňajúci dajme tomu štáty Washington, Oregon a eventuálne sev. časť Kalifornie), ale eventuálne by sa mohlo vytvoriť i viac belošských štátov (hispánci a čierni by si tiež vytvorili vlastné štáty). Často sa píše o tzv. Bielej republike (pôvodcom tejto myšlienky je historik Michael O’Meara: http://en.metapedia.org/wiki/Michael_O%27Meara). Pripájam tiež článoček: http://www.protiprudu.org/biely-nacionalizmus-na-zapadnom-pobrezi/ Samozrejme, že to znie v súčasnosti poriadne utopicky, ale ide o tú najsprávnejšia (a najférovejšiu) ideu zo všetkých (začať sa musí najprv s ideami). A čo si budeme nahovárať: rozpad USA a vznik nejakého bieleho nacionalistického štátu by pomohli mnohému. Moslimom sa podarilo vytvoriť skutočné islamské štáty. Nebolo by skvelé, ak by sa niekde podarilo vytvoriť belošský nacionalistický štát?
     Predpokladám, že slovenským „nacionalistom“ tiež nedôveruješ, keďže tí nie sú schopní ani len spraviť si tie doktoráty. 🙂

     • No aspoň je myšlienkovo konzistentý.
      Ale vytvorenie „bielych“ štátov odtrhnutím považujem len za útópiu z bezmocnosti. Skôr sa stane, že sa naozaj odtrhne pomexičtená Kalifornia a Texas … ale aj tak, zvyšok by sa nestal biely ani osobami, ale ani ZAKONMI, spoločenskou ideológiou.
      Ja od amerických „nacionalistov“ nechcem teórie, ale chcem vidieť nejaké praktické pokusy, nejaké tendencie . Aby sme všetci boli múderjší, čo sa dnes dá alebo nedá robiť.

      Ja osobne teda ani nevidím cestu v etnickom „nacionalizme“, ale ako si to nazval, v tom rasovom. Lepšie povedané v tom eugenickom, v myšlienke a zákonoch, pretože prirodzene a bez pretvárky, tu nejde o to mať „izolovaný biely štát“, ale mať štát zložený trebárs aj z hispáncov, ale vediaci, že jeho podstata je v charaktere obyvateľstva. Musím ovšem dodať, že predsa len jadro ľudského bohatstva sú nordickí beloši, takže ak sa to stratí či znehodnotí, bude zle.

     • Aman Againsttime

      Norman, akýkoľvek multirasový, multietnický štát bude smerovať k totalite alebo chaosu. Takýto štát bude fungovať len keď jedna rasa bude v nadradenom postavení voči druhej (ako tomu bolo v minulosti v USA). Ale je to férový prístup? Jednoducho ide o utópiu. Černosi sú iní ako bieli a nútiť ich žiť v systéme, ktorý vytvorili bieli a kde platia belošské pravidlá je i voči nim nefér.
      Absolútne netuším čo presne si predstavuješ pod pojmom eugenický nacionalizmus? Eugenika je samostatná záležitosť – ktorá môže a nemusí fungovať v spojení s nacionalizmom. Hoci mám za to, že moderné nacionalistické hnutie by ju rozhodne malo presadzovať. Ale napr. na Slovensku sa do tohto nikto nepúšťa. A celkovo so súčasným slovenským nacionalizmom je to nemastné neslané. Mal by sa trochu zmodernizovať, viac hľadieť do budúcnosť – nie sa stále vŕtať len v minulosti (tým samozrejme nechcem povedať, aby si patrične nectil naše osobnosti a dejiny – absolútne nie!). Páčilo by sa mi však, ak by sa zbavil dvoch objektívne škodlivých, anti-belošských vírusov, ktoré však často nacionalizmus postihujú : a to šovinizmu a kresťanstva (zrovna juhoslovanský konflikt, ktorý sa spomína v článku a kde sa vraždili katolícki Chorváti s ortodoxnými Srbmi dobre ukazuje, v čom spočíva ich nebezpečenstvo). A v súčasnosti ho až príliš postihuje prehnané rusofilstvo – i z toho dôvodu som preložil zopár článkov kritickejších k Rusku. Tento trend totiž nevnímam pozitívne.
      A pokiaľ ide o amerických nacionalistov tak čo do stratégii sú úplne iný level. Dokonca majú i vlastné think thanky: http://en.wikipedia.org/wiki/National_Policy_Institute Organizujú prednášky, konferencie, majú i vlastné vydavateľstvá a pod. Je medzi nimi množstvo zaujímavých, akademicky vzdelaných autorov s originálnymi myšlienkami.
      Myslím, že v mnohom môžu poslúžiť i slovenským nacionalistom ako inšpirácia (preto od nich prekladám články).
      S tými nordikmi súhlasím. Každopádne ako to zariadiť, aby nevyhynuli? Práve etnonacionalizmus je jednou z ciest ako zabezpečiť ich prežitie.

     • Aman Againsttime

      Norman, ešte som chcel dodať poznámku, že inšpiráciu čerpám i od európskych autorov. Najmä francúzskych (Benoist, Faye, Pierre Vial, Venner). Mám tu napr. viacero článkov od novopravičiara Fayea. Ale predsa o trochu viac preferujem tých amerických a to z toho dôvodu, že sú viac podkutí pokiaľ ide o židovskú otázku. Intenzívnejšie sa na ňu zameriavajú a tiež jej i lepšie rozumejú: čo je pochopiteľné, keďže USA sú citadelou židovskej moci.

     • Eugenický smer („nacionalizmus“) – jednoducho charakter človeka-populácie ten najdôležitejší faktor. V dnešnej dobe naozaj intenzívnej imigrácie je to naozaj akútne.
      Charakter – od toho sa všetko odvíja – a je to geneticky dané. A „nacionalizmus“ – to znamená v mojom vyjadrení dnes hlavne jedno: pri spoločenských problémoch rešpektovať prírodné zákony.

      Myslím, že toto nie je žiadna veda, nič zvláštne a exotické nepropagujem, je to jednoduché a každy kto chce to chápe, o čom je reč.
      Nesúhlasia s tým najčastejšie ľudia, ktorí majú príliš ružovú predstavu o svete, ako sú všetci ľudia dobrotiví a schopní. My vieme, že táto ch redstava nie je reálna. Aleo vidí niekto niekte nejaký uskutočnený raj?

      Čo sa týka tebou spomínaného „šovinizmu“ – hej, to je to, čo je potencionálne nebezpečné na „etnickom nacionalizme“. Budeme bazírovať na rozporoch medzi slovákmi, maďarmi, čechmi, nemcami …. alebo je podstatnejšia belošská nordická jednota -európska, ruská, americká? (osobne mám ale dojem, že našťastie tieto rozpory moc nehrozia, každý ich nezmyselnosť akoby chápal, to je veľmi dobre)

      V USA sa vhzľadom na históriu mohli rozvinúť do otvorenejších formulácii problémov (väčšia sloboda slova), ale rovnako vhzľadom na históriu má u nich rasový problém a iné problémy odlišný charakter, ako v Európe.
      Keď už chceš počuť, dosť som skeptický aj voči tej rôznej „novej pravici“ z Francúzska či inde z juhu. Vlastne to má rovnaký problém, ako to, čo správne píšeš o „slovenskom nacionalizme“ – prílišné zameranie do minulosti. Tak nejako – asi treba naozaj rozlišovať medzi romantickým fašizmom a germánskou nacionálnou renesanciou. Na koho som strane v tomto spore, je jasné.

 3. „Za prvé, Sloboda a Pravý sektor sa majú údajne paktovať so Židmi, ba dokonca byť nimi kontrolovaní. Je zaujímavé, ako ľudia, ktorí prídu s touto námietkou, nikdy nekomentujú fakt, že Putin udržiava veľmi srdečné vzťahy so židovskou komunitou v Rusku, má prominentných Židov vo svojej vláde a tvrdí, že na Ukrajine bojuje proti „antisemitizmu.“ Prečo potom nie je i Putin kontrolovaný Židmi?“

  Prosím vás, co je tohle za úvahu? Putin se nikdy nedeklaroval jako nějaký nacionalista, ultrapravičák nebo snad fašista. Putin je vůdce státu, takže musí být vůdcem všech, tedy i ruských Židů. Je snad logické, že než by s nimi bojoval, je lepší s nimi spolupracovat. A podle toho, jak ruský stát řídí, má tato spolupráce pozitivní výsledky.

  Pravý sektor sám sebe ale takhle deklaruje. Pokud se však členové PS staví do pozice nacionalistů, pak by si měli uvědomit, kdo byl u kořenů bolševismu, kdo způsobil hladomor ve 30. letech, kdo má na svědomí miliony ztracených ukrajinských životů. Pokud se odkazují na dědictví Bandery, pak by si měli uvědomit, že právě Bandera nebyl vůbec žádný židomil, naopak proti nim aktivně a tvrdě vystupoval. Pravý sektor a další ukrajinští naciolisti byli pouze využiti jako kanónefuter do služeb zájmů židovských oligargů, působících na Ukrajině, to je dnes už jisté. A ukrajinští nacionalisté se projevili jako hloupé ovce, které se nachávají poslušně košerovat v boji proti svým bílým slovanským bratřím z Novoruska.

  http://deliandiver.org/2014/12/ukrajinsky-pravicovy-vudce-je-prekvapive-zid-a-je-na-to-jeste-prekvapiveji-hrdy.html

  • Kladiete rovnítko medzi nacionalizmus a antisemitizmus – čo je však iba propaganda neomarxistov, ktorí narážajú na národný socializmus. Vďaka tomu môžu označovať všetkých nacionalistov za nacistov a teda antisemitov. Len ako perličku pripomeniem, že národný socializmus nebol založený na antisemitizme. Takže všetky asociácie nacionalizmus – antisemitizmus sú chybné, sú to dve veci, ktoré spolu vôbec nesúvisia. Z toho aj vyplýva, že všetko, čo ste napísal, nedáva žiaden zmysel – jedine ak z pohľadu červenej ľavice, ktorí absolútne všetko, čo vybočuje z ich myslenia, označujú ako fašizmus a nacizmus.

   • Jáj, židovský nacionalizmus je to, čo tu propagujete.

    No to ste mohli povedať hneď – ešte pred tým, než vás ľudia odhalili.

    • Tvoje myšlienkové pochody sú pre mňa stále väčšou záhadou. Možnosti, prečo to robíš, sú (v rýchlosti) nasledovné:
     – buď si naozaj taký tupec, akým sa robíš, čomu však veľmi neverím
     – máš silné ego a averziu proti ľuďom, ktorí si dovolili s tebou nesúhlasiť a máš nutkanie ich za každú cenu zhovadiť, aj keby to malo dopadnúť opačne
     – duševná porucha typu mesiášskeho komplexu

     Je možná aj kombinácia… 🙂

     P.S. Prestaň brať všetko, čo je tu napísané, ako by na tom záležal osud sveta. Len diskutujeme, vymieňame si názory. Ak si myslíš, že tomu pomôžu takéto vyjadrenia, tak OK.

     • No hej, musel by som ti to zrejme vysvetlovať polopatisticky, v čom robíš chybu, pokúšajúc sa spojiť alternatívu voči -tvojim slovníkom- židom a submisivitou voči tým istým „židom“ – ale to nebudem, práve preto, že to tu neberiem až tak vážne.

      Ale vysvetliť ti asi treba, že je mi úplne jedno, ak niekto so mnou nesúhlasí, na to sme na webe už všetci príliš zvyknutí, takže túto podivnú teóriu už neopakuj. Ale nie je mi jedno, respektíve nemožno zabudnúť, ak sa niekto prejaví ako morálny analfabet či slepec – a to nie voči mne, ale voči situácii.

      A tie psychologizácie či psychiatrizácie – na to fakt nemáš, nechaj si mesiansky komplex pre seba.

      Nadávaš tu ľuďom, čo vám napíšu seriózne prispevky (nemyslím mňa) a potom sem sám daš takú grcaniunu, ako dnes o 8:44 – to nech sa nik nehnevá, to ťa treba vysmiať.

     • Opäť sa prejavuješ negativisticky.

      1. Nikdy som tu ľuďom nenadával, to si ma s niekým pletieš. Toto tvoje tvrdenie je lož. Maximálne som ich ironizoval, prípadne sa im posmieval – moja chyba, ale aj ja mám iba jedny nervy. Nikdy som však nepoužil vulgarizmy, teda nadávky.

      2. Naozaj si myslím, že klásť rovnítko medzi antisemitizmus a nacionalizmus je nezmysel. Chceš snáď tvrdiť, ža ak by teraz okamžite zmizli zo sveta všetci Židia, že nacionalizmus skončí, lebo nemá nepriateľa? Zrejme máš opačný názor, preto by som poprosil, ak by si mi ho vysvetlil. Priznávam, že možno je to iba mojou nechápavosťou.

      3. Rovnako nechápem, čo si mal na mysli mojou „submisivitou“ voči židom. Nemyslím si, že jediný môj príspevok bol voči nim „submisívny“, preto poprosím o objektívne vysvetlenie, v čom tú submisivitu vidíš. Možno to je tým, že máš svojský – teda vlastný – výklad „antisemitizmu“ či „sionizmu“ či „židov“, o ktorom vie iba pár ľudí. Ja stále ponímam antisemitizmus ako (vykonštruovanú) teóriu o „nenávisti voči Židom len kvôli ich rase alebo viere“. Pokiaľ to chápeš inak, je to výhradne tvoj problém. Alebo sa nechápeme vo význame slova submisivita. Naozaj neviem…

      4. „Prejavujem sa ako slepec voči situácii“. To je z tvojho hľadiska možné. Rovnako je možné, že z môjho hľadiska sa tak javíš ty. To je jednoducho sloboda názoru – čítame rôzne texty, stretávame sa s rôznymi ľuďmi, je preto úplne jasné, že pravdepodobne aj budeme mať na isté veci rôzne názory. Alebo zavedieme znova boľševické spôsoby a la „So Sovietskym zväzom na večné časy“ alebo „Kto stojí na chodníku, nemiluje republiku“? Zmier sa s tým, že ľudia majú rôzne názory. Ja som ochotný svoje postoje revidovať na základe logickej argumentácie. Tu som sa jej bohužiaľ nedočkal. Ale ak mi niekto podá relevantné fakty a dôkazy miesto dojmov a pocitov, nemám problém priznať, že som sa mýlil. Iba hlupák nemení svoje názory – tým myslím v tomto konkrétnom prípade na udalosti vo svete, aby si ma hneď neobvinil z nejakej submisivity voči Židom.

      5. Máš pravdu, že nie som vyštudovaný psychiater, preto moja „diagnóza“ bola skôr mojím dojmom, nie skutočnou lekárskou diagnózou. Ale vyštudovaný psychiater nie si ani ty – alebo sa mýlim? 🙂

     • 1. Tak mi nepíš, že „je to lož“, keď dobre vieš, čo myslím. Ak si náročný na iných, musíš byť aj na seba.

      2. Toto je podstatný problém, ale nebudem teraz rozoberať – práve preto, že je to podstatné.

      3. V princípe podsúvaš „antisemitizmus“, teda postoj k nejakému etniku, tam, kde sa hovorí o mocenských štruktúrach. Tým to začalo … azda budeme mať ešte čas to ujasniť.

      4. Áno, to je otázka postoja, to ti neberiem, ale v určitých veciach nejestvuje moc možností na kompromos. Ani na dialóg – roste to nemá zmysel.

      5. V každom prípade ma oberáš o čas, ktorý by som naozaj mohol použiť lepšie, ak sa neurazíš. Nie som malý, nebaví ma už hádať sa na webe, aj keď, ako píšeš, človek si samozrejme občas buchne do stola.
      howgh

     • Niektoré pojmy si vykladáš veľmi široko a svojsky. Potom je problém asi všetko. 🙁 Je mi ľúto, že som nás oboch obral o čas. Zdá sa, že zbytočne.

  • Aman Againsttime

   Samozrejme, že Putin nie je nacionalista, ale viacerí ľudia na Slovensku (vrátane niektorých slovenských nacionalistov) si to myslia a robia z neho ďalšieho Krista. Článok je o.i. i reakciou na prehnané rusofilstvo v istých kruhoch.

 4. http://sclabonia.sk/2014/10/madari-bratia-nasi/

  ako sa vam paci tento clanok a prispevky nan?

 5. Článok dobrý, ako vždy od tohoto nebojácneho chlapca Gregoryho, ale zdá sa mi napísaný trochu ‘potmehúdsky’…, taka by sa aj koza nažrala,ale aby aj kapusta ostala celá…alebo “ani ryba ani rak”….

  “…český a slovenský model priateľského „rozvodu“….”
  Inakší ani nemohol byť, Slováci si nenárokovali Tešínsko..
  ani Podkarpatskú Rus…
  ani neodstúpili Rakúšanom Petržalku a Maďarom južné Slovensko….
  ani od Poliakov nežiadali nazpät zatatranské dediny…atď., atď.

  Český a slovenský národ sú užasné národy – nikdy neboli porazení, lebo mikdy nebojovali…

  “Prečo potom nie je i Putin kontrolovaný Židmi?”
  Preto lebo je kontrolovaný Centrálnou Bankou – je teda na každého posúdenie…kým je…

  “V skutočnosti nájdeme Židov na oboch stranách tohto konfliktu- ako to už býva pri každom konflikte….”
  Tak tu sa trafil…alebo sa pozabudol o čom je reč v predchádzajúceom bode?

  “…veľký obhajca práva národov na sebaurčenie…”
  Americkí Indiáni dostali namiesto sebaurčenia deky, nainfikované kiahňami a zomierali na tisíce…

  “…etnonacionalistickú myšlienku…”
  Sú to a navždy budú len myšlienky…, už dávno prestali byť, čo by len túžby…

Leave a Reply