Domov / Hlavná strana / Komentáre / Teplom trenia by všetko vzplanulo

Teplom trenia by všetko vzplanulo

mh17Expert NVA pochybuje o prevažujúcej mienke: MH17 nebol trafený protilietadlovou raketou

Bezprostredne po zrútení sa letu MH 17 nad východnou Ukrajinou označili predovšetkým USA raketový systém „Buk“ ako vražednú zbraň. Avšak experti pochybujú o „téze protilietadlovej rakety“.

Ukrajinské vyhľadávacie jednotky majú byť teraz nahradené medzinárodnými expertnými tímami pre letecké nešťastia. V Holandsku začínajú súdni lekári so skúmaním. Miesto výskytu viacej ako 90 mŕtvol je ešte nejasné. Foto: Reuters/Maxim Zmeyev

Podľa názoru jedného experta možno zostrelenie Boegingu 777, let MH 17 protileteckou raketou umiestnenou na zemi s vysokou pravdepodobnosťou vylúčiť. Toto hodnotenie je napriek neskutočnému mediálnemu kriku možné, ak sa držíme odborne fundovaných poznatkov a skúseností.

Je bezpečnou skúsenosťou, že lietadlá, ktoré sa pohybujú vo výškach pod 20.000 metrov, okamžite vzplanú, ak sú zasiahnuté črepinami protileteckej rakety. To mohli príslušníci protileteckých raketových jednotiek NVA (Národnej ľudovej armády) stále znovu pozorovať pri ročných ostrých streľbách v Sovietskom zväze. Nielen na obrazovkách staníc riadenia rakiet, ale prostým okom bolo vidieť, že raketou trafené ciele všetky vzplanuli a potom horiace padali k zemi. Požiare boli vyvo- lané vysokým teplom trenia, ktoré vyvolali črepiny pri prerazení telesa trupu lietadla. Jedna jediná z týchto črepín má rovnakú kinetickú energiu, ako 40 tonový nákladný vagón, ktorý beží rýchlosťou 60 km/hod. oproti zarážadlu.

Táto energia vzniká z produktu masy črepiny a jej zrýchlenia. V konkrétnom prípade: váha jednej črepiny predstavuje 8 až 10 gramov. Zrýchlenie sa vypočíta zo sumy cieľovej rýchlosti, približovacej rýchlosti rakety a tzv. detonačnej rýchlosti výbušnej hlavice. Detonačná rýchlosť je u ruských protileteckých rakiet extrémne vysoká, pretože trhavina pozostáva v prevažnej miere z vysoko brizantného Hexalu.

Výsledok všetkých rýchlostí (V ges) leží v oblasti 20 až 30-násobnej rýchlosti zvuku. Aby sme túto hodnotu získali pre zrýchlenie, je treba túto rýchlosť dosadiť do kvadrátu. Z toho vzniká extrémne vysoká energia jednotlivých črepín.

Ak črepina s touto energiou prerazí konštrukciu lietadla, rozdúcha pri tom trecia teplota všetky horľavé materiály ako palivo, nátery, umelé hmoty, áno, dokonca aj ľahké kovy. Oneskorenie medzi zásahom a požiarom, leží v rozsahu niekoľkých sekúnd.

Tohto osudu bol ušetrený americký pilot Francis Garry Powers 1. mája 1960 pri zostrelení jeho špionážneho stroja U-2 nad Sovietskym zväzom. Sovietska protiletecká raketa trafila jeho lietadlo a vyradila pohonnú jednotku. Jeho lietadlo nezačalo horieť, pretože Powers letel vo výške 21 000 m, kde je vzduch tak riedky, že kyslík nestačí, aby niečo priviedol k požiaru. Zatiaľ čo časti vraku jeho U-2 padajúc na zem začali horieť, on sa zachánil padákom.

bidermannPlukovník v.v. D. Bernd Biedermann, ročník 1942, bol dôstojníkom u protilietadlových rakiet, 5 rokov v činnej službe, viackrát na streľbách v ZSSR. Vyučoval na Vojenskej akadémii predmet protiletecké rakety, mal odbornú výučbu pre streľbu a potom pri osvete v NVA. 3. októbra 1990 bol Biedermann ako plukovník prevzatý do Bundeswehru.

Foto: Dr. Wolfgang Kerner

To však nebol 17. júla pri páde MH17 ten prípad. Lietadlo letelo vo výške cca 10.000 metrov, keď sa zrútilo. Ak by bolo trafené protilietadlovou raketou, okamžite by začalo horieť.

Na videosnímkoch z pádu bolo možné poznať, že veľké časti vraku Boegingu 777 padali z neba a len po ich dopade na zem vypukli ojedinelé požiare, zrejme tam, kde horúce časti lietadla prišli do styku s horľavými materiálmi.

Vzhľadom na tvrdenia, špekulácie, dôkazové indície a fotografie v médiách nemá význam diskutovať o tom, aké dôvody mohli viesť k pádu MH17. Dôkaz môžu priniesť len kvalifikované medzinárodné vyšetrovacie komisie na mieste a v laboratóriách. Prečo musel uplynúť skoro týždeň, až jej zástupcovia dorazili na východnú Ukrajinu, je nepochopiteľné.

Čo sa týka tvrdenia, že to bola raketa typu »Buk«, ktorá lietadlo trafila, len toľko: na to treba raketový komplex tohto typu s veliteľskou raketovou riadiacou stanicou a najmenej jednu štartovaciu jednotku, ale predovšetkým vyškolenú obsluhu, ktorá absolvovala minimálne jednoročný výcvik. Či takzvaní separatisti týmto disponovali, treba pochybovať. Podozrievanie, že Rusko im ju dalo k dispozícii je absurdné. Nezávisle od všetkého stojí aj v prípade MH17 otázka »Qui bono?« Komu to poslúži ?

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Bernd Biedermann

Poznámka redakcie:
Ako ruská, tak aj americká strana ukázala „dôkazy“ o streľbe protilietadlových systémov „Buk“ na let MH17 – každá strana obviňuje tú druhú. Biedermann tvrdí, že lietadlo nebolo zostrelené raketou „Buk“. Tak ako to je? Kto klame, prípadne si vymýšľa? Kto ukázal falošné dôkazy? Je síce možnosť, že na MH17 bolo súčasne strieľané stíhačkou, raketou separatistov a raketou ukrajinskej armády. Aká je ale pravdepodobnosť takejto súhry? Niekto klame. A musím sa pýtať aj ja – Cui bono? Neverím tomu, že oblasť východnej Ukrajiny nie je sústavne pozorne sledovaná satelitmi USA a Ruska. Napriek tomu sa na verejnosť dostávajú iba dohady, rozmazané fotografie a fámy.

O ::prop

Leave a Reply