Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ukrajinská kríza: Poľsko stavia 50 metrové veže na hranici s Ruskom

Ukrajinská kríza: Poľsko stavia 50 metrové veže na hranici s Ruskom

Russisch-polnischer Grenzübergang Mamonowo-2Foto: Dopravná značka v pohraničnej oblasti ruskej exklávy Kaliningrad: 200 kilometrov spoločnej hranice s Poľskom

Nové strážne veže majú poľským pohraničníkom umožniť pohľad do ruskej exklávy Kaliningrad. Táto krajina NATO zriaďuje tieto zariadenia potom, čo Moskva v regióne umiestnila rakety Iskander.

Len 200 kilometrov hranice delí Poľsko a Rusko, avšak o jej ochranu sa vláda vo Varšave zjavne strachuje. Tento člen NATO zriaďuje podľa správy BBC na hranici k ruskej enkláve Kaliningrad pozorovacie veže. Tento britský vysielač sa odvoláva na poľskú spravodajskú agentúru PAP.

Poľsko tým zrejme reaguje na oznámenie Ruska, o umiestnení taktických rakiet typu Iskander. Podľa prezidenta Vladimíra Putina boli rakety do tejto exklávy dopravené v rámci vojenských manévrov v strede marca. Vyzbrojenie nastalo v čase, kedy je napätie medzi Ruskom a Západom kvôli Ukrajinskemu-konfliktu už beztak vysoké.

Týchto šesť pozorovacích veží sa má týčiť do výšky 50 metrov a majú poľským pohraničníkom dodať zábery z hraničného regiónu. Náklady sa majú vyšplhať v prepočte na cca 3,4 milióna Eur, 75 precent z toho má byť zaplatených z rozpočtu EÚ pre ochranu vonkajšej hranice. V súčasnosti sa technika na pozorovacích vežiach testuje, v júni má byť systém schopný nasadenia.

Z Poľska vedú 4 cesty na ruské územie, v uplynulom roku ich použilo cca 3,2 milióna Poliakov a 3,3 miliónov Rusov na cestu k susedom. Aj Litovci majú spoločnú hranicu s ruskou exklávou.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

Jeden komentár

  1. A z tých veží budú hádzať na Rusov svoje poľské jablkááááá 🙂 a všelijaké svoje poľské výrobky.

Leave a Reply