Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ukrajinská kríza: Moskva vyčíta USA a EÚ nedodržanie Budapeštianskeho memoranda

Ukrajinská kríza: Moskva vyčíta USA a EÚ nedodržanie Budapeštianskeho memoranda

rusko-ministerstvo_zahraniciaUznaním štátneho prevratu v Kyjeve porušili podľa ruského ministerstva zahraničia EÚ a USA povinnosti vyplývajúce z Budapeštianskeho memoranda, ktorým mala byť garantovaná suverenita Ukrajiny.

Budapeštianske memorandum o bezpečnostných garanciách v súvislosti s pristúpením Ukrajiny k Dohode o nerozširovaní atómových zbraní bolo podpísané 5.decembra 1994 v Budapešti v rámci konferencie KBSE (Konferencia o bezpečnosti a spolupráci v Európe). V tejto sa zaväzujú USA, Rusko a Veľká Británia garantovať bezpečnosť a teritoriálnu integritu Ukrajiny ako nejadrového štátu.

„V súvislosti so situáciou na Ukrajine niektorí naši partneri neopomenuli príležitosť, poukazovať na záväzky Ruska z Budapeštianskeho memoranda z roku 1994“, zaznelo v stredu v komentári na internetovej stránke ruského ministerstva zahraničia.

V tejto súvislosti sa vnucuje otázka, ako sa hrozby zo strany EÚ a USA počas nepokojov v Kyjeve, zaviesť sankcie voči ukrajinskému štátnemu vedeniu (za prezidenta Janukoviča) zhodujú s týmito garanciami.

„Čo to je, ak nie hospodársky nátlak voči suverénnemu štátu?“, hovorí sa v komentári ďalej. Všetko to sú príklady preto, že USA a EÚ aktívne podporovali štátny prevrat v Kyjeve a tým jednali proti politickej nezávislosti a suverenite Ukrajiny, čo je porušenie voči záväzku z Budapeštianskeho memoranda.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RIA

O ::prop

41 komentárov

 1. Zlodej kričí chyťte zlodeja. Toľko sprostostí čo to Rusko stihlo vychrliť do éteru je až k neuvereniu.

  • myslím, že sprostosť je to, čo si vychrlil ty.

   • Je to predsa jeho praca, za sirenie klamstiev sa plati; len dalsi systemovy agent, a.k.a. troll. Bohvie ktora z mimovladiek ho ma na starosti.

  • Mas este nieco, cim by si mohol pobavit,alebo povies aj fakty?

  • Napíš konkretne, samonasieranie, prepáč výraz, škodí zdraviu

  • K neuvereniu je skôr to, že týmto fantazijným výmyslom FSB ľudia bez najmenšieho zamyslenia veria. Možno aj priznajú, že časť týchto fantázií pochádza z dielní ruských tajných služieb. Reakcia? No a čo. Veď je to „naša“, slovanská, nežidovská tajná služba a chce nám iba dobre… Viď aj ďalší príspevok maršala Žukova.

   Lož je lož, pravda je pravda. A pravdu nebudem potláčať len preto, že mi nevyhovuje. A to platí pre všetky strany.

 2. Jozef nie si ty žid v službách amerického negerského klamára obamu?

  • Áno, odhalili ste ma! Som žid v rukách negrov a ešte aj cigán, takže by som klamal kľudne aj zadarmo. K Amerike prechovávam nekonečnú úctu za jej sociálnu politiku, nakoniec platia ma ako inak americkí židia a to veľmi dobre. Preto som si samozrejme ako dobre zaplatený klamár nemohol odpustiť nakydať na Sovietský zvä – pardón – Rusko, ktoré vo svojich médiách vysiela z lásky a dobrosrdečne do celého sveta tisíce hodín čistučkých snehobielych právd bez akejkoľvek propagandy, za ktoré vy – hrdí znalci svätého písma,bojovníci za pravdu a čistotu dennodenne hrdinsky nasadzujete pred monitormi svoje životy! Takúto jasnú žiarivú čistotu si ja jednoducho nedokážem odpustiť pošpiniť, obzvlášť keď aktuálne svetu odhaľujete číročíru pravdu u nacistickej, Banderovskej, židom a amerikánom zapredanej Ukrajine a Maidane, o ktorej samozrejme tvrdím, že o nej absolútne nič neviem. Zo svojej špinavej prirodzenej židovskej chamtivosti som nemohol odmietnuť Obamovu ponuku pošpiniť svojimi šťankami vaše priezračne krištáľovo čisté vody. Ale nedá sa nič robiť – mútil som vodu a bol som odhalený. Ešte že ste neprišli aj na to že som aj Maďar. No nič. Neostáva mi nič iné, len plávať. Proti prúdu!

   • No…. aspoň že si sa priznal.

    • Vymlátili to zo mňa!!!

     • maršal Žukov

      Jozef, Jozef, dalo by sa to aj inteligentnejšie. Tento jednoduchý spôsob tvojej obrany svedčí o tom, že asi nebudeš erudovaný platený agent, ale užitočný idiot. Neber to prosím ťa ako urážku, ale je to odborný termín charakterizujúci činnosť osôb, ktorý ti dúfam nemusím podrobne vysvetľovať. Možno to slovko „idiot“ v tomto odbornom termíne je príliš kruté a keď dotyčný zistí, že ním je, tak sa nedosiahne podnietenie jeho vnútornej snahy o nápravu, ale pravý opak – dotyčný sa urazí a uzavrie. Mal by som navrhnúť zmenu tohto termínu na užitočný dezinformovaný dobrovoľník, ale je to príliš dlhé, ak máte niekto iný návrh, pošlite.
      Ja sa absolútne nečudujem, že mnohí prijímajú správy v prospech Ruska (konkrétne v prospech Putinovho Ruska) nekriticky a hltajú ich bez ochutnania a predžutia. Je za to zodpovedná židovská protiárijská propaganda tiahnúca sa našimi dejinami a súčasnosťou. Táto bezbrehá odporná propaganda dohnala ľudí k tomu, že uvedomujúc si jej vplyv a silu logicky hľadajú protisilu, ktorá by ju mohla poraziť. A touto protisilou je Putinove Rusko. A je to JEDINÁ protisila, ktorá má šancu – a myslím, že nepreháňam – zachrániť tento svet pred katastrofou. A preto je v pude sebazáchovy nevyhnutné túto silu všemožne podporovať a to aj nekriticky a slepo. Orhanizmus v pude sabazáchovy koná slepo extrémne pudovo a slepo, tak by sme mali aj my podporovať Putinove Rusko, lebo sa nachádzame v najvyššom stupni ohrozenia a aktivácia pudu sebazáchovy je nevyhnutná.

     • Vážený pán Georgij Konstantinovič, po znôške nezmyslov čo som si tu prečítal mi už slovo idiot vadiť absolútne nemôže. Sám som presvedčený o tom, že v dnešnej dobe internetu si dokáže hocijaký priemerný idiot pozrieť napríklad Rossia1 a do pol hodiny zistiť, aké sprostosti sú tam napríklad ohľadom Ukrajiny narozprávané. To ma zároveň privádza k myšlienke, že ak si toto dokáže zistiť hocijaký priemerný idiot, v prípade pro-Putinovsky orientovaných indivíduí na tejto stránke sa najskôr jedná o idiotov nadpriemerných!

      Veľmi ma zaujala časť o organizme a aktivácii pudu sebazáchovy. Sám sa tak trochu považujem za amatérskeho biológa, snáď Vás preto neurazí keď Vás začnem oslovovať pán kolega. Vážený pán kolega, doteraz som si naivne myslel, že vysoko rozvinutý organizmus ako človek v rámci pudu sebazáchovy koná slepo a extrémne pudovo zásadne iba v čase akútneho ohrozenia, keď organizmus nemá čas využiť k svojej obrane mozog. Celkom zjavne som sa mýlil, pretože som nevzal do úvahy organizmy, pre ktoré je už samotná okolnosť vyžadujúca použitie mozgu dôvodom k slepým a extrémnym pudovým reakciám. Pôvodne som si tieto reakcie dával celkom nevedecky do súvislosti s mentálnym a fyziologickým stavom týchto organizmov, ale včas ste ma poučili. Bohužiaľ ale musím konštatovať, že pravdepodobne trpím genetickou poruchou, nakoľko mám narušený pud sebazáchovy a taktiež trpím mentálnou slepotou, nakoľko o židovskej proti-árijskej propagande tiahnúcej sa našimi dejinami ja nič neviem a doteraz som ju nezbadal. V tejto súvislosti ma ešte napadá dodať, že organizmov zmýšľajúcich podobne ako ja je v našej „árijskej rase“ požehnane a tak mi z tohoto stavu nutne vyvstáva odborná otázka – ide o prirodzený evolučný degeneratívny proces našej rasy alebo bola naša „árijská rasa“ geneticky vždy tak nízko mentálne vybavená, že ju celé dejiny až po súčasnosť dokáže ohrozovať nejaká bezbrehá odporná židovská propaganda? Neviem ako Vám pán kolega, ale mne z toho na základe logiky, znalosti biológie a vašich vlastných zdôvodnení vychádza jedine to, že naša „árijská rasa“ dlhodobo nezvláda tlaky evolúcie a naopak – že je „židovská rasa“ evolučne na vzostupe. Inými slovami – akútne záchvaty pudu sebaobrany by už v takom prípade nepomohli a jediným výhodným evolučným východiskom by bola iba asimilácia, aby to naša úžasná „árijská rasa“ uhrala aspoň na remízu! Ledaže by to všetko bolo iba sci-fi a všetko je v skutočnosti úplne, ale úplne inak. Pravda, pán kolega..?

     • Po dlhšej dobe, som sa konečne dobre zabavil. Presne pre toto chodím rád na prop. Takéto diškurzy si na SME jednoducho neprečítam.

   • si to čo si. si to čo si aj v poslednom príspevku priznal. si to, čo aj celý terajší prop. nie ten bývalý. ten bol kritizovaný, zosmiešňovaný, napádaný, stíhaný. a bol tiež registrovaný v usa. a musel ukončiť svoju činnosť na tlaky „vyhuleného národa“. a zrazu fénix vstal z popola po dvoch rokoch. ale kto je ten novy prop? ten predchádzajúci bol lampou v tme našich médii. a tento nový? ten je tiež lampou v tme. ale má iný účel. predchádzajúci osvetľoval cestu vpred. terajší len svieti, aby prilákal motýľov k svojmu svetlu ……… aby mohli byť chytení a zničení.
    a ty si olej v tej lampe.
    ľutujem ťa. …… ale ani nie, ty by si ma tiež neľutoval. vašimi prostriedkami je teror, strach a ničenie.

 3. Napíš konkrétne, lebo také samonasieranie sa škodí zdraviu. Janko

 4. maršal Žukov

  Tak toto sa mi naozaj podarilo. Jozefa som vyprovokoval k tomu, aby sa vyzliekol. Urazil sa, ale neuzavrel sa do seba, lež rázne vyrazil do protiútoku ako sa na obrezaných revolucionárov patrí. Tým samozrejme netvrdím, že je obrezaný… Ale iba on sám vie, ako sa mu triasli prsty pri písaní slov „naša árijská rasa“…
  Klifton: potlesk.

  • Neviem ako to je s Jozefom, ale ja si myslím, že tvoj príspevok nabádajúci k stádovitosti a správaniu oviec je aj podľa mňa idiotský. Potláčať pravdu v mene „vyššieho dobra“, akceptovať lži len preto, že sú postavené proti iným lžiam, hľadanie nového pastiera pre svoje stádo oviec je pre mňa nepochopiteľné. V čom si iný, ako tí – ako si napísal – „obrezaní revolucionári“? V záujme „vyššieho dobra“ (možno „menšieho zla“) si ochotný klamať, podvádzať, osočovať. Proste – židoboľševické maniere.

   Stavím sa, že si bol voliť v prezidentských voľbách a že pôjdeš znova. Prečo to spomínam – je to totiž o charaktere, ktorý si prejavil vo svojom príspevku. Pôjdeš voliť tzv. „menšie zlo“ (je jedno, či to pre teba bude Fico alebo Kiska), teda voliť proti niekomu, miesto toho, aby si sa postavil za niekoho. Ovca, ako sa patrí.

  • Ja sa veľmi nechcem zapájať do Vašej výmeny názorov, ale podľa mňa ťa Jozef zjedol aj s topánkami… mňa si tiež veľmi nepresvedčil s pasážou o pude sebazáchovy. Nekriticky a slepo niečo podporovať je vydláždená cesta do pekla, nech je už úmysel akýkoľvek. Utilitarizmus (resp. konzekvencializmus) proste nemusím… just sayin‘.

   • maršal Žukov

    osmoza – to nie je o nabádaní k stádovitosti. Keď chceš reálne zhodnitiť stupeň politicko-ekonomického vedomia 80% národa, tak musíš jednoducho skonštatovať, že sa jedná o neuvedomelé stádo a preto je v jeho vlastnom záujme potrebné v situácii, keď nevidí číhajúcich uvedomelých, silných a vycvičených vlkov za ohradou, ochrániť ho. A na to potrebujeme Putinove Rusko. Alebo máš vypracovaný algoritmus ako zo Slovenska spraviť Švajčiarsko nezávislé od mocností… Tak to by som sa ti klaňal denne 10 krát. Skutočne, to nemyslím zo srandy.
    Bojovať proti propagande PRAVDOU sa dá len vtedy, keď sú ovce 100%-ne uvedomelé, čo bude asi vieš kedy… Proti propagande sa bojuje kontrapropagandou. Tiež sa mi to nepáči a radšej by som schvaľoval PRAVDU, ale v tomto prípade sa jedná o svätú propagandu.
    To, čo treba skúmať v politike a ekonómii, je motív, resp. cieľ. Ak je cieľom ruskej kontrapropagandy obrana Rusov a Ruska pred židoboľševickým morom, tak je táto propaganda svätá. Ono sa totiž nejedná len o obranu Ruska a Rusov, ale časom možno zistíš, že o obranu minimálne celej Európy, ak nie planéty. Inak by som o ruskej propagande hovoril, keby Rusi mali chúťky ovládnuť všetky svetové ropné polia, zlato a obilnice a cez alterMMF vyciciavať rozvojové krajiny… Nemyslíš???

    Nithus – používanie cudzích slov nie je znakom múdrosti, to len na okraj.
    V živote sú situácie, keď sa musia obetovať ideály a je nevyhnutné pridať sa na jednu stranu. Vyzývam takisto aj teba, aby si aspoň načrtol alternatívu. Ako rozcvičku skús načrtnúť, akú mal Tiso alternatívu, aby nebol ešte aj dnes obviňovaný z vyvražďovania židov.
    A keď sa tak pozerám, kam smeruje dnešné Rusko a kam my, tak o obetovaní ideálov by som v našom prrípade ani nehovoril. Skôr o nájdení tých skutočných, keď už. Samozrejme, všetko so zdravou rezervou, zas aby si si nemyslel, že som úplne zaslepený Rusofil. Celý čas tu hovorím o tom, v akom sme ohrození a akú máme možnosť dostať sa z neho.

    • Ďakujem za vysvetlenie. Pochopil som, avšak nestotožňujem sa s ním a nikdy sa stotožňovať nebudem.

     Je to však tvoj názor a tvoj postoj, máš na to právo. Ja zasa mám právo na svoj postoj.

     • maršal Žukov

      to samozrejme máš, každý má právo na názor a to nás obohacuje. Zatiaľ som sa však nestretol s názorom, ktorý by aspoň trochu presvedčivo načrtol možnosti Slovenska v tejto geopolitickej situácii. Vždy sme boli prinútení pridať sa na niekoho stranu a tiež sa mi to nepáči, ale bohužiaľ, nemáme a nemali sme na to armádu, aby sme sa takémuto rozhodovaniu vyhli. Radšej prežiť za každú cenu a počkať si na svoju šancu. A myslím, že tá šanca je tisíckrát reálnejšia za situácie, keď Rusko bude minimálne silnou protiváhou anglosasko-židovským boľševikom. Ideálne by bolo, keby vymenilo súčasného hegemóna kompletne aspoň vo východnej Európe.
      Všetci sa bojíte Ruska kvôli emotívnym záberom z augusta 1968. To nebolo Ruské Rusko, ale boľševické. Rusi sú naši bratia. Radšej si pustite emotívne zábery z Belehradu 1999. To je iná kávička, súdruhovia.
      Tak čo, už trochu vidno ten rozdiel?

     • Na to ti odpoviem citátom Konštantína Čulena:

      Pán Boh nikdy nepomáhal leňochom. Nepomáha ani zbabelcom. A nepomôže ani národu, ktorý si nechce pomôcť sám. Tu absolútne platí zásada: Národ, pomôž si sám! Potom ti ani Boh svoju pomoc neodoprie!

      A Čulen napísal ešte jednu vec ohľadom „veľkého ruského brata“, tú si už tak presne nepamätám, ale skúsim parafrázovať:

      Spoliehanie sa na svojho veľkého slovanského brata je len také hrozenie malého chlapca, že má veľkého brata, ktorému je však jeho malý brat úplne ľahostajný…

    • “ používanie cudzích slov nie je znakom múdrosti, to len na okraj.“

     Čo majú všetci s touto frázou? Nikdy som ju nepochopil ako reakciu na odborný termín.

     Ver mi, moju alternatívu počuť nechceš. Ja svet nechápem až tak extrémne dualisticky západ vs Rusko. Systém sa potrebuje ozdraviť sám vznútra a nie podporovať akože protipól, ktorý má podobné záujmy, len používa iné metódy. Druhú studenú vojnu nepotrebujeme.
     Tiso bol v úplne inej situácii ako sme my dnes, nemiešaj hrušky s jablkami. Hovoríš o ohrození. V akom sme my dnes ohrození v porovnaní s tým čomu čelil Tiso? Robíš si srandu?

     • maršal Žukov

      Nithus, chcem počuť všetky alternatívy. Ja nie som Hitler a ani nejaký troll, ktorému ide o presadzovanie svojho názoru za každú cenu. Jediné, čo chcem, je podnecovať k uvažovaniu. Preto si veľmi rád prečítam aj iné podnecujúce názory…
      Ani ja nechápem svet extrémne dualisticky, ja len popisujem terajšiu situáciu. Vlastne nie tak úplne, dovoľujem si odhadnúť skorú budúcnosť. Teraz ešte nie sme v situácii, v akej bol Tiso, ale ak nespravíme nič, tak v nej onedlho budeme.

      Počkaj, počkaj! O svetovládnych záujmoch Putinovho Ruska by si mi mohol niečo bližšie porozprávať, neviem o ničom, čo by im nasvedčovalo a nepočul a nečítal som o nich nikde… Samozrejme nepočítam do toho Tymošenkovej nepríčetné bľabotanie.
      Ak zároveň nenačrtneš závažné indície svedčiace o svetovládnych záujmoch Ruska, tak nemáš právo tvrdiť, že sa jedná o „akože protipól s podobnými záujmami, len inými metódami“. To nie je vec názoru, ale tvrdenie, ktoré by sa malo nejako podložiť. Dokázať dôkazmi sa tu samozrejme nedá nič, ale dá sa tvrdenie podložiť závažnými indíciami.

     • Podľa mňa je perspektívna, no zatiaľ neexistujúca alternatíva: Zreformovaná decentralizovaná EU, ktorá nerobí prostitútku USA. Ale ako vravím, nebudeš o tom chcieť počuť. Reakcia na EU sa tu nesie v duchu „apage satanas“.
      Pochybujem, že budeme niekedy v blízkej budúcnosti v situácii v akej sme boli v 30tych rokoch, keď nám dali ultimátum a stratili sme 11 000km² svojej krajiny. Jednoducho takéto nebezpečenstvo prichádzať nevidím odnikadiaľ, asi som slepý.

      Nehovorím o žiadnej svetovláde, v tú de facto (momentálne) neverím. Hovorím iba o mocenských záujmoch dvoch veľkých hráčov na svetovej scéne a tie sú proste cítiť na oboch stranách. Ak Krym nie je dostatočnou indíciou, že tak ja už potom neviem…

  • Nechcem vám brať ilúzie drahý pán maršál, ale nechať sa verejne vyvesiť za svoje vlastné trenky mne nepripadá ako práve bravúrna metóda na získavanie informácií. Obzvlášť keď sa stačilo opýtať a nemuselo vás potom celý deň štípať medzi polkami…

   V žiadnom prípade som sa neurazil a pokiaľ vám môj komentár pripadal ako protiútok, nemali ste mi tak zábavne nahrávať. Nabudúce odporúčam miesto slovného tenisu niečo menej náročné.;)

   Ale aby som bol trochu vážny – v podstate sa stotožňujem s tým, čo napísali Nithus a tiež Osmoza, až na ten židoboľševizmus o ktorom ja nič neviem. Neviem ako ste to mysleli s tými trasúcimi sa prstami, ale pokiaľ sa vám zdalo že som pri slovách árijská rasa písal hrboľato, zrejme to bude tým, že som si pri ich písaní plieskal dlaňou o čelo. Bez urážky, ale také témy v dnešnej dobe už fakt nemusím.

   • maršal Žukov

    Jozef, Jozef, toľko srandy v jednom príspevku! A aká inteligentná snaha o poníženie držiteľa pravdy, keď strácam argumenty…
    Najlepší bol ten vtip o neexistujúcom židoboľševizme :-))
    Ak sú témy, ktoré nemusíš, tak to neznamená, že tie témy neexistujú. Skôr naopak.

    • Ale no tak, pán kolega, nepreceňuj moje podpichnutia a ani vlastné argumenty, obzvlášť keď si žiadne nepredložil. Že je pojem árijská rasa dávno prekonaný je jednoducho vedecký fakt, nechápem ako sa toho ešte môže v dnešnej dobe niekto zubami nechtami držať a to ti hovorím ako beloch a kresťan.

     To o židoboľševizme to nebol vtip, ale realita. Keďže o židoboľševizme niť neviem, ťažko s niekym kto o ňom rozpráva môžem súhlasiť, pravda?

 5. Jozko ty si mi ale krasny dilino

 6. Jozko Ty mas biologa v slipoch papagaj;tvoje analyzy si strc do analu,nicomu nerozumies

 7. maršal Žukov

  osmoza – vidíš, Konštantínovi Čulenovi slepo veríš a mne nie 🙂 A mohol by si aspoň trochu…

  • Sám si sa priznal, že klamanie v zmysle „účel svätí prostriedky“ je pre teba v poriadku. A chceš aby som ti veril… 😀 Už som tu bol ponazývaný všelijako, ale idiot skutočne nie som. Urobil by som lepšie, ak by som radšej veril Ficovi 😀

   • maršal Žukov

    ale no táááák! Ty si sa urazil? Veď som jasne napísal, aby si to nebral osobne, že je to všeobecný termín, ktorým sa pomenúva neúmyselné napomáhanie. Tak teda prepáč.
    Nuž, keď ste sa ovečky takto nechali médiami nahnať do hry Fico – Nefico, tak teraz budete musieť dôverovať Ficovi, lebo tento Nefico, to je hotový satan.

    • Urazil? JA? Ty naozaj nevidíš tie smajlíky v mojich príspevkoch? 😀

     Na základe toho ma napadá – naozaj vidíš dobre to nebezpečenstvo? 😉

     • maršal Žukov

      tak podobnú otázku som už dostal tento piatok. Tiež som sa v niečom mýlil a otázka znela: nemal by si sa zamyslieť nad tým, že či sa takto nemýliš aj v ostatných veciach? Veľmi zaujímavá otázka…Ty si k nej jednu žmurkol, ale dotyčný to myslel vážne:-) On sa zrejme nikdy v ničom nemýlil.

 8. maršal Žukov

  Nithus, ja sám by som jasal, keby sa podarila zreformovaná decentralizovaná Európa, ktorá nerobí prostitútku nikomu, nielen USA. Ale Európa je na to bez Ruska slabá. Na základe čoho si myslíš, že nie je?
  Prečítaj si Pálešovu knihu z roku 1995 – Duchovná úloha strednej Európy, dá sa vygúgliť.

  To, že nevidíš žiadne nebezpečenstvo odnikadiaľ ešte neznamená, že to nebezpečenstvo neexistuje a neprichádza:-). Ono je už dávno tu. Nemusí sa prejaviť v oddelení niekoľko km2, ale napríklad od mája sa to tu bude dať skúpiť kompletne celé za desatinu ceny!!! Tak čo ty na to hovoríš?

Leave a Reply