Uprostred krízy okolo zostrelenia letu MH17 v Kyjeve skolabovala vláda: Vitalij Kličko, nový primátor Kyjeva a úzky protežant Merkelovej a nacionalisti vypovedali premiérovi Jaceňukovi poslušnosť. Teraz prichádzajú znova vysoko nestabilné mesiace na Ukrajinu. Prezident Porošenko sa bude snažiť vyformovať parlamet podľa svojej chuti.
Na Ukrajine vystúpili z vládnej koalície dve strany. Strana „Udar“ nového kyjevského starostu Vitalija Klička a pravicovo-extrémna strana „Sloboda“ okolo Olega Tjahnyboka oznámili vo štvrtok svoje vystúpenie z koalície. Na to sa zavedie rozpustenie Parlamentu. Tieto obe strany si chcú takto vynútiť nové voľby na Ukrajine. Prezident Petro Porošenko privítal krok oboch strán, aby sa mohla docieliť v krajine komplexná výmena politickej moci. Premiér Jaceňuk ohlásil na to svoje predčasné odstúpenie.
Prečo práve Merkelovej dôverník Kličko priviedol Jaceňuka k pádu, je do tejto hodiny ešte nejasné. Je mysliteľné, že sa Ukrajina pokúsi, po zostrelení civilného lietadla, postaviť stabilnú vládu.
Ukrajinská tajná služba SBU nehrala spolu s CIA zatiaľ žiadnu chvályhodnú úlohu pri objasňovaní zostrelenia MH17.
Koalícia „Európska voľba“ pozostávala zo strany Domovina, ako aj strán Sloboda a Udar. Strana Udar zdôvodňovala svoje vystúpenie z koalície tým, že súčasný Parlament neodráža vôľu ľudu. Preto chcú dať prezidentovi možnosť, rozpustiť Parlament a vyhlásiť nové voľby.
Nové predčasné voľby Rady boli centrálnym vyhlásením ukrajinského prezidenta Petro Porošenka. Ukrajinský predseda vlády Arsenij Jaceňuk oznámil svoje odstúpenie. Tento krok stojí v súvislosti z rozpadom vládnej koalície a s iniciatívami z Parlamentu proti vláde, povedal vo štvrtok Jaceňuk v Parlamente. Porošenko rozpustí teraz parlament a stanoví termín nových volieb. Ako možný termín volieb sa v médiách špekuluje o 26. októbri.
V stredu došlo počas zasadnutia Parlamentu k bitke, o čom informovala ukrajinská štátna televízia. Niektorí poslanci komunistrickej strany (KPU) odmietli svoju podporu čiastočnej mobilizácii obyvateľstva a žiadali koniec vojenského nasadenia na východe Ukrajiny. Na to boli fyzicky napadnutí zástupcami strany Sloboda. Predseda Parlamentu Turčinov vykázal na to komunistov zo sály.
Bývalý prechodný prezident a terajší predseda Parlamentu Turčinov vyhlásil trocha neskôr rozpustenie komunistickej frakcie. Pritom použil zákon, podľa ktorého všetky frakcie s menej ako 32 poslancami môžu byť rozpustené. Pri parlamentných voľbách 2012 získala KPU ešte 13 % voličských hlasov.
Turčinov povedal po rozpustení, že dúfa, že už nikdy neuvidí komunistov v Parlamente. Rozpustením komunistickej frakcie „splnil jednu historickú misiu“, povedal Turčinov v jednom vyhlásení. Medzitým bol ministerstvom spravodlivosti podaný návrh na zákaz komunistickej strany. Vyčíta sa jej, že zásobovala pro-ruských separatistov peniazmi a zbraňami. Mimo to mali podporovať referendum vo východnej Ukrajine. O zákaze má teraz rozhodnúť súd v Kyjeve.
Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: DEUTSCHE WIRTSCHAFTS NACHRICHTEN
Potkani z bane utekajú!
Bude zával?