Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ukrajina: vláda kolabuje, premiér Jaceňuk odstupuje

Ukrajina: vláda kolabuje, premiér Jaceňuk odstupuje

UKRAINE_CRISISUprostred krízy okolo zostrelenia letu MH17 v Kyjeve skolabovala vláda: Vitalij Kličko, nový primátor Kyjeva a úzky protežant Merkelovej a nacionalisti vypovedali premiérovi Jaceňukovi poslušnosť. Teraz prichádzajú znova vysoko nestabilné mesiace na Ukrajinu. Prezident Porošenko sa bude snažiť vyformovať parlamet podľa svojej chuti.

jacenuk

Vláda spojenca EÚ Arsenija Jaceňuka je na konci: Vitalij Kličko a Tjahnybok rozbili spojenectvo, teraz prichádza znovu chaotická fáza ukrajinskej vnútornej politiky. (Foto: dpa)

Na Ukrajine vystúpili z vládnej koalície dve strany. Strana „Udar“ nového kyjevského starostu Vitalija Klička a pravicovo-extrémna strana „Sloboda“ okolo Olega Tjahnyboka oznámili vo štvrtok svoje vystúpenie z koalície. Na to sa zavedie rozpustenie Parlamentu. Tieto obe strany si chcú takto vynútiť nové voľby na Ukrajine. Prezident Petro Porošenko privítal krok oboch strán, aby sa mohla docieliť v krajine komplexná výmena politickej moci. Premiér Jaceňuk ohlásil na to svoje predčasné odstúpenie.

Prečo práve Merkelovej dôverník Kličko priviedol Jaceňuka k pádu, je do tejto hodiny ešte nejasné. Je mysliteľné, že sa Ukrajina pokúsi, po zostrelení civilného lietadla, postaviť stabilnú vládu.

Ukrajinská tajná služba SBU nehrala spolu s CIA zatiaľ žiadnu chvályhodnú úlohu pri objasňovaní zostrelenia MH17.

Koalícia „Európska voľba“ pozostávala zo strany Domovina, ako aj strán Sloboda a Udar. Strana Udar zdôvodňovala svoje vystúpenie z koalície tým, že súčasný Parlament neodráža vôľu ľudu. Preto chcú dať prezidentovi možnosť, rozpustiť Parlament a vyhlásiť nové voľby.

Nové predčasné voľby Rady boli centrálnym vyhlásením ukrajinského prezidenta Petro Porošenka. Ukrajinský predseda vlády Arsenij Jaceňuk oznámil svoje odstúpenie. Tento krok stojí v súvislosti z rozpadom vládnej koalície a s iniciatívami z Parlamentu proti vláde, povedal vo štvrtok Jaceňuk v Parlamente. Porošenko rozpustí teraz parlament a stanoví termín nových volieb. Ako možný termín volieb sa v médiách špekuluje o 26. októbri.

V stredu došlo počas zasadnutia Parlamentu k bitke, o čom informovala ukrajinská štátna televízia. Niektorí poslanci komunistrickej strany (KPU) odmietli svoju podporu čiastočnej mobilizácii obyvateľstva a žiadali koniec vojenského nasadenia na východe Ukrajiny. Na to boli fyzicky napadnutí zástupcami strany Sloboda. Predseda Parlamentu Turčinov vykázal na to komunistov zo sály.

Bývalý prechodný prezident a terajší predseda Parlamentu Turčinov vyhlásil trocha neskôr rozpustenie komunistickej frakcie. Pritom použil zákon, podľa ktorého všetky frakcie s menej ako 32 poslancami môžu byť rozpustené. Pri parlamentných voľbách 2012 získala KPU ešte 13 % voličských hlasov.

Turčinov povedal po rozpustení, že dúfa, že už nikdy neuvidí komunistov v Parlamente. Rozpustením komunistickej frakcie „splnil jednu historickú misiu“, povedal Turčinov v jednom vyhlásení. Medzitým bol ministerstvom spravodlivosti podaný návrh na zákaz komunistickej strany. Vyčíta sa jej, že zásobovala pro-ruských separatistov peniazmi a zbraňami. Mimo to mali podporovať referendum vo východnej Ukrajine. O zákaze má teraz rozhodnúť súd v Kyjeve.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: DEUTSCHE WIRTSCHAFTS NACHRICHTEN

O ::prop

Jeden komentár

  1. Potkani z bane utekajú!

    Bude zával?

Leave a Reply