Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ukrajina: Gazprom blokuje západoeurópske dodávky plynu

Ukrajina: Gazprom blokuje západoeurópske dodávky plynu

Velke KapusanyFoto: Plynová stanica na Slovensku: prostriedok politického nátlaku

Ukrajina by mohla získavať ďaleko väčší objem plynu z Európy – ak by nebolo Gazpromu. Tento ruský štátny koncern blokuje potrubia na slovensko-ukrajinskej hranici.

Ruský plynový koncern Gazprom obmedzuje dodávky západoeurópskeho zemného plynu na Ukrajinu. Na spojovacom mieste plynovodu na slovensko-ukrajinskej hranici blokuje ruský štátny plynový koncern tok plynu zo Západu z odkazom na dohodu so slovenskou vládou z roku 1999.

„Bez tejto blokády by sme mohli celú svoju potrebu importu plynu pokryť zo Západu a boli by sme nezávislí na ruskom plyne“, tvrdí šéf ukrajinského zásobovača plynom Naftogas, Andrij Kobolev. Táto dohoda odporuje „voči ustanoveniam Európskej energetickej únie“ a musí byť Bruselom naliehavo novo stanovená. Kobolev poukazuje na geostrategickú dôležitosť, ktorú predstavuje napojenie na západnu plynovú sieť.

Prostredníctvom zmeny smeru toku plynu medzi Ruskom, Ukrajinou a západnou Európou by sa podarilo v roku 2015 dodávať 90 % zemného plynu z Európy, tvrdí Kobolev. Predpokladom však je vyjasnenie sporu s Gazpromom. Najväčším dodávateľom Uktajiny je mimo nórskeho koncernu Statoil, nemecký energetický obor RWE, ktorý zasa získava plyn z Ruska. Ešte v roku 2013 pochádzalo 95 % ukrajinského importu plynu z Ruska.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

7 komentárov

 1. Ti Ukrajinci jsou úplně blbí. Oni si snad myslí, že Slovensko ten plyn těží někde u Gbelů a má ho tolik, že ho může pod cenou dodávat na východ. Houbeles. Slovensko dostane jednou trubkou plyn z Ruska, přesměruje ho a druhou ho posílá do Kijeva. Plyn ze západu je ve skutečnosti stále plyn z Gaspromu, jen posílaný přes Ukrajinu na Slovensko a vrácený zas na Ukrajinu. Kocourkov! Porošenko dělá z Ukrajinců hlupáky. Ale je pravda, že někdo to Slovákům platí a asi to bude EU, což je v situaci, že máme krizi docela tragické. Pro svoje občany nemáme a peníze ve formě plynu po miliardách valíme troubkami na Ukrajinu.

  • Slovakom to nikdo neplati a ani nie je co platit. Cela transakcia prebieha v rezii firmy RWE. Ta nakupuje plyn od Gazpromu a predava ho Ukrajine. Ci RWE za plyn plati Kyjev alebo EU neviem. Dokonca ani rury cez ktore plyn tecie nepatria Slovensku ale firme Eustream.

 2. Tak aby bolo jasné Eurostream je vlastnený SPP a 100% vlastníkom SPP je od roku 2014 Slovensko!!! Eurostream účtuje tranzit plynu na Ukrajinu a skutočné je v platnosti zmluva medzi Gaspromom a Slovenskom, ktorá nedovoľuje využívať všetky potrubia, tak ako si to Ukrajina predstavuje. No, ale zlodejov asi zmluvy nezaujímajú. Proste oni chcú plyn a najlepšie zadarmo. Skutočne by ma zaujímalo, ako platia plyn, ktorý im ide z EU.

  • Ako platia Ukrajinci za plyn? Zrejme orgánmi.

   • orgánmi? tak to nám preto cocot dávajú!

    • nám nie, ale zásielky čerstvých zdravých orgánov na západ od nás sú dobre zabezpečené a súkromné kliniky bežia naplno.
     Nedávno sa objavilo video, kde ukrajinský dôstojník hovorí o tom, že na vopred prehranú akciu boli menovite určený ukrajinský vojaci. Väčšina z nich skončila hore zipsom alebo zranená – a bola veľmi rýchlo „zachránená“ znenazdajky sa objavyvšími sa sanitkami s veľmi dobre vycvičeným, profesionálnymi „zdravotníkmi“, ktorý zozbierali všetkých zranených a mŕtvych.
     Akurát tí nešťastníci sa už neobjavili ani na cintorínoch, ani v nemocniciach – proste sa vyparili

     • „Fotografie byla poskytnuta lékařem z Mariupoli s vysvětlením, že zranění vojáci ukrajinské armády jsou využíváni jako zdroj pro obchod s lidskými orgány. Dále bylo zmíněno, že existují mobilní krematoria, kde se těla pálí. “

      http://tinyurl.com/pqb9276

Leave a Reply