Domov / Hlavná strana / Analýza / Udalosti v Hong Kongu a americký boj o dolár

Udalosti v Hong Kongu a americký boj o dolár

hong-kong-studentsPokus o zahájenie klasického „oranžového puču“ v Hong Kongu sa pre mnohých stal neočakávaným. Washington je súčasne zapojený do vojny na Ukrajine, „sankčnej“ patovej situácie s Moskvou a do bojových akcií proti Islamskému štátu. Zdá sa, že je zlý čas na zhoršenie napätej situácie s Čínou. Ale práve to Spojené štáty urobili…

Niet pochýb o tom, že USA sú zapojené do pokračujúceho zmätku. Scenáre hongkongskej „dáždnikovej revolúcie“ a udalostí na Majdane vyzerajú veľmi podobne. Čínske médiá poukazujú na to, že vodcovia hnutia „Okupuj centrum“ prešli špeciálnym výcvikom poskytnutým americkými špeciálnymi silami. Ten sa začal v hongkongsko-americkom centre. Pracovníci amerického konzulátu navštívili protestné akcie rovnako, ako to urobili v Kyjeve. Výkonný riaditeľ amerického centra, Morton Holbrook a hongkongský mediálny magnát Jimmy Lai, ktorý financoval tieto nepokoje, sú blízkymi jedného z vedúcich neokonzervatívnych lobistov v Spojených štátoch – bývalého námestníka ministra obrany Paula D. Wolfowitza.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Hua Čunjing povedala: „Rada by som znovu zopakovala, že Hong Kong je zvláštnou administratívnou oblasťou Číny a hongkongské záležitosti úplne spadajú do čínskych vnútorných záležitostí. Nalieham na príslušné krajiny, aby boli opatrné vo svojich slovách a skutkoch, zdržali sa zasahovania do vnútorných záležitostí Hong Kongu akýmkoľvek spôsobom a nepodporovali nezákonné aktivity ako „Okupuj centrum“, ani nevysielali akýkoľvek zlý signál.“ Čínsky minister zahraničia Wang Ji povedal americkému štátnemu tajomníkovi Johnovi Kerrymu, že iné štáty by nemali zasahovať do situácie v Hong Kongu.

Washington neskrýva svoj zámer oslabiť stabilitu v Číne. John Kerry, ktorý ako keby opakoval tie isté veci, ktoré povedal o Ukrajine, vyzval Peking, aby ukázal zdržanlivosť voči demonštrantom a nechal ich pokojne vyjadriť svoj názor. Blokovanie administratívnych budov sa opäť nazýva mierovými akciami, kým aktivity vlády, ktorých cieľom je nastoliť zákon a poriadok, sa nazývajú násilím…

17. október je konečným termínom pre dlhový strop. Limit federálneho dlhu stojí na 16,7 biliónoch dolároch. Zvýši sa znova, pretože ani Američania, ani veritelia USA sa nezaujímajú o americkú ekonomiku, ktorá sa vymyká kontrole a kolabuje. Ale aj dlh má svoj limit, nemôže rásť donekonečna. James Rickards, vyšší generálny riaditeľ Tangent Capital Partners, povedal, že ak sa politika nezmení, ďalšia kríza udrie o rok alebo dva, tak či tak sa určite objaví v priebehu šesťročného obdobia.

Medzitým Peking povedal nie návrhu Washingtonu na vytvorenie vzoru riadenia „veľkej dvojky“ (Spojené štáty – Čína). V septembri 2013 čínsky prezident Si Ťin-pching odhalil svoj projekt „Ekonomická zóna Hodvábnej cesty“. Okrem Ruska a spriatelených štátov Strednej Ázie mala podľa plánov zahrňovať Ukrajinu. Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč navštívil v decembri 2013 Peking, aby dosiahol dohodu o podpísaní kontraktu na vybudovanie hlbokovodného prístavu v Jevpatoriji. Predpokladaná kapacita prístavu bola od 140 miliónov ton ročne. Hlbokovodný prístav nebol jediným námorným projektom, ktorý si Čína predstavovala pre polostrov. Pozdĺž krymského čiernomorského pobrežia bola plánovaná sieť nákladných terminálov, hlbokovodný kanál, modernizácia letísk, lodenice, ropné rafinérie, rafinérie skvapalneného zemného plynu a ďalšie objekty.

V novembri 2013 čínska centrálna banka rozhodla, že hromadenie rezerv zahraničnej meny už viac nevyhovuje čínskym záujmom a zasadila úder americkému finančnému nástroju – bitcoinu slúžiacemu na vyváženie dôležitosti zlata. Banka vydala oficiálne vyhlásenie zakazujúce bitcoin v Číne. Pritom 62% všetkých bitcoinov je v Číne. USA sú znepokojené kvôli čínskej politike hromadenia zlatých rezerv, čo sa považuje za hlavnoprúdovú stratégiu na zaručenie ekonomickej bezpečnosti a zrýchlenie internacionalizácie juanu (známeho tiež ako renminbi – RMB). Šanghajská burza funguje na báze čínskej meny. Čína prijala pre komerčné banky kapitálový rámec Basel III. Zlato je „zaťažené nula percentným rizikom“, pokiaľ ide o úverové riziko. Toto je pre tento kov veľká výhoda. Priaznivý profil likvidity, ktorý zlato má, mu otvára dvere, aby súťažilo s hotovosťou a vládnymi dlhopismi v bankových súvahách – a poskytuje bankám aktívum, ktoré má šancu na zhodnotenie. USA a západoeurópske banky, okrem Švajčiarska, neboli pripravené na prijatie nových pravidiel platných od 1. januára 2013. Je tu jeden ďalší faktor, ktorý vyvoláva v USA obavy. Rotschildovci sa v Hong Kongu tešia významnej prítomnosti. Oddávna chcú návrat zlatého štandardu, aby dolár ako mena bez krytia padol. Napríklad, v roku 2000 Standard Chartered Bank, ktorá mala úzke väzby s Rotschildovcami, kúpila maloobchod Rockefellerovej Chase Manhattan Bank v Hong Kongu, čím vytlačila amerických konkurentov z Číny.

Pre americký dolár tu vždy boli mnohé riziká, no situácia na Ukrajine a naokolo zhoršila americko-čínsku patovú situáciu.

Moskva a Peking sa rozhodli používať vyúčtovania v národných menách. Taký istý typ dohôd bol dosiahnutý v roku 2012 medzi Čínou a Japonskom. Čína a Argentína sa dohodli na používaní juanov na vyúčtovanie. Celkový objem menových swapov dosiahne 11 miliárd dolárov. Rusko pracuje na zastavení používania amerického dolára ako nástroja na vyúčtovanie zahraničného obchodu. Ruský prezident Vladimír Putin, ktorý rozprával na fóre „Rusko volá“, povedal, že Rusko má zámer prejsť na používanie národných mien vo vyúčtovaniach v zahraničnom obchode s Čínou a ostatnými partnermi na poli energetického priemyslu. Nedávno ruský Gazprom Neft uskutočnil prvú pokusnú dodávku do Číny a dve pokusné do Európy za ruské ruble. Prechod na rubeľ a zbavenie sa dolára by vyžadovali vytvorenie búrz na definovanie ceny ropy v rubľoch, čím by sa posilnila ruská mena a oslabil ropný dolár.

Nedávne udalosti na trhoch so zlatom sú pôsobivé. 19. septembra konala šanghajská zlatá burza svoju prvú obchodnú seansu so 40 zahraničnými spoločnosťami zapísanými pre obchod. Burza momentálne využíva sieť 58 certifikovaných trezorov, z ktorých 55 je na uchovávanie zlata a 3 na uchovávanie striebra. Týchto 58 trezorov sa nachádza v 36 čínskych mestách, ktoré sú považované za dôležité pre rafinovanie zlata a jeho spotrebu a medzi trezormi môže skutočne dôjsť ku fyzickej dodávke. Obrovské množstvá zlata robia zo šanghajskej burzy vážneho konkurenta pre ostatných. Londýnska burza ponúka investorom metódu držania zlata bez jeho fyzického doručenia. New Yorkská burza sa radšej zameriava na obchodovanie s termínovými kontraktmi (futures). V Hong Kongu sídliaca Čínska spoločnosť na výmenu zlata a striebra (CGSE) plánuje vybudovať masívne nové drahé kovové trezory v Šen-čene, v zóne Qianhai. Trezor nie je samostatným projektom a jeho skutočný účel je podporiť platformu CGSE pre obchod so zlatom v Šen-čene a umožniť tejto novej šen-čenskej zlatej burze spojiť sa so šanghajskou zlatou burzou. Iniciatíva Shanghai-Hong Kong Stock Connect mala začať 13. októbra 2014 (podľa novších informácií je dátum zahájenia tejto iniciatívy stále nejasný – pozn. prekl.). Nie je toto dôvodom, že nepokoje v Hong Kongu boli rozpútané 30. septembra?

Juan je stabilný a dobre krytý, takže čínskej mene sa dostáva medzinárodného uznania. Britská štátna pokladnica vydala prvé dlhopisy v juanoch. Zisk vyplní britské rezervy zahraničnej meny z fondu na stabilizáciu meny. Švajčiarska národná banka zvažuje pridanie renminbi ako jedného zo svojich rezervných aktív. Rastúca medzinárodná úloha RMB bude potvrdená v roku 2015 jeho vstupom do koša Zvláštnych práv čerpania (SDR) MMF. Súbežne, ostatné krajiny zvyšujú svoje zlaté rezervy. Podľa Svetovej rady pre zlato vzrástli ruské zlaté rezervy o 54 ton, čím sa z krajiny stal piaty najväčší držiteľ zlata na svete. Národná banka Kazachstanu získala 24,7 ton zlata, aby významne zvýšila svoje zlaté aktíva. David Marsh z Official Monetary and Financial Institutions Forum povedal, že pokračujúci trend Ruska a Kazachstanu hromadiť zlato by mohol byť súčasťou koordinovanej menovej politiky. Skutočné množstvo čínskych zlatých rezerv nie je známe. Celkové zhromaždené rezervy Ruska, Číny, Kazachstanu a ostatných členov SCO (Šanghajskej organizácie pre spoluprácu – pozn. prekl.) budú známe, keď Čína konečne poskytne svetu aktuálnu informáciu o svojich oficiálnych zlatých rezervách.

Nehádajme, či má papierový dolár šance proti menám krytým zlatom. O výsledku tejto súťaže pravdepodobne rozhodnú nie finančné, ale skôr geopolitické boje. Rozhodnosť USA bojovať kvôli doláru sa tiež odráža na ich stredovýchodnej, ukrajinskej a hongkongskej politike, ale čas je spojencom eurázijských štátov. Čakanie na to, až dozrie čas, je veľmi čínsky spôsob robenia vecí.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Strategic Culture Foundation

O ::prop

Leave a Reply