Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Tiká tu časovaná bomba

Tiká tu časovaná bomba

bild_span12Ľudia v oblasti bojov na východnej Ukrajine potrebujú súrne pomoc. Tá však prichádza len ťažko. Je nedostatok vody a liekov, hovorí Christian Wehrschütz. Informuje z regiónu pre rakúsku televíziu a rozhlas ORF.

SRF: Aká je zásobovacia situácia v Donecku? Čo potrebuje obyvateľstvo najnaliehavejšie?
Christian Wehrschütz: Voda je skutočne vážny problém. V meste je veľmi sucho. Druhý problém je, že väčšina lekární je zatvorená. Napríklad nie je už žiadny inzulín. Mnoho lekárov ušlo. A potom existuje ešte samozrejme veľká skupina postihnutých ľudí, ľudí v nemocniciach a starobincoch, ktorí nemôžu preč.

Ako to vyzerá v meste Lugansk?
V Lugansku je situácia ešte horšia. Zásobovanie vodou tam celkom stroskotalo. V meste už nie je tiež žiadne spojenie pre mobilné telefóny. Týka sa to aj odvozu smetí a podobného. Ľudia, ktorí boli vybombardovaní majú skutočne enormné problémy, pretože sa tiež o nich nikto nestará. Polovica obyvateľov už mesto opustila.

Vláda v Kyjeve vyzvala ľudí v Lugnasku a Donecku, aby mestá opustili…
Ja považujem túto výzvu, v zásade povedané, za dvojnásobnú kultúrnu hanbu. Jednak pre tých, ktorí k tomu vyzvali a aj pre Európu, že to strpí a nereaguje na to. V Donecku máme istotne ešte 400.000 až 500.000 obyvateľov. Ale prosim, kam títo majú ísť? Čo to značí, „opustite mesto“? Majú si sadnúť do auta, jednoducho vyraziť a kempovať niekde na poli? Čo to má byť za predstavu?

Na pomoc utečencom UNHCR pri OSN uvoľnilo dva milióny dolárov. Je to podľa Vášho názoru dostatočné?
Nie. Na porovnanie: Pozorovateľská misia OBSE, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, stojí 19 miliónov euro. Veľký problém však pritom bude, ak boje budú trvať na jeseň a v zime a utečenci ostanú. Po prvé nemajú žiadnu prácu, po druhé nie je veľa útulkov a škôl vybavených na zimu. Ako budeme zaobchádzať s týmito ľudmi? To je časovaná bomba, ktorá tu tiká.

Čo môže priniesť ruský konvoj s pomocou ľuďom v oblasti bojov?
Oddychový čas. Pretože ak boje budú pokračovať, tak potom bude týchto 2.000 ton rýchlo spotrebovaných. Avšak je dôležité, že pomoc vôbec prichádza. Je smutné, že táto pomoc prichádza doteraz len z Ruska. Pýtam sa, prečo napríklad ešte nikto na Západe nezostavil takýto pomocný konvoj.

Christian Wehrschütz informuje od 1999 pre ORF z Balkánu. Predtým písal pre NZZ (švajčiarsky denník) a bol činný ako rozhlasový novinár. Tento Rakúšan hovorí ôsmimi jazykmi, medzi iným Rusky, Ukrajinsky, Srbsky, Slovinsky, Macedónsky a Albánsky. Za svoje novinárske výkony bol viackrát vyznamenaný.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Schweizer Radio

O ::prop

7 komentárov

 1. Západ neposlal humanitárny konvoj, lebo Západ je v genocíde Rusov na Donbase namočený až po uši. A všetci tí papaláši, čo chodili na majdan podporovať prevrat, patria pred tribunál.

 2. Ja skutocne neviem ci sa mam smiat alebo plakat nad tymto cirkusom ci zijem v realite alebo v nejakom matrixe ked citam tieto spravy.Ved od zaciatku tejto krizy predsa cely zapad pod vedenim generala Obamu jasne vyhlasil svoje stanovisko tvrde a nekompromisne sankcie .kazdemu kto pomaha separatistom ( logicky aj lokalnemu obyvatelstvu ).Tak ako moze niekto ocakavat od toho isteho nejaku humatinarnu pomoc ?…pomozte mi niekto ja si pripadam ako v inej galaxii.

  • Presne tak. Západ má stáročnú tradíciu genocídy iných národov a už niekoľko storočí sa pokúša dobyť Rusko. A Rusi robia chybu, že to západniarom nikdy poriadne nespočítajú. Ale fakt poriadne, aby ich tie dobyvačné chúťky navždy prešli.

   • Prečo len západ? A čo východ, či juh? Čo takí Japonci, Mongoli, Tatári, Turci – tí sa nikdy nepokúšali dobiť, resp. poraziť Rusko? Ono je to tak – Rusko versus zvyšok sveta. Otázkou je – kam patríme my. Rusi nie sme – teda sme zvyšok sveta a Rusi by nám to mali poriadne spočítať…

 3. Humanitnou katastrofou sa prekrývajú rôzne kšefty na Ukrajine rozpredáva sa všetko a ďalšia krajina je odpadom pre USA a bohatú Európu.
  Veď v Černobyle americkí priatelia BUDUJÚ uložište rádioaktívneho paliva z elektrárni bez geologického prieskumu vo voľnej prírode uložené len v kontajneroch. Koľko toho bude to vie len sam americký dobrodinec, ktorý nám dopraje radiáciu, a tak celá Európa je pekne obdarená krásnym darčekom (na územie USA sa nesmie dovážať vyhorené palivo).
  Preto vôbec nemôže isť o nejakú humanitárnu pomoc USA, utečencom, separatistom alebo komukoľvek na území Ukrajiny, asi ide o genocídu celej Ukrajiny.

 4. Arina s tym radioaktivnym odpadom som to tiez pocul.

Leave a Reply