Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ukrajina vypláca policajtov a robotníkov na Východe naturáliami

Ukrajina vypláca policajtov a robotníkov na Východe naturáliami

porosenkoFoto: Ukrajinský prezident Petro Porošenko odstrihol východnú Ukrajinu od akéhokoľvek zásobovania zo Západu. Avšak aj v západnej Ukrajine je potravín, peňazí a energetických nosičov čoraz menej.

Policajti, úradníci a fabrickí robotníci na východnej Ukrajine nedostávajú žiadne platy. Zatiaľ čo policajti sú vyplácaní potravinami, dostávajú robotníci teplú stravu. K tomu pristupuje opatrenie Kyjeva, ktorý škrtol všetky štátne výkony v rebelských republikách.

V Ľudovej republike Lugansku (LPR), ktorá bola vyhlásená v apríli vo východnej Ukrajine pro-ruskými rebelmi panuje nedostatok peňazí. Misia OSZE v Ukrajine hlási, že policajní úradníci sú vyplácaní potravinami, regulárne platy neexistujú.

ukrajina-vojak
Foto: Ako ukrajinskí vojaci, tak aj rebeli sa zásobujú potravinami, pretože panuje nedostatok peňazí na oboch stranách.

Niektoré továrne v Lugansku sú v prevádzke. Avšak ani tu nedostávajú robotníci žiadny plat, ale len teplú stravu. V LPR boli 2. novembra uskutočnené prezidentské a parlamenté voľby. Avšak vláda v LPR nie je medzinárodne uznávaná.

Predtým nariadil ukrajinský prezident Petro Porošenko, zastaviť všetky štátne výkony v odštiepeneckých povstaleckých územiach na východe krajiny. Financovanie štátnych podnikov a úradov na východe Ukrajiny kompletne vypadlo. Ruský prezident Vladimír Putin označil tento krok ako „hospodársku blokádu“.

Starosta Luganska povedal pozorovateľom OBSE, že mesto malo pôvodne 470 tisíc obyvateľov. Medzičasom klesol tento počet na 160 až 170 tisíc. Avšak v súčasnosti má Lugansk 380 až 400 tisíc obyvateľov. Tieto cifry ale spočívajú len na odhadoch.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Deutsche Wirtschafts Nachrichten

Poznámka redakcie:
Problémy s vyplácaním miezd na Ukrajine nie sú žiadnou novinkou. Po dlhé roky meškali platy dokonca aj silovým zložkám, ktoré by mali držať celý systém pri moci. Keď rozkrádanie došlo až tak ďaleko, že nebolo ani na výplaty polície, nedalo sa očakávať nič iné, ako problémy. Tu vidíme následky.

O ::prop

Leave a Reply