Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Turecký novinár sa pýta, prečo USA nebombardujú ropné polia ISIL

Turecký novinár sa pýta, prečo USA nebombardujú ropné polia ISIL

Neochota koalície pod vedením USA bombardovať sýrske ropné ložiská kontrolované Islamským štátom je prekvapujúca, tvrdí prominentný turecký novinár Alptekin Dursunoglu.

V rozhovore so Sputnikom popredný turecký novinár Alptekin Dursunoglu vyjadril prekvapenie nad neochotou koalície pod vedením USA bombardovať sýrske ropné ložiská, kontrolované Islamským štátom, ktoré sú podľa neho jedným z kľúčových zdrojov príjmu tejto džihádistickej skupiny.

Odkazoval na to, ako Islamský štát pašuje ropu do Turecka cez nelegálne potrubie, existenciu ktorého treba ešte potvrdiť, tvrdí Dursunoglu. Zároveň upozornil na fakt, že letecká kampaň USA sa nikdy nezameriavala na ropné polia v Sýrii, ktoré kontroluje ISIL.

„Tento fakt (ma) naozaj udivuje, vzhľadom k tomu, že jedným z krokov Obamovho plánu boja proti ISIL bolo zničenie zdrojov príjmu Islamského štátu,“ povedal Dursunoglu.

Pre nájdenie odpovede je nevyhnutné rozlíšiť, kto nariadil USA a ich spojencom nebombardovať ropné polia ISIL, povedal, odkazujúc na predošlé aktivity miestnych úradníkov dosadených USA.

Pripomínajúc tisíce nákladných cisterien s ropou dodávaných ISIL-om sa Dursunoglu čudoval, prečo americké drony nevysledovali konvoj takého veľkého rozsahu.

Povedal tiež, že dodávky ropy nie sú jediný zdroj príjmu pre Islamský štát, ktorý, ako pripomenul, bol v roku 2012 súčasťou Al-Kájdy.

„Táto zjednotená organizácia sa zámerne vyhla tomu, aby bola pomenovaná Al-Kájda. Táto organizácia získala značný podiel peňazí, ktoré dodali štáty zálivu a Turecko pod zámienkou pomoci sýrskej opozícii,“ povedal Dursunoglu.

Citoval miestnych humanitárnych pracovníkov, ktorí v roku 2012 hovorili, že peniaze boli zaslané v „taškách, kufroch a vreciach.“

Dursunoglu dodal, že okrem nelegálneho obchodu s ropou a vydierania aj pašovanie starovekých pamiatok a historických artefaktov, rovnako ako pašovanie ľudí a obchod s orgánmi značne prispievajú do pokladne Islamského štátu.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: SputnikNews

O ::prop

2 komentáre

  1. Miloslav Dědek

    Islámský stát a další teroristické organizace představují v současné době zlo, které ohrožuje celý svět. V boji proti tomuto zlu by se všechny státy světa mohly spojit tak, aby vznikla celosvětová demokratická vláda, která by mohla efektivně řešit všechny vznikající globální problémy. Řešením těchto problémů se nyní zabývá OSN, ale dnes už je zcela zřejmé, že OSN neumožňuje globální problémy řešit efektivně. Je čas nahradit OSN novou organizací, kterou by mohla být uvedená celosvětová demokratická vláda. Tato vláda by mohla nastolit trvalý mír na celém světě, a to prakticky stejným způsobem, kterým se podařilo nastolit trvalý mír v rámci všech států spojených v projektu EU.
    Jedna možná cesta vzniku celosvětové demokratické vlády je uvedená v následujícím článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html Vznik spojeného světa má už v plánu i OSN, viz článek: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/10/cile-udrzitelneho-rozvoje-sdgs-fakta.html

Leave a Reply