Domov / Hlavná strana / Satira / Trendy pokrokovec a jeho svet

Trendy pokrokovec a jeho svet

freelancerTrendy pokrokovec pracuje ako grafik, webprogramátor, itčkár, copywriter, malý podnikateľ, freelancer. Nie je zaostalý slovenský sedliak, je zastánca moderného pokroku. Hrdo kráča po ulici v modernej košeli z New Yorkera s Apple hodinkami a Google okuliarmi, pod spotenou pazuchou má Knihu reforiem od Mikloša, doma má vytlačený Sulíkov zákonník práce a olizuje ho, keď má pocit, že ho nikto nevidí. Miluje spoločnosti Google, Facebook a Apple. Lebo Steve Jobs, veľkolepý človek ktorý zmenil naše životy a celú ľudskú civilizáciu.

V zľave dostal Apple telefón a po narodení zápal mäkkých mozgových blán. Navštevuje coworkingové centrá, podniká networkingovým spôsobom. Využíva mind maps, chodí na eventy a workshopy. Je startupista. Študuje na Univerzite pre moderné Slovensko, kde sa môže niečo naučiť od osvieteného reformátora Ivana Em Biznismena, osvietenejšieho než Matka Tereza, prípadne od niekoho, vďaka komu sa budeme mať ešte lepšie, než po Miklošových reformách.

forbesRanné posedenie pri káve pre načerpanie nekonečnej energie v inšpiratívnej kaviarni je neodmysliteľnou súčasťou jeho kultúry. Počas vychutnávania dúškov treba prečítať Trend, Forbes, Profit. Degustácia tejto šťavy života s prenikavou vôňou je rituál. Lahodná chuť kvalitne pripravenej kávy je najkrajší výtvor barmana. Laté, macchiato, ice cappucinno, frapuccino, mocca, macchiato caramel, risteretto, espresso – toto je dobrodružstvo spoznávania kávy. Obyčajné preso s mliekom je príliš obyčajné.

Každý správny a myšlienke oddaný trendy pokrokovec oddal svoju dušu motivačnému guruovi a jeho knihy má doma vystavené vo vitrínke na pozlátenom podstavci. (Nie na zlatom, ten si ešte nemôže dovoliť, nakoľko ešte nezbohatol.) Kto je motivačný guru? Vyškerení ľudia ako Andy Winson, Brian Tracy, Napoleon Hill, Dale Carnegie, Bob Proctor, Robert Kiyosaki, Richard Branson, Paul McKenna, Jack Canfield, Antony Robins, trhová guru-ponuka je fakt široká. Títo úspešní ľudia sú tak úspešní, že musia písať brakovú literatúru o úspechu, aby mali na živobytie. Dozvieme sa, ako získať nekonečnú vnútornú silu, okamžité sebavedomie, naučíme sa stať silným vodcom za 30 minút, ako rozprávať sebavedomo v každej situácií, dozvieme sa, že sme sa narodili bohatí, dozvieme sa zaručené rady pre úspech akejkoľvek firmy, 7 hlavných návykov efektívnych ľudí, 8 návykov skutočne efektívnych ľudí, ako myslením pritiahnuť hojnosť a dorazí to vysvetlenie, prečo jednotkári pracujú pre trojkárov. Ako jedovatá vsuvka, ktorá má človeka motivovať, no v skutočnosti ho poriadne naserie, je motivačná literatúra pretkaná uveriteľnými výrokmi úspešných ľudí ako je to všetko jednoduché. Všetky tieto návody a rady a tipy sú overené, cenné, fungujúce, vyskúšané, vedeckými štúdiami podložené a priniesli úžasné výsledky v osobnom rozvoji a aj vo vzťahoch k druhým. Keď ti tieto zásady nefungujú, nie je to tým, že kniha stojí za hovno a je plná žvástov a idiotín. Je to tým, že ty si sa dosť nesnažil. Ak Carnegie predá milión kníh a tých milión ľudí-kupcov nenadobudne astronomické bohatstvo, je to ich chyba, nie jeho! Je to ich a tvoja chyba, už chápeš? Takže dokola dokolečka skúšať a skúšať, kým sa ti to nepodarí. Sám si strojca svojho osudu!

zabie_stehienkaNajlepší guru motivácie je – podľa mojej mienky – žabací kuchár Brian Tracy. Lepšie a slušnejšie reštaurácie ponúkajú žabie stehienka, za istú sumu prirodzene. Avšak môžu si ich dovoliť len tí dobre situovaní. Lenže problém je v tom, že ty si ešte stále chudobný, lebo sa neriadiš Brájenovými spirituálno-liečivými princípy pre zaručený úspech, takže si žabie stehienka nemôžeš dovoliť kúpiť. Čo tento chlap vymyslel je briliantné riešenie: navrhuje jesť žaby (pozrite komentáre)! Je to myslené ako snaha chudobného pracujúceho človeka priblížiť sa k životnému štýlu majetných kapitálových vrstiev žijúcich z dividend lebo im závidí. Niekto kupuje fejkové kabelky, iní pojedajú žaby zo zeleného jazierka pri miestnej čističke odpadových vôd. Pointa je v tom, že ak zhltneš surovú žabu, nič horšie už prísť nemôže. Ver mi. A potom daromnú prácu zvládneš ľavou-zadnou a potom zbohatneš.

Netrpezlivo som listoval motivačnými webstránkami a zrýchlene som medzi nimi preklikával. Vytrácala sa zo mňa posledná štipka nádeje, že po prečesaní celého internetu budem schopný nájsť zaujímavejšieho (to je to správne slovo) guru motivátora, ako kuchára žiab spoza veľkej mláky. Šok: zmýlil som sa! Na plnej čiare ho tromfol český imperátor a vesmírny dobyvateľ David Kirš. Tento vládca vesmíra radí nielen v motivácií ale aj v budovaní impéria. Koľko impérií už vlastne vybudoval? Údajne dvadsať tri a podarilo sa mu postaviť i tisíc stotridsaťšesť imperiálnych krížnikov a jednu hviezdu smrti. Zatiaľ. Ale hviezda smrti je bojová stanica o veľkosti mesiaca schopná zničiť celú planétu, takže je cenná stoviek imperiálnych krížnikov a tisícok ľahkých stíhačov. Kiršovi očividne pomáha galaktický súputník a postrach jediov Darth Vader. Video na jeho webstránke ťa buď nakopne alebo si budeš myslieť, že sa zbláznil. Skôr to druhé. Napomáhajú tomu divný úsmev na celú tvár, zvláštne natočená hlava a psychopaticky otvorené oči bez žmurkania. Ak máš tam niekde v srdci hlások, ktorý hovorí „ahoj som tu,“ zastreľ sa ešte pred zhliadnutím videa.

EmperorPalpatine

Osobný rozvoj je pre pokrokovca totálny fetiš. Komunikácia, reč tela, kariéra, argumenty, vystupovanie, aktivácia hojnosti. Učenie je nikdy nekončiaci proces. Štefánik povedal „nech každý z nás je lepší ako včera a vlasť naša bude veľká a slávna.“ Bohužial, jeho motivácia nie je takto vysoko morálna. Zápal mozgových blán (meningitída) zanecháva doživotné následky u 10-20% detí najčastejšie vo forme svetlopachosti, poškodenia mozgu a hluchoty. Je to vlastne ťažký zápal blízko mozgu. Poškodenie mozgu je možné aspoň čiastočne zvrátiť nekonečným vzdelávaním sa.

Trendy pokrokovec je samostatný individualista a zastánca osobných slobôd a osobnej a občianskej zodpovednosti a zastupiteľskej demokracie a bloguje. Skutočne – a to všetko naraz. Stíha to, lebo s nemeckou disciplínou dodržuje 7 hlavných návykov skutočne efektívnych ľudí. „On nevie, že tu máme súkromné vlastníctvo? To je ale trúbka!!!,“ hovorieva. V jeho hlave platí pravidlo: čokoľvek súkromné je skvelé, úžasné, fungujúce a bezchybné, jednoducho dokonalé. Slovné spojenia „súkromný majetok“ a „súkromné vlastníctvo“ na neho majú lákavý a fanatizujúci, až extázický účinok – ako sladkosti na malé tučné americké decko sediace za počítačom 6 hodín denne a obedujúce v McDonalde. Keď sa pozrie na moderné bratislavské obchodné centrum, jeho telo sa chveje a cíti príval pozitívnych emócií. Tieto vzrušujúce slovné spojenia majú rovnaký účinok vo viacerých jazykových mutáciách: súkromné podnikanie, súkromný pozemok, súkromný majiteľ, súkromný podnik, súkromná firma, súkromný zisk, súkromné prostriedky výroby, súkromné súkromno, súkromno súkromné súkromno. Zastánca pokroku a modernosti sa nad nimi ukája. A po nociach pilne študuje návody Ako podvádzať na akciových trhoch a Sedem zaručených tipov ako úspešne a beztrestne okrádať zamestnancov. Lebo sa chce stať mocným obávaným biznismenom a vybudovať miliónové impérium. Autorom obidvoch odborných publikácií je Izák Goldstein.

78235puz_TimesSquare_.Composite

Súkromno súkromné súkromno je čistá esencia súkromna. Je to reálne uskutočniteľná idea nádhernej súkromno-súkromnej utópie. I keď slovo utópia by som nemal používať, lebo liberáli sú anti-utopisti narozdiel od komunistov, ktorí sú utopisti a ktorých utópia je reálne neuskutočniteľná. Domy, cesty, lúky, armáda, polícia, sudcovia, služby, informácie, mestské zastupiteľstvá, parlament, súdnictvo, vzduch, zbierka zákonov, voda, to všetko bude v rukách súkromníkov. Tento vznešený ideál je vrchol ľudstva a smeruje k nej každá ľudská spoločnost, ako to svetu vytmelil briliantno-geniálny japonský filozof Francis Fukujama. Súkromné súkromno je vysnívaným ideálom každého moderného a pokrokového človeka a každého Američana a Angličana (sú najpokrokovejší). Po jeho zavedení skončí história ľudstva, tak dokonalý svet to bude, a ani o milión rokov nepríde nič lepšie, lebo to proste nie je možné, ba ani mysliteľné.

sun_stars_space_light

Hlavná zásada liberálneho náboženstva znie takto: podnikateľ je Slnko vesmíru, je hviezda na nočnej oblohe, ktorá ukazuje cestu strateným zblúdilcom. Je mačo: vytvára hodnoty, zvyšuje hospodársky rast, zamestnáva ľudí, inovuje a ženie krajinu dopredu. Je dobrý líder, speaker a organizátor. Pracuje jedine on, všetci ostatní sú neschopní flákači. Jednoducho je žiariaca hviezda. Nemecký žid Albert Einstein vyslovil srdcervúcu myšlienku, že ľudská hlúposť nepozná hraníc. Údajne tiež napísal teóriu, ktorá dokazuje, že vesmír je nekonečný. Jeho teória rieši množstvo problémov. Ak predpokladáme konečnosť vesmíru, znamená to, že každý nemôže byť slnkom vesmíru = bohatým podnikateľom! Lebo počet hviezd je konečný… A kto by chcel byť exoplanétkou alebo takým Plutom? To by bola vesmírna nespravodlivosť. Ale našťastie náš židko Albert povedal, že vesmír je nekonečný, takže aj počet hviezd je nekonečný. A to znamená, že vesmírna nespravodlivosť sa nekoná!! Každý môže byť Slnko vesmíru, stačí sa snažiť! Nekonečnosť vesmíru je nepopierateľný a neodškriepiteľný dôkaz, že každý človek na svete môže byť bohatý a žiť z úrokov, zisku a dividend, len ešte tento prevratný stav nedosiahla žiadna ľudská spoločnosť na svete. Ale to vôbec nevadí. Stačí sa snažiť, ty prašivý lenivec. Upratovať, umývať, stavať budovy, vyrábať, remeselčiť, predávať, robiť účtovníctvo, vypĺňať formuláre a doklady, obrábať železo a pôdu, postávať na chodbe, vyrábať súčiastky, stáť za pásom, riadiť stroje, dvíhať telefóny, to všetko budú robiť duchovia, lebo po zavedení súkromno súkromného súkromna budeme tak bohatí, že im budeme môcť zaplatiť cestu zo sveta mŕtvych a pracovnú dobu na našom svete. Nebude to ani tak drahé, holt, v podsvetí je vysoká nezamestnanosť a my zavedieme úplne voľnú tvorbu miezd.

Ďalšou raritou je blogovanie. Zvyčajne na SME, tí usilovnejší majú vlastné webstránky. Na internete je konkurencia na jeden klik, ale to je paráda, lebo vyššia intenzita súťaže prináša nižšie ceny. Blog preto musí spĺňať všetkých sto zásad správneho blogovania. A čo za hromadu článkov o nich bolo napísané! I keď nikoho nezaujímajú jeho nudné, ba až prihlúple názory, pokračuje v písaní aj niekoľko rokov. Časom horlivosť vyhasne, našťastie. Slovenská verejnosť je tým ušetrená intelektuálneho utrpenia.

Zábava pokračuje. Motivačná literatúra mala byť najvyšší level motivačných receptov, aspoň v to som veril. Obchodník motivačného konzumu tvrdí, že si musíš knihu kúpiť a prečítať. Až potom príde bohatstvo a život v hojnosti. To je pre zákazníka a demokratického voliča príliš namáhavé, možno knihu nedočíta a preto bohatstvo nepriskočí k nemu, ale po ceste sa zatúla k susedovi. Ako bonus je to protiamerické, lebo čítanie kníh sa v Amerike nenosí. A milovník moderného pokroku je zároveň milovníkom všetkého amerického, lebo tam moderný pokrok pramení. Vzniká sociálny konflikt záujmov, prichádza neochota čítať motivačnú literatúru, skrutky sa zadrhávajú, nemajú dosť maziva, náhle praskajú, trieštia sa. Šikovní podnikatelia vycítili túto príležitosť a vyplnili medzeru na trhu: vytvorili motivačné webstránky, skvost trendy-podnikania. Dôležité je posolstvo, že netreba robiť nič, zlaté dukáty naskáču do tvojich vreciek len tak, ako v Supermariovi.

Články na motivačných webkách sú takmer neuveriteľné. Ako 21 ročná milionárka vybudovala 100 miliónovú spoločnosť (To nie je ani sto miliárd, fláka sa). Od slobodnej matky k zakladateľke 16 miliónovej spoločnosti (tu je dôkaz, že rodina bez otca je lepšia ako s otcom, lebo potom rastie spoločenské bohatstvo a zvyšuje sa hospodársky rast). Príbeh 3 ľudí, ktorí sú dôkazom, že aj po 30-tke môžeš byť bohatý (prelistujte kuchársku knihu od babičky, možno zbohatnete na sušienkach Kit Kat). Ako premýšľajú forex profesionáli. 4 situácie, v ktorých nás mozog nevedomky okráda o peniaze. 10 vydarených aplikácií, ktoré by mal vyskúšať každý investor. Táto vlastnosť z Icahna spravila jedného z najbohatších investorov sveta. Aplikácia, ktorá ti umožni investovať ako miliardári. 20 univerzít, ktoré vyprodukovali najviac miliardárov. Z bezdomovca boháč: takto vybudoval miliónové impérium (ďalší imperátor a dobyvateľ, ktorý dovolenkoval v kartónovej krabici). Mladí a hriešne bohatí: 8 najmladších miliardárov sveta. 50 najpopulárnejších biznis kníh. 20 Wall Street filmov, ktoré by ste si nemal nechať ujsť. 15 investičných rád, vďaka ktorým neprerobíte. 6 kreatívnych spôsobov, ako zarobiť milión. Jednoducho všetko ide samo. Zlaté dukátiky naskáču do vačku dobrovoľne počas prechádzky parkom, tehotenstva, dovolenky v kartónovej krabici, státia v rade na úrade práce. Motivačné články tromfli motivačné recepty pre okamžité sebavedomie v každej situácií a nasávanie nekonečnej energie z éteru.

dement

Nikomu nemôže uniknúť posadnutosť číslami v titulkoch článkov. Je to vedľajší efekt obsesie peniazmi. Keď vidí zastánca moderného pokroku akékoľvek číslo, má pred očami kufor plný dolárových bankoviek a vyplazuje jazyk. Majiteľ motivačnej stránky túto ľudskú slabosť prešibane využíva vo svoj prospech nadpismi s číslami, aby vytvoril veľa zisku a zbohatol. Titulka potom bude vyzerať takto: Ako 42 ročný bezdomovec vybudoval 1000 miliardovú spoločnosť písaním článkov pre čistých retardov.

Autor: Majkl Spiritus, www.protiprudu.org

O ::prop

20 komentárov

 1. zabudli ste dodať že väčšina takýchto pokrokovcov sú teploši mám takého v rodine a poznám takých z práce spoločný menovateľ je že sú buzny

 2. je to neuveritelne dlhé, nemohol som to prečítať celé, príliš ma to začalo nudiť…. wtf?

 3. Aman Againsttime

  Článok je síce dlhší, ale rozhodne stojí za to si ho prečítať. Nezvyknem veľmi komentovať a chváliť iné články než tie moje, ale tento je naozaj podarený. Počas čítania som si spomenul na niektorých mojich spolužiakov a známych z gympla a vš. Popis trendy pokrokovca na mnohých z nich sedí dokonale.

  Inak Jahoda má celkom trefnú poznámku. Podobne ako v prípade iných vybraných skupín (módni návrhári, katolícki kňazi, tanečníci, hipsteri a pod.) i v tejto skupine je väčšie zastúpenie bukvíc. Tiež som si to všimol.

  Títo ľudia sú ďalšou dobrou ukážkou, že ani nadpriemerné IQ a slušné formálne vzdelanie z vás ešte nespraví skutočne múdreho človeka. Viac o hlupákoch s vysokou inteligenciou tu : http://www.protiprudu.org/rasa-a-nabozenstvo-nevhodni-priatelia-bieleho-cloveka-1-cast/

  • Inteligencia je nástroj.
   Inteligencia je nástroj a ak niekomu v mladosti dôsledne premyjú mozog a zafixujú v ňom jed, ani tá najlepšia inteligencia mu moc nepomôže. Je to ako ťahať sa za vlasy z bahna – nech máš akúkoľvek silu v rukách, sám sa nevytiahneš 🙂 Inteligencia pomôže, ale keď je zabahnenie veľké, je to ťažké.

   Ja považujem za dôležité si znova a znova uvedomiť, že problém je v niečom ako sekta, ktorá vyslovene používa MENTALNE TECHNIKY, TRIKY, OBLBOVANIE, aby dosiahla udržiala si moc.
   A preto sa zameriava v prvom rade na inteligentné vrstvy spoločnosti – aby tie premohla, aby tie zblbla, prinajhoršom aby z tých vytvorila neschopných magorkov.

   Ergo, treba sa zamerať na ochranu, osvetu či vybudovanie inteligentných vrstiev, pretože tie sú hlavne atakované ale aj preto, že bez nej sa bojovať nedá. Tieto vojny sú „magické“ vojny, čiže vojny v mentálnej oblasti.
   Myslím, že toto je aj tvoj postoj.

   Ovšem ako to dosiahnuť … fakt ťažko povedať.

 4. A to najdôležitejšie: je to ŽIDÁK!!!

  • Židia síce majú paprčky v mnohých špinavostiach, ale žiaden žid nedokáže to, čo si dokážeme robiť sami medzi sebou. Alebo máš pocit, že ak by teraz okamžite zmizli všetci židia zo sveta, nastal by raj na zemi a mohli by sme zlikvidovať všetky zbrane? Že si padne Ukrajinec s Rusom do náručia? Že Američania prestanú viesť vojny po celom svete? Nebuď smiešny. Židia iba využívajú našu nenávisť a ťažia z nej.

   • Keby zo dňa na deň zmizli z povrchu zeme všetci židáci, boli by sme na krok od raja. V tých najväčších svinstvách majú prsty vždy oni, to mi nikto nevyvráti.

    • Tak tak, súkmeňovec! Židia sú zdrojom 95% zla v ľudskej histórií. Keby ich nebolo, zo sveta by bola číra utópia. Možno by boli nejaké konflikty, malé vojny, ale väčšina problémov ľudstva by prestala existovať momente ako by posledný žid zmizol.

    • Aman Againsttime

     Si naivný. Ak by i zmizli nejakým zázrakom všetci Židia z povrchu zemského, tak stále by tu boli ich ideológie, ktoré majú medzi gójami množstvo vášnivých zástancov.

     • A ostali by tu aj ich vedecké objavy, medicínske postupy a kedejaká iná háveď, čo nám navždy spŕznila náš pokrok, bŕŕŕ. 🙂

 5. Výborný článok.
  Minule som tu bol z jedného článku znechutený, ale tento je zas asi to najlepšie, čo som tu čítal (úprimný názor čitatela). Autentický, úprimné znechutenie k reálnej veci, ktorej má už každý po krk a ktorú ale nikde inde nespomínajú (frikulíni a motivátori…), dobre čitateľné 🙂

  Vidim, že autor tu reaguje na kritiku – no, nech len dá na svoje vlastný inštinkt a nie na druhých, všetkým sa nedá vyhovieť.

 6. K tomu niet čo dodať.
  Pekné zrkadielko, i knihkupectvám, žiaľ inej literatúry, tam je poskromne a ostatné média, sú „pokrokovcom“ v službách všetkými desiatimi, – vlastne, ťahajú „prim“
  Toť, nejaký amerikánec v českom parlamente, prof. ekonómie, objavil negatívny dopad miliardárov na ekonomiku – asi bude ašpirovať na nobelovku, ale až ked to otočí na, negatívny dopad vyrobených bedárov (švejnar)
  Veľmi dobrý záber, aj štýl mi vyhovuje, ani s dĺžkou nemám problémy, o to dlhšia zábava.

 7. ,,Vyškerení ľudia ako Andy Winson, Brian Tracy, Napoleon Hill, Dale Carnegie, Bob Proctor, Robert Kiyosaki, Richard Branson, Paul McKenna, Jack Canfield, Antony Robins, trhová guru-ponuka je fakt široká,“

  len jednu poznámku – neviem prečo medzi nimi figuruje Napoleon Hill. asi ani na jednom videu alebo fotke som ho nevidel vyškereného, je v úplne inej lige a žil aj v úplne inej dobe – 100 rokov dozadu. Stačí si prečítať jeho knihy, o niečom naozaj hovoria, sú odmakané a prvé svojho druhu. To, že po dlhých rokoch po ňom prišla vlna všelijakých guru, spasiteľov a prisvojovatelov si myslienok je iná vec.

Pridaj komentár