Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ukrajinská kríza: Litva vydala „Príručku pre inváziu”

Ukrajinská kríza: Litva vydala „Príručku pre inváziu”

Vilna - view from the topLitva, podľa informácií z RT.com vydala minulý utorok príručku, ako sa majú ľudia správať v prípade vojny. Aj keď ešte nie sú známe všetky podrobnosti, slúži táto príručka podľa údajov litovskej vlády k tomu, aby občania “neprepadli žiadnej panike a naďalej jasne uvažovali”, ak by malo prísť k invázii – tým je pravdepodobne myslené Rusko.

Litovský minister obrany Juozas Olekas predstavil na tlačovej konferencii vo Vilniuse minulý utorok 100-stranovú verejnú informačnú príručku. Táto knižka “Ako treba konať v extrémnych situáciách, alebo v prípade vojny” cieli na to, aby občania krajiny v prípade invázie vedeli, čo majú robiť.

Príručka inštruuje litovské obyvateľstvo, ako “sa správať pri organizácii civilného odporu, ale aj, ako konať za bojových podmienok”, naviac k informáciám pri zmene vlády po vyhlásení vojny a postupy pri evakuácii budov, hovorí Olekas. Príručka navrhuje štrajky a demonštrácie, alebo “minimálne treba vykonávať svoju prácu horšie, ako ju obvykle robíte” ako prostriedok odporu voči cudzím okupantom. Naviac táto radí občanom využívať sociálne siete na organizovanie odporu a podporuje inscenovanie kybernetických útokov proti nepriateľovi.

V spôsobe typickom pre vládu, zľahčuje príručka možnú – podľa názoru litovskej vlády zrejme ruskú – inváziu a vojnou sa blížiaci strach a dáva lakonicky radu, nerobiť si starosti, pretože “strely pred oknami neznamenajú koniec sveta”.

To bude logicky normálny občan vidieť trocha inak. Pretože, ak by skutočne padli – hoci kde, od hoci koho uskutočnené, alebo vedené výstrely pred vlastnými domovými dverami, privalili sa pancierované trasportéry, alebo tanky, bolo by to pre každého jednotlivca celkom iste koniec sveta, ako ho doteraz poznal.

V skutočnosti sa javí táto “Príručka prežitia“ viac koncentrovaná na demonštrácie a vedenie kybernetickej vojny, ako na to zjavné, ak by malo dôjsť k vojne s Ruskom.

Avšak Litva nie je sama, ak sa bojí možnej ruskej invázie. Poľsko – kráto, potom čo nastala Ukrajinská kríza – v marci minulého roku aktivovala svoje jednotky záložníkov. Po prvý raz od konca Druhej svetovej vojny: Najmenej 7.000 záložníkov bolo povolaných na okamžité cvičenia s trvaním od 10 do 30 dní.

Poľskými úradmi im bolo tlmočené, že cvičenia sú “rutinou”: Ale muži hovorili, že neboli predom opýtaní, a že sú si vedomí rastúceho strachu Varšavy pred agresiou prezidenta Putina. Pred tromi týždňami varoval predseda vlády Donald Tusk pri jednej tlačovej konferecii, že “svet stojí na pokraji konfliktu, ktorého následky sú nedozerné… Nie každý v Európe je si tejto situácie vedomý.“

[…]

Ale v najhoršom prípade skutočne revanšistického Ruska, by sa na poľskej hranici rozpútalo peklo. Začalo by sa celkom hore pri Kaliningrade (ruská enkláva na Baltskom mori, ktorá sa na konci vojny odlúčila z Východného Pruska), cez Litvu, Bielorusko a Ukrajinu.

Žiadna z týchto hraníc nemá nejaké prirodzené bariéry, ako rieky, alebo hory – sú to len línie na mape, ktoré urobil Stalin vo víťaznom ťažení. Žiadny div, že sa Poľsko cíti zraniteľné.
A my máme mať tiež starosti. Poľsko je tak členom NATO, ako aj EÚ. My sme zmluvne zaviazaní ich v prípade útoku obraňovať. Porušenie teritoriálnej integrity Poľska bolo predsa nakoniec dôvodom, prečo sme my v 1939-tom – síce váhavo – tiahli do vojny.

Hrozí tu konflikt a každý to vie. V stredu zaviedlo Rusko dva dôležité strategické kroky, tie ukazujú ako napätá je medzitým situácia. Po prvé, začalo s predajom dolárových rezerv, aby sa efektívnejšie zbavilo dolárovej hegemónie v regióne. Po druhé, ukázalo voči EÚ demonštráciu moci, keď uprostred zimy pohrozilo 60% znížením európskeho zásobovania plynom.

Ak si vezmeme doterajšie konania Ruskej federácie v minulom roku, Európanov a Spojených štátov amerických a súčasné pozorovania k tomu, leží ako na dlani budúce dianie. Domnelé supersily sa pripravujú na globálnu konfrontáciu.

A ak by to skutočne bol ten prípad – a všetky indikátory tomu nasvedčujú, že to tak je – tak by vlády Litvy, Poľska a iných európskych krajín, ktoré hraničia s Ruskom, urobili dobre, ak by svojmu obyvateľstvu dali ďalšie dodatočné návrhy.

Pozri: http://rt.com/news/222995-lithuania-invasion-survival-manual/

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: konjuktion.info

O ::prop

Leave a Reply