Domov / Hlavná strana / História / Tiso: Deň popravy

Tiso: Deň popravy

josef_tisoSpomienka JUDr. Ernesta Žabkaya na popravu Dr. Jozefa Tisu.

S dr. Grečom sme obaja ráno 18. apríla 1947 už o 5. hod. boli vo väznici krajského súdu. K exekúcii sa dostavili: zástupca Národného súdu Ľ. Benada, za Krajskú prokuratúru dr. Karol Novomeský, za MsNV Bratislava dr. Vasek, dvaja lekári a za povereníctvo vnútra R. Viktorin. Krátko pred predvedením odsúdeného prišiel do miestnosti väznice, kde sme boli zhromaždení, podplukovník (jeho meno mi uniklo, myslím však, že sa ohlásil ako Kratochvíl) a uviedol, že ho vyslal prezident republiky, aby mu podal správu o vykonaní rozsudku. Týmto výrokom som bol priam šokovaný a pokladal som vyslanie posla na Tisovu popravu za hrubú urážku národa, ktorého orgánom prezident očividne nedôveroval. Rozladenie som pozoroval i u ostatných prítomných.

Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň, na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v komži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Sprievod prešiel na väzenský dvor, odsúdenec sa správal dôstojne, kráčal so vztýčenou hlavou tvrdým, istým vojenským krokom. Keď sprievod došiel k popravnému kolu, odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného zástupcovi krajskej prokuratúry. Ten vyhlásil, že vykonáva rozsudok Národného súdu nad odsúdeným dr. Jozefom Tisom a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stál pri kole s dvoma pomocníkmi.

Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami, mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca sľučku a zavesil ju na hák kola. Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičeným pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom, zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy, odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to dovolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž, a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minutách ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný.

S dr. Grečom sme zdrvení priebehom exekúcie spolu odišli. Keď sme prechádzali prázdnou ulicou smerom k Metropolu, zo všetkých okien činžových domov Záhradníckej ulice sa dívali ľudia. Išli sme stredom vozovky, naraz sa začali otvárať okná, ľudia na nás volali a naznačovali rukami a plecami akoby otázku, čo je? Z mnohých okien nám padali pod nohy kvety. Boli sme ešte rozrušení prežitou scénou.

J. Tiso sa počas popravy správal neuveriteľne sebavedome, hrdo a dôstojne, akoby sa ho to netýkalo a nešiel na smrť. Vyvolalo to vo mne obdiv a priznám sa, že som mal obavy, že pri jeho masívnej postave poprava nebude dôstojná. Tiso od predvedenia až po smrť už nepovedal ani slovo, ale v očiach mu bolo vidieť hrdé sebavedomie.

Vošli sme do kaviarne Metropol, kde nás ihneď obstúpili ľudia, ktorí tam čakali a naliehali, aby sme rozprávali o priebehu popravy. Odmietli sme, nevypili sme ani objednanú kávu a odišli sme.

Zdroj: Anton Rašla, Ernest Žabkay – Proces s dr. Jozefom Tisom

Poprava Jozefa Tisu prebehla 18. apríla 1947 medzi 5:15 hod. a 5:39 hod. na dvore Justičného paláca v Bratislave. Dnes ubehlo od justičnej vraždy na politickú objednávku 66 rokov.

O ::prop

4 komentáre

 1. Keby ludska hlupost svietila, nepotrebovali by sme slnko, ale masivne tienidlo.
  Historia ci pritomnost nas nepoucila, sme stale voci utrpeniu pasivni, riesime iba svoje malickosti.
  Vcera sme pochovali Tisa, kto sa hlasi dalsi ?
  Sedime skrceni v laviciach a cakame kedy nas tie potkany zavolaju …

 2. Nech odpočíva v pokoji. Som si istý, že keď raz nastane skutočná obroda národa, on bude jej ústrednou postavou a vzorom, pretože len cez obete vlastného pohodlia a v Jeho prípade tou najvyššou obetou, vlastného života, je možné veci posunúť ďalej.

  Česť jeho pamiatke!

  • Presne tak root32. Jeho osobnosť si tiež veľmi vážim. Nebolo to ale žiaľ vždy u mňa tak. Vymývanie mozgov je prepracované veľmi dobre a tak ani ja som dlho nebol výnimkou, ktorá by sa vyhla tomuto osudu. Ale ako sa v porekadle hovorí: „…aj notorický klamár keď sa pomýli, tak občas povie aj pravdu…“. A práve vtedy som sa začal brániť tomu brainwashingu v zmysle: „…Stane sa že niekoho raz oklamú, nemusí byť to hneď jeho chyba. Ak druhý raz, tak už to jeho chyba je, ale dá sa to zvládnuť. Ak ale potretí raz, je to už jeho hlúposť…“. A tým by som aj vysvetlil všetky svoje reakcie tu v týchto diskúsnych fórach, ktoré môžu niekomu pripadať nepochopiteľné a vymykajúce sa z jeho naučených stereotypov.

   • To je od vas chvalyhodne, ze si vazite Tisa. Ako to ale ide dokopy s uctou k Stalinovi a bolsevizmu, co boli Tisovi uhlavni nepriatelia?

Leave a Reply